Čelilo by se inflaci lépe s eurem? Mylný názor, poslední hřebíček do rakve, míní ekonomové

Bankovky v eurech

Proč je dobře s korunou?

Zdražování znovu rozvířilo diskusi o tom, zda by s eurem místo koruny nebylo v Česku lépe. Vstup do eurozóny dlouhodobě prosazuje například TOP 09. Ekonomové však mají jasno, lépe by nebylo. Nejen že by inflace neklesla, ale Česká národní banka by navíc přišla o možnost korigovat růst cen pomocí úrokových sazeb. Na druhou stranu by euro mohlo zlevnit hypotéky a Češi by si před dovolenou do zemí eurozóny nemuseli měnit koruny.

V červnu v Evropě zdražovaly hlavně energie, ale také potraviny. V zemích, kde se platí eurem, vykazují průměrnou inflaci 8,6 %, v Česku nyní činí 17,2 %. Mohlo by se tedy zdát, že státy eurozóny jsou na tom lépe.

„Jde o mylný názor, který lidé občas říkají. Euro určitě není zaručeným klíčem k nízké inflaci,“ upozornil ekonom Lukáš Kovanda. „Inflaci státy čelí, ať už mají euro, nebo nemají,“ podotkl premiér Petr Fiala (ODS).

V eurozóně se dokonce nacházejí země, které jsou na tom s inflací ještě hůř než Česko. Nejvyšší meziroční růst cen trápí Estonsko, Litvu a Lotyšsko. Nejlépe je na tom naopak Malta, Francie, Finsko nebo Německo.

Do jednotné evropské měny se nehrnuli ani ministři minulé vlády, kteří jsou nyní v opozici. „Ani v nejbližším období není absolutně vhodná situace, aby Česká republika přijala euro. Je ale pravda, že exportní firmy by byly možná raději, kdyby se zavedlo,“ prohlásil bývalý ministr průmyslu a současný místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Kolář: Euro je znak lepší party evropských států

Pro domácí firmy vyvážející zboží do Evropy připravuje vláda alespoň drobný vstřícný krok. „Chystáme možnost, aby mohly vést svoje účetnictví v eurech. Zavedení této měny ale pro naši vládu na stole není,“ zmínil Fiala. Do programového prohlášení současného kabinetu se přijetí eura nedostalo, i když TOP 09 by se to líbilo.

Vládním ekonomům vůbec nejde o lidi. V Evropě nastávají nevídané věci, tvrdí Šichtařová

O původu inflace má ekonomka Markéta Šichtařová jasno – nadměrný tisk peněz a jejich uvolnění do oběhu. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS navíc uvedla, že lidé měli zchudnout už na počátku pandemie před dvěma lety. Jenže skrze dotace a zadlužování se tento obávaný okamžik posunul. Šichtařová také varovala, že kromě inflace nastávají v Evropě věci, jaké jsme zatím neviděli.

„Důležité je, že kromě tvrdých čísel a ekonomických analýz je euro symbol. Výsostný znak lepší party evropských států, které se jasně rozhodly, že pro lavírování a kličkování už prostě není místo,“ řekl například poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).

Že ale nejde zrovna o dobrý nápad, si myslí i ekonomka Markéta Šichtařová. „Jestli chceme poslední hřebíček do rakve, pojďme do toho. Dáme si euro. Eurozóna je tak zhruba o jednu fázi posunutá proti české ekonomice,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přesto by Češi mohli zavedení eura v lecčem ocenit. „Měli bychom výrazně nižší úrokové sazby na hypotékách a dalších úvěrech, euro by pak samozřejmě usnadnilo cestování do zahraničí,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

I kdyby však česká vláda chtěla, euro by v současnosti zavést nemohla. Do eurozóny totiž nemohou vstoupit země s výrazně schodkovými rozpočty. Toto kritérium nebude Česko pravděpodobně schopno plnit ještě minimálně další tři roky.

Tagy: