Za „zbytečné“ označil bývalý prezident USA Donald Trump setkání svého nástupce Joea Bidena s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Americká média zůstala v hodnocení středečního summitu rozdělená.
„Biden postavil Rusko do záře reflektorů a my jsme za to nedostali nic. Pro Rusko to byl dobrý den,“ okomentoval Trump pro Fox News Bidenovu cestu do Evropy.
Biden na summitu zmínil, že jedním z hlavních kritérií Ukrajiny pro vstup do Severoatlantické aliance (NATO) je omezení míry korupce. To prý Trumpa překvapilo. „Zrovna jeho syn Hunter dostával asi 183 tisíc dolarů měsíčně od ukrajinské energetické firmy Burisma za konzultace o energii, o které nic nevěděl,“ oprášil Trump své dřívější tvrzení o korupci, do které měl být zapleten Bidenův syn. Nikdy však podezření nepodložil důkazy.
Němci jsou „neplatiči“
Exprezident Spojených států hovořil také o nečinnosti Bidena ve věci stavby plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. „To já jsem byl ten, kdo stavbu plynovodu zastavil,“ pochválil se. Podle svých slov to provedl při jednání na návštěvě Německa. „Řekl jsem Němcům, že je chráníme prostřednictvím NATO. Přitom jsou neplatiči. Platí jen polovinu toho, co platit mají. A i to by bylo málo,“ postěžoval si Trump.
Putin odjel ze summitu s Bidenem jako vítěz. Neustoupil ani o píď, shodují se experti
Svět hodnotí výsledek ženevského summitu mezi americkým a ruským prezidentem. Jedni považují jednání Joea Bidena a Vladimira Putina za úspěch, jiní si naopak všímají, kdo se stal jeho pomyslným vítězem. Analytici oslovení americkou CNN jsou přesvědčeni, že více z rokování vytěžil ruský lídr.
Německé ozbrojené síly podle magazínu Der Spiegel do rozpočtu NATO stanovená dvě procenta HDP skutečně neodvádějí. Podařilo se jim však meziročně částku zvýšit o tři procenta – v minulém roce odvedly do NATO ekvivalent 1,57 procenta HDP.
„EU s USA zametá“
Podle Trumpa Němci místo toho, aby plnili své závazky, raději platí Rusům. „V Německu je chrání 52 tisíc našich vojáků, to je jako město, mají z toho jmění! A oni klidně posílají miliardy dolarů Rusku za energii,“ pokračoval ve výčitkách Trump. Bývalý prezident je hluboce přesvědčen, že EU s USA opět zametá a Biden s tím nic nedělá.
Trump v interview pro Fox News rovněž kritizoval výstavbu větrných elektráren v USA, za kterou má stát EU. „Buduje je všude kolem nás. Zabíjí naši krajinu a naše ptactvo. Zabíjí všechno,“ pronesl.
„My jim platíme za ochranu a oni s námi vytírají zem prostřednictvím obchodu. Jsou horší než Číňané, minimálně stejní. Kolik chevroletů bylo prodáno v Berlíně? Moc ne. Kolik chevroletů bylo prodáno v Paříži? Moc ne. Pravděpodobně žádný. A u nás se jejich mercedesy klidně prodávají,“ pustil se Trump do EU. Podle něj se situace k dobrému měnila jen v době jeho vlády.
Americká média jsou rozdělená
Americká média v otázce summitu mezi Putinem a Bidenem zůstávají rozdělená. Podle konzervativních komentátorů byla akce vesměs zbytečná. „Rusové na nás útočí a Biden pozve Putina na summit, kde mu předá seznam míst, na která útočit nemají? To si ze mě děláte legraci,“ uvedl redaktor Jesse Watters z Fox News. „To mě také zarazilo. Znamená to, že organizace, které na listu nejsou, Rusové napadnout můžou?“ zareagoval otázkou komentátor Greg Gutfeld.
Podle něho bylo organizování summitu zbytečné. „Nevyvodili žádné závěry. Biden v podstatě řekl, že je Putin nevinný. Za hackování můžou nějací kriminálníci v Rusku. Nakonec samotný summit nazve konstruktivním,“ kroutil hlavou Gutfeld.
Podobně kritický byl i redaktor Ben Domenech z konzervativního listu The Federalist. „Co dostaneme od Rusů za to, že jim posvětíme plynovod Nord Stream? Nebo za to, že se budeme angažovat v restartu dohody s Íránem?“ ptal se Domenech.
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas
Dlouho očekávaný mítink šéfa Bílého domu Joea Bidena a ruského lídra Vladimira Putina je již v plném proudu. Ve švýcarské Ženevě se to jen hemží novináři, diplomaty i přihlížejícími davy. Úvod summitu byl ale spíše rozpačitý, oba lídři působili nervózně a před novináři si příliš nepovídali.
To komentátor Fox News Juan Williams hodnotil výstupy summitu pozitivně, lídři prý dosáhli všeho, co si zavdali. „Všechno, čeho chtěli při tomto setkání dosáhnout, tedy více stabilního a více předvídatelného vztahu mezi sebou, se jim podařilo,“ myslí si Williams. Oba prezidenti si podle Williamse v Ženevě vymezili linie, které by se neměly překračovat. „A to zejména v souvislosti s kybernetickou bezpečností. Biden dal Putinovi jasně najevo, že Spojené státy mají velké kybernetické možnosti, které mohou proti Rusku použít,“ uvedl.
Americká liberální média pak chválila Bidena zejména za „pozitivní“ posun zahraniční politiky ve srovnání s jeho předchůdcem. Podle deníku The Washington Post je Bidenův přístup k Putinovi na rozdíl od Trumpa sofistikovanější. Současný americký prezident se nesnaží vidět v Putinovi to nejlepší a neotáčí se k některým faktům zády.
Jako příklad uvádí deník Trumpovu víru v Putinova slova, že se Rusko v roce 2016 nevměšovalo do amerických voleb.
The New York Times vyzdvihl Bidenova slova o „porušování lidských práv, ochraně svobodného vyjadřování médií a usilování o dodržování spravedlnosti pro americké občany, kteří jsou neoprávněně zadržováni ruskou vládou.“
Biden says he's "not confident" Putin and the Kremlin will change their behavior, but "what will change their behavior is that the rest of the world reacts to them and it diminishes their standing in their world. I'm not confident of anything." https://t.co/PLngnYnuuB pic.twitter.com/gzqWW0oU3H
— CBS News (@CBSNews) June 16, 2021
Deník The Washington Post ve svém textu připomněl Bidenovu odpověď na otázku jedné z novinářek CNN – ta se ho zeptala, kde bere jistotu, že se Putinovo chování a chování Kremlu změní. Prezident odpověděl, že jistotu nemá a „přesvědčen o tom není“. „Jejich chování změní až reakce zbytku světa, která degraduje jejich postavení ve světě,“ upřesnil Biden.