Neočkovaní v Sasku nesmí od pondělí 8. listopadu do interiérů restaurací, hospod, klubů a na velké kulturní a sportovní akce. V pátek to na tiskové konferenci po jednání zemské vlády oznámila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií nemoci COVID-19. Výjimku z nových omezení mají jen děti, mládež a lidé, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Nově již v hromadné dopravě nebude možné používat zdravotnické roušky, nezbytný bude respirátor třídy FFP2.
„Situace v Sasku je skutečně dramatická,“ řekla Köppingová na úvod tiskové konference. „Skutečně nepřeháním,“ dodala s tím, že v Sasku za posledních sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 385,7 nakažených. Ve třech okresech pak tato sedmidenní incidence přesahuje hodnotu 500. Nejpostiženějším okresem je s incidencí takřka 700 Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří, které hraničí s Českem.
Omezení kontaktů pro neočkované. Sasko chystá tvrdá pravidla, zpřísnit chce i Merkelová
Neočkovaní Češi se zřejmě již brzy nedostanou do obchodů, restaurací a dalších veřejných míst v sousedním Sasku. V této spolkové zemi je nejméně očkovaných a společně s Duryňskem má v současnosti nejvyšší denní přírůstky nově nakažených koronavirem. Tamní předseda vlády tak navrhuje zavést nejpřísnější pravidla z celého Německa.
Podle Köppingové je nezbytné karanténní opatření zpřísnit, aby se rychlé šíření infekce zvrátilo. Klíčovým opatřením, které saská vláda jako první v Německu přijala, je plošné omezení vstupu neočkovaným. Do restaurací nebo třeba na fotbal se nově dostanou jen očkovaní a ti, kteří COVID-19 prodělali. V Sasku se čtyřmi miliony obyvatel přinejmenším jednu dávku dostalo 59,2 procenta populace, plně imunizovaných jich je 57 procent. Proočkovanost v této spolkové zemi je nejnižší v Německu.
Nové karanténní opatření doporučuje zaměstnavatelům přejít na práci z domova. Pracovníci, kteří jsou v kontaktu se zákazníky, se musí dvakrát týdně testovat. Nově se bude muset testovat i očkovaný personál v pečovatelských domovech. Toto opatření, pro které se Sasko rozhodlo, požaduje pro celé Německo spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn.
I přes rychle se zhoršující epidemickou situaci se Sasko rozhodlo zachovat prezenční výuku a otevřené školky. Při vyučování ale musí děti nosit roušky.