Turecko opět přivírá Finsku a Švédsku dveře do NATO. Požaduje vydání „teroristů“

Turecko opět komplikuje Finsku a Švédsku cestu do NATO. Ankara hrozí, že zablokuje vstup skandinávských států do Severoatlantické aliance, protože Helsinky a Stockholm prý neplní turecké podmínky. Turecko usiluje především o to, aby severské země vydaly 73 lidí, údajných teroristů spjatých s organizací Strana kurdských pracujících (PKK).

Ačkoli všechny členské státy NATO podepsaly protokol o přijetí Finska a Švédska do aliance, skandinávské státy ještě nemají nic jisté. Vstup zemí totiž musejí zpečetit parlamenty všech členů NATO. A v tom je právě problém, protože ten turecký se prozatím ke schválení nemá.

Turecko se hádalo se skandinávskými státy ještě před ratifikací protokolů. Ankara kritizovala Finsko a zejména Švédsko kvůli tomu, že údajně podporuje teroristické skupiny brojící proti turecké vládě. Členům takových frakcí severské státy prý poskytují azyl i zbraně.

Po rétorických průtazích nakonec Turecko souhlasilo s přijetím přijímacích protokolů, ale právě pod podmínkou ukončení domnělé spolupráce Švédska, Finska a lidí napojených na PKK.

Skandinávci neplní podmínky?

Jelikož severské země neplní podmínky tak rychle, jak by Ankara požadovala, Turecko znovu hrozí, že žádost o vstup do NATO zablokuje. Informoval o tom web německé televize Deutsche Welle. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu pak rovnou sepsul Finsko a Švédsko za to, že umožňují na svém území „teroristickou propagandu“.

„Pokud budou podmínky splněné, pošle se smlouva prezidentovi a ten ji předá parlamentu. Samozřejmě o ní rozhodne parlament, ale v současnosti ji nemůžeme poslat,“ sdělil pro domácí list Daily Sabah.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Švédsko se zavázalo, že v souladu s podmínkami vydá tureckým úřadům 73 „teroristů“. Ti mají být spojení se stranou PKK, kterou Ankara považuje za největšího nepřítele pro svůj režim. Za teroristickou organizaci ji považují USA i EU, OSN naopak ne.

Shoda se hledá obtížně

Švédský ministr spravedlnosti Morgan Johannsson již dříve oznámil, že jeho země bude při vydávání občanů postupovat v souladu se švédským a mezinárodním právem. Rozhodně pak Turecku nevydá švédské občany. Podobný postoj zaujímají Helsinky.

Web Deutsche Welle poznamenal, že „Erdoganovi oponenti – právníci, lidskoprávní aktivisté, novináři – často končí ve vězení po procesech, které jsou považované za vykonstruované“. Ze členů NATO je navíc Turecko nejsilnějším partnerem Ruska, které se staví silně proti přijetí Švédska a Finska do aliance.

Český parlament by se měl přijetím severských států do NATO zabývat koncem srpna. Očekává se jednoznačné přijetí potřebných dokumentů.

Tagy: