Roman Prymula o mutacích koronaviru (zdroj: CNN Prima NEWS)
Letní měsíce se blíží a s nimi i touha lidí vycestovat do zahraničí. Mnozí odborníci však varují před mutacemi koronaviru, které by mohly blížící se léto znepříjemnit. V současnosti se experti nejvíce zaměřují na indickou variantu. „Ta je vakcínou méně pokryta,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.
„Účinnost očkování je u indické mutace po první dávce kolem 30 procent, tedy velice nízká. Riziko onemocnění po jednodávkovém schématu je tedy poměrně velké. V řadě případů jsou příznaky výraznější, mutace více postihuje i mladší jedince, včetně dětí,“ sdělil ve vysílání na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. „Je zcela na místě, aby byl co nejrychlejší návrat ke krátkým schématům, tedy po třech týdnech nebo po měsíci. Mělo by se trvat na dvoudávkovém schématu,“ dodal.
Prymula: Za obcházení testů po návratu ze zahraničí by měly být přísné sankce
Obcházení testování na koronavirus při návratu ze zahraničí může způsobit velké problémy, měly by za to být přísné sankce, říká vakcinolog a epidemiolog Roman Prymula. Největší hrozbou je zavlečení potenciálně agresivnější mutace, ty dosavadní dostala ČR relativně pod kontrolu, sdělil exministr v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Podle něj v současnosti nejsou zprávy o mutaci, která by byla kompletně rezistentní vůči již existujícím vakcínám proti covidu. „Možné je ale všechno. Může vzniknout mutace, která bude ještě méně pokryta stávajícími vakcínami,“ uvedl Prymula. Účinnosti dvou dávek vakcín a jejich výsledky vůči indické mutaci jsou ale podle něj poměrně dobré, pohybují se kolem 60 až 88 procent. „To je dobrá zpráva,“ mínil epidemiolog.
Dává testování na táborech smysl?
Bývalý ministr zdravotnictví hovořil také o testování. Mnoho rodičů totiž v současnosti zajímá, jak to bude s dětskými tábory. Podle Prymuly testování antigenními testy smysl má. „Je ale jasné, že bude méně přesný než test klasickým PCR testem,“ připustil Prymula.
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Představitelé dětských táborů se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na snad už definitivních podmínkách pro testování účastníků. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, by se nemusely na místě testovat každých sedm dní. Přetestování by bylo nutné pouze u dětí, které před odjezdem podstoupí antigenní testy. Návrh ještě musí posvětit vláda.
Kompromis testování na táborech, se kterým odborníci přišli, podle něj není „úplně šťastný“. „Když budeme opakovaně testovat antigeny a PCR bude stačit jen na začátku, musíme si říci, co bude po čtrnácti dnech? Tam už se člověk může samozřejmě nakazit, ať byl testován PCR testem, nebo antigenem. Mám logicky problém s tím, proč se po 14 dnech bude opakovat antigen,“ upozornil epidemiolog.
Prymula: Nečekám další obrovskou vlnu
Co se týče očkování dětí pod 12 let, Prymula by podle svých slov ještě počkal. „Jsou velmi robustní data pro kategorii 12 let plus. V tuto chvíli bych v kategorii nejmenších dětí do 12 let ještě posečkal. Mohou se ukázat ještě nějaké komplikace. Věkové kategorie se liší z hlediska komplikací. Vyčkejme, až budeme mít větší set dat,“ uvedl Prymula s tím, že vakcíny podle něho budou použitelné i pro tuto věkovou kategorii.
Prymula již neočekává vysoký nárůst počtu případů covidu. „Bude záležet na konkrétní situaci. Nepředpokládám, že by tu měla být obrovská vlna, ve které jsme se nacházeli v předcházejících měsících. Určitě na podzim dojde ke zvýšení případů, mělo by to ale být kontrolovatelné a podstatně nižší než v minulosti,“ predikoval epidemiolog.
Roman Prymula Zdroj: ČTK