Projekt s názvem Superliga prakticky shořel v popel. I ze záhrobí se ale ozývají tři kluby, které chystanou fotbalovou soutěž pro bohaté dobrovolně neopustily. Španělské týmy Barcelona a Real Madrid spolu s Juventusem Turín stále věří v její přínos, ačkoliv napříč fotbalovými kruhy čelila ostré kritice. Ve společném prohlášení se opřely do organizací UEFA i FIFA a týmů, které z rebelie předčasně vycouvaly.
Fotbalové spiknutí obnášelo 12 zakládajících klubů, zúčastnění si měli rozdělit 3,5 miliardy eur od banky J. P. Morgan, která se rozhodla Superligu mocně zafinancovat.
Devět týmů po obří vlně kritiky, ze které vyčnívaly především protesty fanoušků, jen několik desítek hodin po oznámení projektu společnost opustilo. Evropský fotbalový orgán UEFA se šesticí anglických klubů, Atlétikem Madrid, Interem a AC Milán vyjednal mírovou dohodu, která krátkodobé účastníky připraví o 5 procent příjmů z evropských pohárů v sezoně 2023–2024. Další peníze (15 milionů eur) pak poskytnou mládežnickému fotbalu napříč Evropou. Zběhové se navíc veřejnosti omluvili s tím, že namočit se do něčeho jako Superliga byla chyba.
Nepřijatelné tlaky zvenčí
Pro tři celky stále loajální Superlize si šéf UEFA Aleksander Čeferin přichystal daleko horší trest. Mluví o dvouletém vyloučení z Ligy mistrů.
Skrze narůstající tlak se Barcelona, Juventus Turín a Real Madrid spojily a vydaly společné prohlášení, ve kterém vyjadřují nepochopení nad nevolí ze všech možných stran. A žádají, aby ostré reakce ustaly.
„Zakládající kluby trpěly a nadále trpí nepřijatelnými tlaky, hrozbami a tresty v podání třetích stran, což mělo zajistit, aby opustily projekt. Proto se vzdaly svého práva a své povinnosti vylepšit fotbalové prostředí skrze konkrétní návrhy a konstruktivní dialog,“ zmiňuje španělsko-italská trojice.
„V právních státech je něco podobného neakceptovatelné. Tribunály již rozhodly ve prospěch návrhu Superligy a nařídily FIFA a UEFA, aby se buď přímo, nebo prostřednictvím svých přidružených orgánů zdržely jakýchkoliv kroků, které by mohly jakkoli bránit této iniciativě, když soudní řízení stále probíhá,“ stojí dále ve zveřejněné zprávě.
Věrní členové Superligy se také pustili do UEFA a FIFA za to, že nebyly schopny postavit fungující komunikační kanál. A rovněž se pozastavují nad bohulibostí a nevyhnutelností soutěže. Zmiňují, že projekt byl navržen tak, aby „poskytoval řešení současné neudržitelné situace ve fotbalovém průmyslu“. A že ve fotbale „jsou nezbytné strukturální reformy, aby náš sport zůstal atraktivní a dlouhodobě přežil“.
Hlavním mužem Superligy je Florentino Pérez, jenž se dlouhodobě nachází v pozici prezidenta Realu Madrid. Právě on jako první uváděl, že fotbal v současné podobě nezajímá mladé lidi, a proto je třeba přijít s něčím zajímavým, velkolepým, co zajistí zápasy jen těch nejlepších s nejlepšími.
Tři evropští giganti pak podle New York Times měli uprchlíky varovat, že za svoji rezignaci ponesou nemalé následky.
Vzhledem k intenzitě protestů fanoušků v Anglii je však prakticky nereálné, že by odpojené kluby své rozhodnutí přehodnotily a znovu se hlásily k Superlize. I po vystoupení ze soutěže nemohli krátkodobý pakt odpustit svému klubu například příznivci Manchesteru United. Minulý víkend před zápasem s Liverpoolem vtrhli na stadion, dali americkému majiteli Joelu Glazerovi jasně najevo, že podobné úmysly jsou nepřístupné, a žádali jeho rezignaci.
Situace je podobná například i v londýnském Arsenalu.