Testování bude náročné
Sady pro antigenní testování žáků doputovaly do prvních škol. Hasiči rozvezli tisíce beden do obcí s rozšířenou působností, které mají za úkol testy dopravit do cíle. Například školy v Karlovarském kraji se k antigenním testům dostanou v následujících dnech. Už ve středu jim ale dorazily manuály, jak mají při testování postupovat.
Kromě samotného postupu při testování musejí ředitelé základních škol nastudovat zhruba dalších 30 stran pokynů. „Počítáme s tím, že žáci budou chodit na nějaké určené časy, posadí se a budou seznámeni se způsobem testování,“ vysvětluje ředitelka Základní školy Chodov Hana Žáková.
Školní docházka bude dobrovolná, distanční výuka nekončí
O testech samotných toho ale ve škole zatím příliš nevědí. Jisté je to, že budou antigenní. Jestli se ale budou vzorky odebírat ze slin, nebo z nosu, určí až návod, který škola s testy dostane. U testování mohou být i rodiče. Pomáhat mají také nepedagogičtí pracovníci školy. „Není možné, aby to testování jeden člověk zvládnul, i v rámci jedné třídy,“ říká Žáková.
Žáci v pondělí zasednou do „testovacích“ lavic. Pro případ, že by některý z nich měl pozitivní test, připravila škola speciální místnost. V ní dítě počká, až si pro něj přijdou rodiče. Ostatní zamíří do tříd. Že se jich tam vrátí co nejvíc, věří jak učitelé, tak rodiče.
Školy se připravují na pravidelné testování dětí (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
Školní docházka ale bude dobrovolná. V domácnostech, kde testy odmítají, bude pokračovat distanční výuka, učební plán školy nabídnou on-line, nebo si je rodiče sami vyzvednou.