Trump hodlá srovnat do latě Muskovu vlast. Pobouřil ho zákon, který podle něj utlačuje bělochy

Americký prezident Donald Trump hodlá ukončit finanční podporu pro Jihoafrickou republiku. Pobouřil ho tamní zákon o vyvlastňování půdy, který podle Trumpa perzekvuje bělochy. V JAR se narodil Elon Musk, Trumpův ministr pro efektivitu, Sky News proto soudí, že měl miliardář v rozhodnutí prsty.

Trumpovo ostré zahraniční tažení, při kterém státům vyhrožuje cly, převzetím půdy nebo ukončením podpory, pokračuje. Po Mexiku, Kanadě, Číně, Panamě, Dánsku nebo Evropské unii obrátil svou pozornost na Jihoafrickou republiku. V příspěvku na vlastní síti Truth napsal, že ukončí finanční podporu této africké zemi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump se na poslední chvíli stáhl z boje, píše CNN. Urazil spojence a vyslal jasný vzkaz Číně

„Jihoafrická republika konfiskuje půdu a s určitými třídami lidí se zachází velmi špatně,“ napsal Trump.

Odkazoval tím na nový zákon v Jihoafrické republice, který dává vládě pravomoc vyvlastnit půdu bez finanční náhrady. Zákon má podle Sky News pomoci napravit dopady desítek let vlády bílé menšiny v Jihoafrické republice za režimu apartheidu.

Rasistický zákon, říká Musk

V Jihoafrické republice představují běloši jen přibližně osm procent populace. Vlastní ale tři čtvrtiny zemědělské půdy v zemi. Většina černochů navíc žije v chudobě. Podle Trumpova ministra pro efektivitu, Elona Muska, který se v Jihoafrické republice narodil, v zemi dochází k systematickému utlačování bělošské minority a útokům na farmáře.

„Přestože bylo zabíjení odsouzeno, odborníci uvedli, že neexistují žádné důkazy o genocidě a že jde o součást extrémně vysoké míry násilné kriminality v Jihoafrické republice, která většinou souvisí s loupežemi na farmách. Kriminalita se týká všech Jihoafričanů a v zemi dochází v průměru k 70 vraždám denně, přičemž naprostá většina obětí jsou černoši,“ napsala agentura AP.

Trump má ale podezření, že nový zákon o vyvlastňování míří především na bělochy, kterým chce vláda sebrat půdu.

Kritikou nešetří ani Musk, podle něj má jeho vlast „otevřeně rasistické zákony“, což napsal na síti X jihoafrickému prezidentovi Cyrilu Ramaphosovi. To ale Jihoafrická republika odmítá.

„Nová právní úprava omezuje vyvlastnění pozemků na případy, kdy je to ‚spravedlivé a ve veřejném zájmu‘ – například v situacích, kdy se pozemek nevyužívá, nebo když selžou pokusy o finanční vyrovnání s vlastníkem,“ informuje Sky News s odvoláním na nový zákon.

Trump končí s programem proti AIDS

Prezident USA je přesto zřejmě rozhodnutý finanční podporu pro JAR, přednímu obchodnímu partnerovi v Africe, utnout.

Americká pomoc zahrnuje přibližně 400 milionů dolarů ročně (9,7 miliardy korun), které USA poskytují primárně na program HIV/AIDS v rámci prezidentského nouzového plánu pro pomoc při AIDS, známého jako PEPFAR.

Financování Jihoafrické republiky ze strany USA prostřednictvím PEPFAR je již ohroženo Trumpovým zmrazením globální pomoci. Prezident financování programu, který po celém světě pomáhal s bojem proti HIV/AIDS, stopl už před několika dny.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trumpova cla Čechy zasáhnou více než jiné. Každý „zaplatí“ přes 20 tisíc ročně, míní ekonomové

Tagy: