Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.
Sněmovna měla ve čtvrtek dopoledne řešit zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí. Senátní předloha ale naráží na odpor zejména opozičního SPD, které svůj protest dalo znovu najevo. Jednání poslanci hnutí zdržovali téměř čtyři hodiny. Důvodem je zřejmě fakt, že hnutí ze zahraničí mnoho hlasů ve volbách nezískává. Podobně ani hnutí ANO.
Nejprve si vzal slovo šéf SPD Tomio Okamura, který řečnil skoro dvě hodiny. Využil přednostního práva a navrhoval změny v programu schůze a kritizoval novou vládu. Například šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi vyčetl, že kumuluje tři funkce – poslance, ministra a místopředsedy vlády. Upozornil, že Piráti před volbami slibovali, že takto postupovat nebudou. Znovu se opřel ale i do hnutí STAN kvůli jeho financování nebo do ministryně obrany Jany Černochové kvůli sporu na Ukrajině.
„Prioritou vlády je korespondenční volba, nikoli zvyšování důchodů či příjmů rodin s dětmi,“ hlásil mimo jiné Okamura. Po jeho vystoupení se u řečnického pultu začali střídat i jeho straničtí kolegové.
Že bude jeho hnutí senátní novelu volebního zákona blokovat, poslanci SPD oznámili už dříve. Odůvodňují to tím, že se bojí manipulace s volebními lístky.
Korespondenční volbu chtěli zákonodárci řešit už před necelými dvěma týdny, SPD si ale vynutilo přestávku, a tím jednání odsunulo.
Michálek: Okamura buduje vydírací potenciál
Vládní koalici ale po hodinách řečnění opozičních poslanců začaly docházet nervy. Například šéf klubu TOP 09 Jan Jakob řekl, že si není jist, že Okamurovo vystoupení bylo zcela v souladu s jednacím řádem, byť jeho přednostní právo respektuje. „Stále musím žasnout. Myslím si, že tohle už je na hraně zneužívání,“ rozčílil se.
Přidal se i šéf klubu Pirátů Jakub Michálek. „Jsme svědky poměrně děsivého koktejlu očerňování a nenávisti, aby si to pan Okamura mohl dát na Facebook a na YouTube. Šíří tady nenávist a strach, přičemž cílem je budovat vydírací potenciál, aby za to něco dostal, když nebude obstruovat projednání návrhů zákonů této vlády,“ kritizoval Michálek a dodal, že ve Sněmovně ve čtvrtek z úst opozičních poslanců zazněla řada nesmyslů.
Vystupování SPD rozčílilo i místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL). „To, co se zde odehrává, není úplně standardní. Jak se chová SPD, poškozuje pověst Poslanecké sněmovny a poslanců jako takových. Někteří by měli mluvit víc. Vám v SPD by slušelo, kdybyste mluvili míň a k věci,“ upozornil poslance.
Následně ho ale Okamura rozčílil ještě více, když osočil lidovce z kolaborace s minulým režimem. „Co jste vy přinesli pro tento národ? Vaše politika je pouze svár, nenávist a polarizace této společnosti. Hanba vám,“ rozzuřil se Bartošek směrem k lavicím zástupců SPD.
Rýpla si i Pekarová
Čtvrteční chování opozičního hnutí na Twitteru kritizovala i šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Zpráva pro naše občany, kteří žijí v zahraničí: SPD se Vašeho názoru tak bojí, že donekonečna obstruují, aby byl projednán zákon o korespondenční volbě,“ upozornila a slíbila, že zákon poslanci stejně schválí.
Zpráva pro naše občany, kteří žijí v zahraničí: SPD se Vašeho názoru tak bojí, že donekonečna obstruují, aby byl projednán zákon o korespondenční volbě.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) January 27, 2022
My se názorů občanů nebojíme, zákon schválíme.
Korespondenční volbu pro Čechy v cizině navrhl Senát na základě požadavku krajanských sdružení a s podporou ministerstva zahraničí. Argumentoval také tím, že Česko je jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které možnost hlasování poštou uzákoněno nemají.
Snazší možnost volby by mohlo využít až 600 tisíc Čechů žijících v cizině, pro které je podle jejích zastánců časově i finančně náročné hlasovat na některém z velvyslanectví. Loni tam přišlo volit poslance 13 236 z 18 808 zapsaných voličů. Strany současné vládní koalice volilo z ciziny 85 % voličů, zatímco ANO získalo necelých 5 % hlasů a SPD 2,2 % hlasů.