Totální endoprotéza kyčelního kloubu? Cítím se jako nový člověk a můžu i lyžovat, říká Yveta

Totální náhrada kyčle je jedním z nejčastějších ortopedických zákroků, který ročně pomůže tisícům lidí k návratu do plnohodnotného života. Jak operace probíhá, co přináší pacientům a jaké pokroky v oboru ortopedie přináší moderní medicína, prozradil v pořadu Ptejte se doktora docent Milan Handl. Druhým hostem byla paní Yveta, která zákrok absolvovala ve 48 letech, a v rozhovoru se svěřila se svými obavami, zkušenostmi i výsledky operace.

Docent Milan Handl působící v Health+ má za sebou více než čtyřicet let praxe v ortopedii, během nichž působil nejen v České republice, ale také v zahraničí. „Měl jsem to štěstí být součástí lékařských týmů na olympijských hrách, což byla úžasná zkušenost. Tam člověk vidí ortopedii z úplně jiné perspektivy, zaměřené na vrcholové výkony,“ sdělil nám docent Handl v pořadu Ptejte se doktora.

„Ortopedie je věda o pohybu, ale také o životě.“

Co je totální náhrada kyčle a pro koho je vhodná

Totální náhrada kyčle, známá také jako endoprotéza, je chirurgický zákrok, při kterém je poškozený kyčelní kloub nahrazen umělým implantátem. Docent Handl vysvětluje: „Jde o velmi precizní operaci. V dnešní době máme k dispozici materiály, které minimalizují riziko opotřebení a komplikací. Důležité je ovšem pečlivě vybrat pacienta – operace není vhodná pro každého.“

Docent Handl dodává, že je důležité, aby operace probíhala s rozmyslem a pečlivým plánem. „Můj učitel, profesor Čech, říkával, že chirurgický zákrok není o tom, abychom operovali šíleným tempem, ale abychom postupovali postupně, s rutinou, která zajišťuje bezpečný průběh operace. Nejde o to, jestli ušetříme 5 nebo 10 minut – není to olympiáda. Pro zkušené operatéry je výkon snazší, zatímco mladší lékaři si tento přístup musí osvojit,“ doplňuje ortoped.

Reálný čas operace se podle slov zkušeného operatéra pohybuje kolem hodiny. U těchto zákroků je třeba zohlednit několik faktorů – například anatomické poměry pacienta, zda jde o poúrazový nebo pozánětlivý stav, nebo o čistou idiopatickou artrózu. Záleží také na tělesné konstituci pacienta, jestli je robustnější nebo naopak hubený. Standardní průběh operace obvykle trvá mezi 45 a 90 minutami.

Operace kyčelních kloubů provádí lékaři s rozmyslem a pečlivým plánováním. Ideální věk pro implantaci endoprotézy bývá nad 60 let, což platí hlavně pro idiopatické artrózy. „U poúrazových stavů, kdy pacienti trpí dlouhodobou bolestí a omezenou pohyblivostí, přistupujeme k operacím i u mladších pacientů. Samotný operační výkon je technicky podobný bez ohledu na věk, ale ortopedie je běh na dlouhou trať. Počítáme s tím, že pacienti chtějí užívat kloub desítky let, často 20–30 let. Proto vždy pečlivě zvažujeme, kdy je nejlepší čas na operaci,“ říká v rozhovoru Milan Handl.

„Je důležité si uvědomit, že endoprotéza není jen mechanická výměna, jako když vyměníte kolo u auta. Implantovaná protéza ovlivňuje organismus a naopak. Při opakovaných operacích, které mohou být nutné za 10–20 let nebo i dříve, může chybět potřebná kostní hmota. Abychom maximalizovali životnost endoprotézy a umožnili další případné reoperace, musíme zohlednit všechny tyto aspekty.“

Podle docenta Handla je klíčem k úspěchu důkladná příprava a následná rehabilitace. „Pacient musí být motivovaný spolupracovat, dodržovat rehabilitační plán a postupně zvyšovat zátěž,“ doplňuje.

Rozdíl mezi částečnou a totální endoprotézou

Částečná endoprotéza, nazývaná cervikokapitální, je dnes spíše okrajovou záležitostí. Implikuje se pouze jedna část kloubu. U totální endoprotézy se nahrazují obě hlavní části kloubu – jamka a hlavice. Kloubní jamka se skládá z kovové části a polyetylenu, zatímco hlavice je nasazena na femorální komponentu, která se upevňuje do stehenní kosti.

Každá část má různé velikosti a rozměry, aby bylo možné dosáhnout co nejlepšího výsledku. „Během operace pečlivě zkoušíme, zda komponenty správně sedí, respektujeme délku končetiny a dbáme na to, aby implantát pevně držel a nehrozila jeho samovolná luxace. Výrobci dnes nabízejí širokou škálu velikostí a variant, což nám umožňuje provést implantaci co nejpřesněji a zajistit nejlepší možný výsledek pro pacienta,“ vysvětluje docent Milan Handl.

Příběh paní Yvety

Paní Yveta, která zákrok absolvovala ve 48 letech, přiznává, že zpočátku měla obavy. „Byla jsem nervózní, protože jsem slyšela různé příběhy od známých. Ale když mi pan docent všechno podrobně vysvětlil, věděla jsem, že jsem v dobrých rukou,“ říká.

V jejím případě šlo o poúrazový stav způsobený autonehodou, kterou měla ve 24 letech. Shodou okolností se tehdy poprvé setkala s panem docentem Handlem ve Vinohradské nemocnici, kam ji dopravil vrtulník. Po nehodě se postupně zotavila a učila znovu chodit. „Pan docent mi tehdy doporučil, abych co nejdéle vydržela s poškozenou kyčlí bez operace. Nakonec jsem vydržela do svých 48 let. Pan docent mi tehdy dal skvělou radu – najít správný okamžik, kdy budu dost mladá na to, abych zvládla rehabilitaci, ale zároveň dost stará, aby mi kloub vydržel co nejdéle. Ten správný věk se nakonec ukázal být právě 48 let,“ vypráví pacientka.

Yveta dále popisuje, že důkladná příprava zahrnovala i předoperační vyšetření, která zajišťují, že je pacient na zákrok zdravotně připraven. „Bylo to náročné, ale věřila jsem, že vše dobře dopadne,“ dodává.

Po operaci ji čekala rehabilitace, která nebyla jednoduchá, ale výsledky stály za to. „Dnes už mě kyčel vůbec nebolí a mohu dělat věci, které jsem si předtím ani nedokázala představit, třeba delší procházky s vnoučaty,“ dodává Yveta s úsměvem. „První probuzení po operaci bylo trochu bolestivé, což je pochopitelné. Naštěstí jsem dostávala léky proti bolesti, takže se to dalo zvládnout. Nepříjemné stavy rychle ustoupily a vše šlo poměrně rychle.“

Yveta strávila v nemocnici přibližně osm dní. Rekonvalescence byla o něco náročnější, protože kromě výměny kloubu měla i poškozenou pánev po úrazu. „Pacienti, kteří měli jen výměnu kloubu, se zotavili rychleji. Mně to trvalo o pár dní déle, ale pak jsem nastoupila na rehabilitaci.“

Yveta se po operaci vrátila i k aktivitám, které má ráda. „Dokonce zase lyžuju, i když mi to pan docent trochu zakázal. Lyžuju ale opatrně, jen na dobrém sněhu,“ dodává s úsměvem.

Podle docenta Handla je nejdůležitější, aby pacienti po operaci žili bez bolesti a v pohodě. „Když jsem pracoval s olympioniky, vždy jsem jim říkal: Vaše rekordy mě už tolik nezajímají. Teď jde o to, abyste si užili život bez bolesti a stresu,“ říká uznávaný ortoped.

„Sport pacientům nezakazuji, ale vždy je upozorňuji na určitá rizika. Mohou lyžovat nebo sportovat, ale měli by se vyvarovat nebezpečí, jako je pád na ledu nebo srážka s jinými lyžaři. Při výměně kloubu implantujeme do těla kus kovu, což znamená, že v případě úrazu může dojít ke komplikacím, například ke zlomeninám pod endoprotézou.“

Pohled do budoucnosti ortopedie

Totální náhrada kyčle může být cestou k lepší kvalitě života pro mnoho lidí, kteří se potýkají s bolestmi a omezením pohybu. Příběh paní Yvety a odborné rady docenta Handla ukazují, že moderní medicína nabízí řešení i pro zdánlivě bezvýchodné situace. Pokud vás tento zákrok čeká, nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je nejen šikovný chirurg, ale i vaše vlastní odhodlání.

Docent Handl vidí budoucnost oboru optimisticky: „Ortopedie se neustále vyvíjí. Velký pokrok vidím v oblasti robotických systémů, které umožňují větší přesnost při operacích. Také se pracuje na biologických náhradách, které by mohly v budoucnu zcela nahradit umělé implantáty.“

V pořadu Ptejte se doktora zkušený ortoped také odpovídal na otázky diváků, podívejte se na úvodní video.

Jak podpořit zdraví kloubů?

Péče o klouby je důležitá pro udržení pohyblivosti, snížení rizika zranění a prevenci bolesti, zejména s přibývajícím věkem nebo při vyšší fyzické zátěži. Důležitá je správná výživa, udržení zdravé hmotnosti a pravidelný pohyb (pozor na přetěžování).

Také některé doplňky stravy mohou pomoci podpořit kloubní zdraví. Např. kloubní výživa českého výrobce společnosti MedicProgress,a.s., která je výrobcem značek s dlouholetou tradicí Ortho 3000 a Ortho HELP.

Pečujte o své klouby s pomocí doplňků stravy bohatých na glukosamin, chondroitin a kolagen a hýčkejte je péčí ve formě masážních gelů s DUO efektem.

Tagy:
zdraví Olympijské hry pacient implantát Česko kloub nemoci a zdravotní potíže zdravotní ošetření a postupy chirurgické operace Ptejte se doktora Milan Handl health+