Komentář Romana Prymuly k epidemii (zdroj: CNN Prima NEWS)
Obcházení testování na koronavirus při návratu ze zahraničí může způsobit velké problémy, měly by za to být přísné sankce, říká vakcinolog a epidemiolog Roman Prymula. Největší hrozbou je zavlečení potenciálně agresivnější mutace, ty dosavadní dostala ČR relativně pod kontrolu, sdělil exministr v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Prymula kriticky zhodnotil incident, během něhož asi 140 českých turistů po návratu z Tuniska čekalo hodiny na pražském letišti. Policistům se totiž nelíbila jejich potvrzení o testu, která si přivezli z Afriky. Následně se část cestujících přiznala, že na testu vůbec nebyla, ale český lékař v zahraničí jim i tak vydal potvrzení. Takovou snahu o obcházení opatření vnímá odborník jako velké riziko.
„Je to špatně zejména v kontaktu se zahraničím. Pokud nám něco hrozí, tak zavlečení nějaké agresivnější mutace,“ řekl v pořadu Nový den. Třebaže má ČR pod kontrolou stávající formy koronaviru, o to opatrnější by všichni měli být při návratu ze zahraničních cest. Při vstupu na území ČR by podle Prymuly byly vhodné kvalitnější testování.
„Je otázkou, jak to nastavit. Kapacitně asi není možné všechny otestovat PCR metodou, nicméně vyvíjejí se nové testy, které jsou rychlejší. Snad se k nim v nejbližší době dostaneme. Alespoň kvalitní antigenní testování nutné ale skutečně existuje. Měly by být přísné sankce za obcházení takových opatření,“ dodal na CNN Prima NEWS s tím, že by zavlečení nové mutace mohlo způsobit v ČR velké problémy.
Odložení roušek a respirátorů dává na léto smysl
Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) by od července rád upustil od respirátorů v MHD a vrátil do hry chirurgické roušky. Nedávno roušky odložily i děti při výuce. Takový záměr dává Prymulovi smysl.
„Myslím, že to časově koresponduje se situací. Roušky a respirátory mohou odložit zejména na prvním stupni, na druhém to ještě má nějaký větší význam. Pokud ale nebude docházet k extrémní migraci nebo zavlékání nějakých mutací do škol, myslím, že je situace natolik klidná, že by v tomto počasí nemuselo docházet k nějakým extrémům a dalším vlnám,“ zhodnotil aktuální stav epidemie exministr.
Ačkoliv je rozdíl v záchytu virových částic mezi rouškami a respirátory velký, dominantně záleží na tom, jak dobře daná ochrana dýchacích cest sedí na obličeji. „Při nedomykavosti, v rámci níž vzduch obtéká respirátor, je záchytovost okolo 60 procent. Na druhou stranu jsme v letním období, kdy šíření obecně klesá o nějakých 40 procent, uplatňuje se tu ultrafialové záření. Pobyt v respirátoru v neklimatizovaných místech je složitý, protože to činí dechové obtíže,“ pokračoval v pořadu Nový den.
Stejně tak vítá výrazné zredukování testování ve firmách, obzvlášť v souvislosti s nízkými počty nakažených. Metoda se podle něj ukázala být efektivní, protože doposud zachytila třetinu případů. „Nicméně musíme být připraveni na to, že se situace může zhoršit. Dá se to předpokládat i o prázdninách,“ rozvedl s tím, že pro případné zastavení strmějšího nárůstu nákaz je stále na místě testovat.