Pokud se zaplní nemocnice, mohou lehčí covidoví pacienti ležet i v tělocvičnách. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jeho resort už se na vyčerpání nemocničních kapacit připravuje. Do krajů, které jsou na tom nejhůře, pošle stát více vakcín proti covidu.
Blatný uvedl, že vláda zatím neuvažuje o aktivaci specializované vojenské nemocnice v Těchoníně – především kvůli tomu, že chybí zdravotnický personál. O přeložení některých pacientů z nemocnic například do tělocvičen se už ale jedná.
„Je to jedna z věcí, kterou řeší klinická skupina a národní dispečink lůžkové péče. Ve chvíli, kdy by opravdu došlo k hraničnímu vyčerpání systému v ČR, je možnost zejména ty pacienty, kteří jsou lehčího charakteru, umisťovat do zařízení, která primárně nejsou určena k poskytování zdravotní péče,“ sdělil ministr.
Doplnil, že takovými zařízeními mohou být právě i tělocvičny, jak už dříve navrhovali představitelé Středočeského kraje. „Říkám to zde, abychom si všichni uvědomili, že ta situace není úplně dobrá,“ prohlásil Blatný.
Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje také zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem nepodílely. Další možností je obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.
Lékaři z ambulancí ale upozornili, že většina z nich nemá zkušenost s prací na JIP. Mezi ambulantními specialisty jsou asi dvě pětiny ve věku nad 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti covidu.
Postižené kraje dostanou víc vakcín
Do Karlovarského a Královéhradeckého kraje, které jsou šířením koronaviru nejvíce postiženy, pošle stát více vakcín proti covidu. Jejich vedení pak rozhodnou, kam je pošlou. Vláda tak reaguje na žádost hejtmanů o pomoc, kterou Blatný označil za smysluplnou.
Už ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že je snaha nějakým způsobem vyjít krajům vstříc, ale jestliže se to stane, tak jen tehdy, když to neohrozí očkování v ostatních regionech.