Řada lidí během vánočních svátků chtěla navštívit své blízké v nemocnicích. A nejde jen o novorozence v porodnicích, ale často i o dědečky a babičky v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN). V pravidlech pro návštěvy ale panuje totální zmatek. Často jsou zcela zakázané, a to i přesto, že vládní portál tvrdí, že jsou povolené. Některé nemocnice navíc nastavila pravidla, která jsou v praxi absolutně nereálná. Členové rodin se bouří a chtějí, aby bylo v nařízeních jasno. Ministerstvo zdravotnictví od toho zatím dává ruce pryč a zodpovědnost přehazuje na nemocnice.
„Máme dědečka v LDN už téměř měsíc. Nemocnice nám řekla, že můžeme přijít na Vánoce, ale pouze s negativním PCR testem. S tím jsem počítal, na vládních stránkách je, že stačí test starý dokonce 72 hodin. Pro jistotu jsme do nemocnice ještě volali den předem. Najednou nám ale řekli, že musí být maximálně 24 hodin starý. Hrozně jsem se naštval, šel jsem na test 22. prosince, abych k němu mohl na Štědrý den jít. Nechápu, jak jsem to měl zařídit, výsledek do 24 hodin mi nikdy nedorazil,“ svěřil svou zkušenost redakci CNN Prima NEWS vnuk dědečka, který leží v pražské Nemocnici Na Františku.
„Návštěvy probíhaly za přísných protiepidemických opatření. Jedním z opatření, které jsme stanovili, bylo, že se každý návštěvník musel prokázat negativním výsledkem PCR testu, který nebyl starší 24 hodin od odběru vzorku. Stáří testu bylo takto stanoveno proto, aby byl výsledek co nejaktuálnější a bylo tak možné s největší pravděpodobností vyloučit zanesení nákazy k pacientům. Příbuzným pacientů, kteří projevili o návštěvu zájem, jsme důvod tohoto opatření, jehož smyslem je ochrana zdraví jejich nejbližších, vysvětlili. Všichni z nich ho přijali s pochopením, test si zajistili a návštěvy proběhly bez komplikací,“ vysvětlila tisková mluvčí nemocnice Lucie Krausová.
Výsledek PCR testu přijde v Česku do 24 hodin ale jen výjimečně. Většina laboratoří jej garantuje do 48 hodin. V době vysokého počtu infikovaných dokonce výsledky chodily i s daleko větším zpožděním. Přestože to lidem život komplikovalo, je velký rozdíl, zda potřebujete test do restaurace, nebo do LDN, kde leží váš 90letý dědeček.
O tom, že je opatření nesmyslné, ví i personál nemocnice. Vnukovi ale pouze řekl, že jde o příkaz shora a nic s ním neudělá. „Řekli nám dokonce, že vědí, že výsledek mít asi nebudu. Vážně mě to štve. Ve všem je zmatek, všude se píše něco jiného, nikdo se v tom už nevyzná a chudák děda tam leží už měsíc sám. Nakonec za ním mohla jít aspoň babička, které výsledek testu naštěstí přišel,“ dodal vnuk.
Po dvou letech s pandemií se nic nezměnilo
V Nemocnici Na Františku (sice za téměř nereálných podmínek) ale návštěvy alespoň umožnili. V jiných lůžkových zařízeních je zákaz nekompromisní. I to je pro řadu lidí po téměř dvou letech života s nákazou nepochopitelné.
„Děda je v nemocnici už dva týdny. Lékaři babičce řekli, že návštěvy nejsou kvůli covidu povolené. Takže na Vánoce za dědou nepustili vůbec nikoho z rodiny, ani babičku. Přitom jsou oba očkovaní. Přijde mi to smutné, že ani po dvou letech pandemie není možné zajistit nějaké opatření, například formou testu či přísných hygienických pravidel, aby se ti nejbližší mohli vidět,“ smutní vnučka, jejíž dědeček leží v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou a jehož stav se bohužel den ode dne zhoršuje.
Centrální opatření neexistuje
Tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob tvrdí, že žádné obecné nařízení zákazu návštěv neplatí a každá nemocnice si ho nastavuje sama. „Opatření pro návštěvy nenastavuje ministerstvo zdravotnictví centrálně, ale určují si je jednotlivé nemocnice. V nemocnicích je vzhledem k přítomnosti zranitelných skupin obyvatel nutná maximální obezřetnost a minimalizace rizika šíření nákazy onemocněním COVID-19,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Například motolská nemocnice na svých stránkách uvádí, že návštěvy jsou plošně zakázané od 22. listopadu. Naopak Fakultní nemocnice Brno určité výjimky připouští – návštěvy mohou za dětmi nebo k pacientům s nevyléčitelným onemocněním či omezenou svéprávností. Pokud je chce někdo navštívit, stačí mu dokonce jen 24 hodin starý antigenní test nebo tři dny starý PCR test. Takže opět úplně jiné podmínky.
Vládní web návštěvy povoluje
A to stále ještě není všechno. Na oficiálním vládním portálu covid.gov.cz, který spravuje ministerstvo vnitra, se píše, že návštěvy povolené jsou. A to právě za podmínek tři dny starého PCR testu nebo den starého antigenního testu. Informace jsou na portále naposledy aktualizované 22. listopadu, tedy ještě před nástupem nové vlády.
Na dotaz, kdo a jak bude tento zmatek řešit a podle čeho se mají chovat ti, kteří chtějí navštívit především své nemocné prarodiče, tiskový mluvčí Jakob uvedl, že se na celou situaci s novým ministrem zdravotnictví zaměří podrobněji.
Doplnil, že nyní platí výjimka pro návštěvy ve velmi vážných případech. „Osobám navštěvujícím pacienta, který umírá, návštěva samozřejmě umožněna je. Při návštěvě nemocnice v takovém případě postačí antigenní test provedený zdravotníkem. Stejně je to také v domovech důchodců,“ sdělil.