Spolutvůrkyně proticovidové vakcíny od AstraZenecy Sarah Gilbertová tvrdí, že očkovací látka poskytuje lidem silnou ochranu i rok po podání prvních dvou dávek. Vědkyně vychází z dat výzkumu, který provedla se svým týmem. Sama by se soustředila na regiony, kde jsou s očkováním výrazně pozadu.
Výzkumu se zúčastnili dobrovolníci, kteří se nechali očkovat proti covidu více než před rokem. Jejich krevní testy potvrdily dostatečnou ochranu.
„Vliv na to má zejména první dávka vakcíny bez ohledu na to, komu je podána. Druhá dávka míru ochrany zvyšuje a třetí dávkou by tato imunita měla vydržet ještě déle,“ řekla Sarah Gilbertová z Oxfordské univerzity pro stanici BBC.
Mnoho odborníků ohledně třetí dávky váhá, komu a kdy ji vlastně podávat. V Česku ji obdrželo už několik zástupců z rizikových skupin. Do nich odborníci započítávají seniory, chronické pacienty, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a klienty v pobytových sociálních zařízeních.
Od 20. září bude možnost třetí dávky otevřená pro každého, kdo má po osmi měsících od své poslední dávky. Podle českých odborníků však třetí vpich pro ostatní zatím není na pořadu dne.
Třetí dávka v Rakousku či Německu
„Imunitní systém staršího člověka není tak silný. Nemá ale cenu uvažovat o třetí dávce pro lidi středního věku,“ uvedl na konci srpna biochemik Zdeněk Hostomský. Podle Gilbertové by se vyspělé země Evropy měly místo třetí dávky vakcinace nerizikových skupin zaměřit na regiony, kde ani první dávka není samozřejmostí.
„Musíme se soustředit na to, aby se tyto dávky dostaly do zemí, které je opravdu potřebují. Země Afriky zatím proočkovaly jen dvě procenta své populace,“ zmínila.
Očkování třetí dávkou už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA. Také některé české studie ukazují, že zejména u seniorů po několika měsících mohou protilátky po očkování výrazně klesnout.