reklama

Těhotná se neočkovala, skončila na přístrojích. Hostomský apeluje na nastávající maminky

Očkování těhotných žen proti koronaviru je bezpečné. Alespoň je o tom přesvědčen biochemik Zdeněk Hostomský. Ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že naopak průběh onemocnění může u nastávajících maminek vyvolat předčasný porod. Podělil se dokonce o příběh těhotné ženy, která po nákaze skončila na přístrojích a boj s covidem málem prohrála.

reklama

„Podle průzkumů z USA a Velké Británie je těhotná maminka v ideální situaci, kdy může vytvořit protilátky, kterými ochrání nejen sebe, ale i dítě. Dokonce když se dítě narodí, může ho ochraňovat svými protilátkami během kojení. Očkování bych nastávajícím maminkám jednoznačně doporučil,“ uvedl Hostomský.

Ve vakcinaci jim podle něj nic nebrání, měly by se však poradit se svým gynekologem. Jenže ti se podobně jako někteří praktičtí lékaři na otázce očkování těhotných žen neshodují. Hostomský se podělil o příběh, kdy doporučení gynekologa mělo fatální následky. „V sousedství byla těhotná paní, která se mě bohužel nezeptala na názor k očkování a poradila se se svým gynekologem. Ten ji od vakcinace odradil s tím, aby v těhotenství nové vakcíny neriskovala,“ přiblížil.

Jenže žena se covidem nakazila. „Měla těžký průběh, byla v umělém spánku a dítě se narodilo císařským řezem. Byla připojena i na mimotělní oběh. Jednalo se o velmi těžký případ, takřka boj nezvládla, ale naštěstí se z toho dostala,“ dodal Hostomský s tím, že kdyby se ho žena zeptala na názor, rozhodně by jí vakcinaci doporučil.

„Skutečně vám vakcína nic neudělá. Těhotným ženám doporučuji, aby se nechaly očkovat,“ vybízel. Připomněl i rizika, kterým se nastávající maminky tím, že se nechtějí naočkovat, vystavují. „V USA či Velké Británii, kde očkování těhotných doporučují, pozorují, že když máte covid – a nemusí jít ani o těžký průběh – existuje tendence předčasného porodu. Nejde jen o maminku, ale i o dítě,“ zdůraznil.

Jenže mnohé ženy se obávají vedlejších účinků, a proto vakcínu v době těhotenství odmítají. „Vyšší teplota, která očkování někdy doprovází, většinou trvá půl dne či celý den. Ve většině případů jsou vedlejší účinky minimální. Případy u těhotných, kdy se u nich projevily vážné vedlejší účinky, vlastně neznám,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama