Země bude do roku 2100 čelit masovému vymírání obratlovců, nastínila modelace vědeckého superpočítače. Odborníci na základě ní usuzují, že do konce století vymře více než čtvrtina druhů zvířat, informuje časopis Science Advances.
Počítačová modelace ukázala, že počet druhů obratlovců, kteří se nachází na různých místech světa, by se mohl do konce století snížit až o 27 procent. Na prognózu upozornily zahraniční weby včetně ABC.
Průlom, který může nahradit všechny elektrárny. Co lidstvo získá energií z jaderné fúze?
Americkým vědcům se podařilo úspěšně provést experiment, o jaký se přední výzkumníci světa snažili dlouhé dekády. Experti v Kalifornii totiž provedli jadernou fúzi a poprvé v dějinách vlivem experimentu získali přebytečnou energii. Co to znamená pro lidstvo?
Simulace provedená na jednom z nejvýkonnějších evropských superpočítačů zjistila, že vymření jednoho zvířete by mohlo způsobit vlnu dalších úmrtí. Země tak prý může do roku 2100 přijít o celé řady obratlovců.
Studie vědce Evropské komise Giovanniho Strany a profesora Flindersovy univerzity Coreyho Bradshawa byla v sobotu zveřejněna v časopise Science Advances. Do počítačového modelu byly vloženy předpovědi klimatických změn způsobených emisemi uhlíku a předpovědi změn ve využívání půdy.
Bradshaw uvedl, že z výzkumu jasně vyplývá, že politici se musí na snižování emisí uhlíku zaměřit jako na celek. „Zachování biologické rozmanitosti a zmírnění klimatických změn jdou skutečně ruku v ruce,“ podotkl.
Studie se nezabývala hmyzem ani rostlinami. „Pokud zachráníme více druhů, budeme mít větší možnosti při snižování klimatických změn v průběhu příštího století nebo později,“ dodal s tím, že musíme být realističtí v tom, co naznačují „naše trajektorie“.