
Pomůže ministerstvo zahraničí Češce v Tunisku?
Ministerstvo zahraničí je připraveno pomoci pozůstalým po muži, kterého na dovolené v Tunisku podle tamního soudu před necelými dvěma lety zavraždila jeho manželka. Soud v Tunisku původně ženě z Ostravy uložil doživotní trest, který později zmírnil na 30 let odnětí svobody. Bratr oběti nyní doufá, že se situace konečně začne řešit – včetně otázky dědictví.
K výraznému posunu v případu došlo tento týden po návštěvě nejvyšších představitelů české diplomacie v Tunisku. Po téměř roce mohla česká strana konečně promluvit s vězněnou ženou. Ta si odpykává 30letý trest za vraždu svého manžela.
ČTĚTE TAKÉ: Pes na Plzeňsku napadl čtyřletou dívku. Před zraky rodičů jí měl ukousnout kus obličeje
„V pondělí 21. dubna měli pan velvyslanec a paní konzulka možnost tuto českou občanku ve věznici navštívit. Dle jejich slov se dotyčná česká občanka cítí dobře,“ sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský.
Podmínky ve věznici v Manubě, kde je žena držena, jsou ale podle tuniské novinářky Rihab Bukchajatia velmi špatné – zejména co se týče stravy, hygieny a ubytování. „Jako cizinka ale může mít zvláštní zacházení,“ poznamenala Bukchajatia.
Ministerstvo zahraničí získalo trvalý souhlas s návštěvami vězněné ženy a zároveň je připraveno pomoci i pozůstalým. „V takových případech s mezinárodním přesahem nabízíme konzultace a pomoc s orientací v právním prostředí dané země. Pokud se na nás pozůstalí obrátí, budeme se tomu věnovat,“ potvrdil ministr Lipavský.
Dosud s námi nikdo nekomunikoval, tvrdí bratr zavražděného
Bratr zavražděného, Alois Onderka, oceňuje, že se po dlouhé době věci začaly hýbat. „Dva roky jsme žili v nevědomosti. Nikdo s námi nekomunikoval, až když se do toho vložila vaše televize, všechno se to rozjelo. Jsem šťastný,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Díky těmto krokům se nyní nejspíše bude moct konečně rozběhnout dědické řízení. Rodina oběti už dříve uvedla, že dědictví chce věnovat na dobročinné účely. „Všechny peníze, které získáme, půjdou na nějakou dětskou nadaci,“ doplnil Onderka.
Z Tuniska už také dorazil cestovní kufr patřící zavražděnému muži. Uvnitř bylo oblečení, převážně ženské. Podle bratra však řada osobních věcí chybí. „Postrádám hodinky. Chybí kožená bunda. Jsou tu nějaké doklady a peníze, které zbyly. Na dovolenou se mi to zdá hodně málo věcí,“ poznamenal.
Zda bude moci žena zbytek trestu odpykat v České republice, zatím není jasné. Česká diplomacie se však zřejmě o její převoz pokusí znovu. „To už je věc, která se řeší za zavřenými dveřmi, a dál to nebudu komentovat,“ uzavřel ministr Lipavský.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vražda šéfa kutnohorské sekty. Státní zástupkyně chce pro obžalovanou zubařku 14 let vězení