360° - 18.2. v 21:15
Kdyby stát chtěl opravdu zbrzdit inflaci, měl by schodek rozpočtu být nulový, zepsul Fialův kabinet bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Podle vládního návrhu schodek činí 280 miliard korun, tedy o 97 miliard méně oproti záměru předchozí vlády. Kritikou v pořadu 360° nešetřil ani bývalý premiér z ČSSD Jiří Paroubek, podle kterého bylo ještě kde ušetřit.
„Pokud vláda říká, že bude bojovat s inflací, tak může jen s tím, co má ve svých rukách – může začít hospodařit zodpovědně. Desetiprocentní inflace je vražedná, je to ale i tragédie pro ty, co mají dluhy,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Tlustý. Takto vysokou inflaci označil za „smrtící“, a to pro celou ekonomiku.
KOMENTÁŘ: Pohádka o hodné a zlé Obstrukci. Jednou záchrana demokracie, podruhé hrozba
Žila jednou jedna krásná princezna, která hrdinně bojovala proti zavedení EET nebo proti volbě radních České televize. Ta princezna se jmenovala Obstrukce a všichni na ni pěli ódy. Prý byla správná, skvělá a pomáhala chránit demokracii. Jakmile ale ta samá Obstrukce začala stejně urputně bojovat i proti pandemickému zákonu, rázem se z krásné princezny stala ošklivá zlá babice, kterou by bylo nejlépe z království vykázat, zakázat a přibouchnout jí nos mezi dveře.
Vláda by podle Tlustého, jenž stál v čele ministerstva financí v letech 2006–2007, měla mluvit férově. „Pokud je ekonomika v takové kondici, v jaké je, je jasné, že nikdo jiný než občané to nezaplatí. Stát jiné peníze nemá a v takové situaci by bylo seriózní říct, že se hledají ti, kteří to zaplatí,“ dodal dále Tlustý s tím, že inflace bude pro řadu lidí likvidační.
Vláda podle Tlustého sice tvrdí, že je pro ni úsporný rozpočet prioritou, ale jejího naplnění „asi není schopna“. Sám by prý vyrovnaný rozpočet i za současné situace dokázal vytvořit.
Tlustý i bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek podle svých slov zčásti souhlasí s názorem prezidenta Miloše Zemana. Ten na jednání Sněmovny o rozpočtu řekl, že vládě chybí odvaha. „Opíral se o fakta, některé věci byly nesporné, o jiných ví sám, že se špatně provádí, jako třeba daňové výjimky,“ prohlásil Paroubek.
Daňové výjimky, které by Zeman kompletně zrušil, podle něj nejsou nejlepší cestou. „Zrušení superhrubé mzdy je ale v pořádku, ty ve státním rozpočtu chybí. Výsledné číslo schodku by pak vypadalo jinak,“ dodal dále bývalý premiér Paroubek.
Švihlíková: Tlustý je mimo
Podle ekonomky Ilony Švihlíkové by však inflaci vyrovnaný rozpočet, o němž mluvil Tlustý, nevyřešil. „Ve chvíli, kdy tu máme dominantní nákladovou inflaci, seškrtat 77 miliard? Myslet si, že ovlivním ceny mědi a podobně? Podle mě je mimo,“ reagovala Švihlíková.
„V dotacích by se dalo škrtat víc a doufám, že v následujících letech budou škrty hlubší. Sociální stát by měl rozdělovat od zdravých k nemocným, od bohatých k chudým, systém dotací je tak zvrácený, že dělá opak,“ doplnil ji ekonom Štěpán Křeček, jenž je mimo jiné členem poradního sboru premiéra Petra Fialy.
Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Je to o 97 miliard menší deficit, než se kterým počítala minulá vláda Andreje Babiše (ANO). Opozice je k návrhu kritická, Babiš ho označil za asociální. Ekonomové však v posledních letech upozorňují na fakt, že je potřeba stabilizovat veřejné finance a hledat úspory.