Americký prezident Donald Trump je zpět ve víru kampaně a opět bez masky. V Sanfordu na Floridě měl před svými podporovateli více než hodinový projev. V něm mimo jiné obvinil Bidena z „předání kontroly marxistům“. Šéf Bílého domu také znovu spekuloval o své nově nabité imunitě a uvedl, že se nyní „cítí velmi mocný“. Jeho osobní lékař potvrdil, že prezident měl v několika po sobě jdoucích dnech negativní test na koronavirus. Trump navíc před volbami chce uskutečnit více osobních mítinků.
„Jsem velmi posílen vašimi modlitbami a vaší podporou. A jsme tady!“ zvolal včera prezident bez roušky směrem k jásajícím floridským fanouškům. Ti mu vzápětí odpověděli: „Milujeme vás!“
V pondělí to byl přesně týden, co byl Trump propuštěn z nemocnice, kde byl hospitalizovaný kvůli koronaviru. Na následky nemoci COVID-19 podlehlo v USA už 215 000 lidí. Prezident se nyní cítí být „zdráv a imunní“. Podle svých slov by se ale ani v opačném případě nenechal „zavřít do sklepa“.
Cítím se tak mocný
„Prošel jsem si tím. Teď říkají, že jsem imunní. Cítím se tak mocný,“ popsal své pocity americký prezident. „Každého z diváků políbím. Políbím muže i krásné ženy. Všem vám dám velkou pusu,“ pokračoval rozradostněný prezident. Trump ale neupřesnil, kdo mu informaci o nabyté imunitě vůči SARS-CoV-2 sdělil. Vědci nemají v tomto ohledu zatím zcela jasno. Sociální síť Twitter z toho důvodu skryla obsahově podobný Trumpův příspěvek a označila jej za „zavádějící a potenciálně nebezpečný“.
Obnovením svých mítinků se snaží Trump stáhnout Bidenův značný náskok ve volebních průzkumech. Jen chvíli po začátku svého projevu v Sanfordu proto prezident zacílil právě na svého soupeře. „Biden měl špatný den. Zapomněl na jméno Mitta Romneyho (republikánský senátor podporující Bidena, pozn. red.). Nevěděl, v jakém je státě. A prohlásil, že je hrdým demokratem, který usiluje o americký Senát,“ vysmíval se Trump protikandidátovi. Mluvil přitom o přeřeknutích, kterých se Biden dopustil v pondělí na mítinku v Ohiu. „Umíte si představit, co by se stalo, kdybych to řekl já? Řekli by: ‚Dostaňte ho odsud,‘“ pokračoval Trump.
Bidenovi přeřeknutí v médiích a na shromážděních před jeho stoupenci jsou poměrně častá a bývají přičítána jeho vysokému věku, je mu 77 let. Trump toho využívá a dlouhodobě se snaží voliče přesvědčit, že Biden nemá dostatek mentální kapacity na to, aby se stal prezidentem. Trump zároveň v minulosti upozornil, že by se Biden nemusel konce mandátu nebo druhého volebního období dožít a prezidentkou by se stala značně liberálnější Kamala Harrisová.
Biden údajně předal kontrolu levicovým extremistům
V pondělí prezident navíc Bidena bez důkazů obvinil ze „zkorumpované dohody,“ kterou měl uzavřít s levicovým křídlem Demokratické strany výměnou za svou nominaci.
„Předal kontrolu socialistům, marxistům a levicovým extrémistům. Vy to dobře víte. Nezbyla mu už žádná síla ani moc. Už nic nemá. Pokud zvítězí, tak radikální levice, která je závislá na moci, povede naši zemi. Bůh nám pomáhej, jestli se to někdy stane,“ kritizoval svého soka Trump.
Pětačtyřicátý americký prezident svým příznivcům připomněl vítězství na Floridě před čtyřmi lety, a to i přesto, že ve volebních průzkumech v roce 2016 za tehdejší soupeřkou Hillary Clinton zaostával.
Současné průzkumy jsou podle Trumpa falešné „Když si přepnete na falešné zprávy, tak slyšíte, že šance na Floridě jsou vyrovnané. Hlava mi to nebere,“ postěžoval si. „Za dvaadvacet dní v tomto státě vyhrajeme. Vyhrajeme čtyři další roky v Bílém domě a uděláme naši zemi skvělejší, než kdy předtím byla,“ dodal Trump.
Dva až tři mítinky denně
Trump je na volební průzkumy poměrně citlivý. Sám o tom několikrát zažertoval, když řekl, že „souhlasí jen s těmi, co jej favorizují“. Podle posledního celostátního průzkumu CNN má Biden nadpoloviční podporu. Bývalého viceprezidenta by volilo 57 procent dotázaných, Trumpa by podpořilo jen 41 procent.
Onemocnění COVID-19 prezidenta zbrzdilo. Nyní ale své poradce tlačí k tomu, aby měl více mítinků s voliči. „Téměř mi vyčetl, že nemám naplánováno dostatečný množství shromáždění a veřejných akcí,“ řekl v pondělí novinářům Trumpův volební stratég Jason Miller. Ten také poodhalil, že prezident je nyní připraven absolvovat „dvě až tři akce během jednoho dne“.
Ve volbách hlasovalo už deset milionů lidí
Většina amerických států umožňuje voličům, aby odevzdali hlas ještě před konáním prezidentských voleb, které jsou plánovány na 3. listopadu. Velká část Američanů může využít také korespondenčního hlasování. Mnoho lidí se uchyluje k této formě hlasování, aby se vyhnuli kontaktu s větším množstvím osob ve volebních místnostech v době koronavirové pandemie.
Ze statistik vyplývá, že ve volbách odevzdalo svůj hlas už více než deset milionů Američanů. Podle projektu Floridské univerzity se jedná o rekordní počet. Například do poloviny října roku 2016, kdy se o prezidentskou funkci ucházeli Trump a demokratka Hillary Clintonová, odevzdalo svůj hlas jen 1,4 milionu Američanů.