Tlak na znovu otevření škol ze strany Trumpovy administrativy sílí. Americká ministryně školství Betsy DeVosová společně s šéfem Bílého domu vyhrožují, že školy, které neobnoví výuku, přijdou o finanční podporu. Ve skutečnosti však nemají nástroje, jak většinu škol o peníze připravit.
Některé státy se stále brání obnovit prezenční výuku kvůli pokračující pandemii koronaviru. V některých státech opět zavírají restaurace a obchody. Louisiana například v pondělí zavedla povinné nošení roušek.
„Asi si myslí, že uzavřené školy jsou špatné pro zemi,” uvedl Trump o státech vedených demokraty. Společně s některými republikány ale poukazuje na to, že tento stav komplikuje situaci v chudých rodinách, zvláště pokud oba rodiče pracují ve službách a nemohou pracovat z domova. Podle Trumpa děti v souvislosti s nemocí COVID-19 nejsou rizikovou skupinou. Proto se spolu s ministryní školství Betsy DeVosovou snaží školy přinutit ke znovuotevření pomocí výhrůžek, že jim odebere státní podporu.
„Americké investice do vzdělání jsou příslibem pro studenty a jejich rodiny. Pokud se školy znovu neotevřou, tento slib nenaplní. Neměly by tedy ani dostat finanční prostředky. Ty by namísto toho měly připadnout rodinám, které by je ve školách využily,” uvedla pro Fox News DeVosová.
Americký prezident Donald Trump nasadil roušku. Je to poprvé od začátku pandemie
Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od začátku pandemie objevil na veřejnosti s rouškou, která se stala ve Spojených státech předmětem vášnivé politické debaty. Na obličej si ji nasadil při sobotní návštěvě zraněných vojáků a zdravotníků v Národním vojenském lékařském středisku Waltera Reeda na předměstí Washingtonu.
Výuka bude on-line
Ministryně školství měla na mysli svůj program školních voucherů, do něhož jsou zahrnuty i soukromé školy. Tento plán by však musela schválit Sněmovna reprezentantů, v níž mají demokraté většinu. Kromě toho více jak devadesát procent financování škol zajišťují jednotlivé státy a místní samosprávy, prezident má kontrolu pouze nad zbylými deseti procenty.
V reakci na Trumpova slova už dva největší vzdělávací systémy v Kalifornii v pondělí oznámily, že budou v novém školní roce nabízet pouze on-line kurzy. Také školské obvody v Los Angeles a San Diegu, které zahrnují více než 870 tisíc studentů, ve společném prohlášení uvedly, že vzhledem k pandemické situaci v regionu nabídnou žákům pouze internetové vzdělávací kurzy. Některé další školy, jako například Pickerington v Ohiu, volí hybridní formu vzdělávání. Studenti jsou rozděleni do několika skupin a každá z nich má dva dny prezenční výuku ve škole a tři dny výuku virtuální.
Trump chtěl prodat Portoriko zničené hurikánem, tvrdí jeho exministryně
Donald Trump zvažoval prodej Portorika, uvedla v rozhovoru pro The New York Times bývalá ministryně pro vnitřní bezpečnost, republikánka Elaine Dukeová. Americký prezident se podle ní chtěl nezačleněného území Spojených států zbavit po ničivém hurikánu Maria v roce 2017, při němž přišly o život tři tisíce lidí.
Podle opozice Trump ignoruje vědu
Trumpův argument, že pro některé děti je větší zdravotní riziko zůstat doma, než jít do školy, sdílí i ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield. „Myslím, že lidé podceňují důsledky veřejného zdraví, pokud školy zůstanou uzavřeny. Jsem si jistý, že je můžeme ve spolupráci s místními samosprávami bezpečně otevřít,” řekl Redfield.
Přední imunolog a člen krizového týmu Bílého domu doktor Anthony Fauci však před časem upozornil, že děti by se měly vrátit do škol jen v oblastech, kde se dodržují bezpečnostní předpisy a počet nakažených je v normě. „Použití roušek a podobných opatření pomůže v dané komunitě zabránit zvyšování počtu nakažených, což dětem následně umožní jednodušší návrat do škol,” uvedl. Snahu Trumpovy administrativy o znovuotevření škol odsoudila mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. „Návrat dětí do škol představuje největší možné riziko rozšíření viru. Zcela ignorují vědu,” zdůraznila.