Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.
Pokud patříte ke skupině lidí, která se ze dne na den ocitla prakticky bez dodavatele elektřiny nebo plynu, nezoufejte. Nikdo vás od energií neodstřihne. Zároveň ale není dobré otálet s nalezením nového zdroje, který vás energiemi bude zásobovat. Máte na to půl roku, ale v tomto případě platí „čím dřív, tím líp“.
Jaký je můj dodavatel?
Zní to jako banalita, ale v první fázi si skutečně zjistěte, kdo vám elektřinu nebo plyn dodává. Doporučujeme to i všem, kteří jsou v nájmu, protože i vám se mohou kvůli změně dodavatele ze dne na den zvýšit zálohy. Zdražení se nebude týkat jen těch, kteří musí odejít od Bohemia Energy, ale nás všech.
Krach se netýká pouze Bohemia Energy, ale i dalších společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.
Hrozí, že zůstanu bez proudu a plynu?
Pokud vám zkrachoval dodavatel elektřiny nebo plynu či jen ukončil jejich dodávky, rozhodně nezůstanete napospas a nikdo vám tok energie nepřeruší. Na takové případy pamatuje evropská i česká legislativa. Ze zákona jste totiž chráněni institutem takzvaného dodavatele poslední instance.
Právě pod toho jste automaticky přešli a máte půl roku na uzavření nové smlouvy.
Řešení růstu cen energií? Vláda zruší DPH a domácnostem dá 1500 korun, oznámil Babiš
Vláda v pondělí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zmocní ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby mohla rozhodnout o odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Státní rozpočet to podle Schillerové bude stát jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Od státu navíc dostane 5,3 milionu domácností příspěvek 1 500 korun na energie.
Musím někam volat?
Dodavatel poslední instance se vám ozve sám zpravidla do pěti dní. Vzhledem k tomu, že je ale nutné odbavit skoro milion klientů, kteří zůstali bez řádného dodavatele, může to trvat i déle. Nikdo vás ale od proudu ani plynu neodstřihne, i když se vám dodavatel poslední instance zatím neozval.
Mám čekat?
Ne. Ač je to pracné a zdlouhavé, vezměte iniciativu do vlastních rukou a nespoléhejte se ani na to, že vám stát něco dá, ani na to, že se firma sama ozve. Sami zavolejte do Bohemia Energy atp. a zjistěte si, k jakému dodavateli poslední instance jste byli převedeni.
Co mám vědět?
Pro uzavření nové smlouvy si buď zavolejte na infolinku nové společnosti, nebo si zkuste proklikat jejich web. Například ČEZ, Innogy nebo Pražská energetická či E.ON jednoduše na stránkách popisují, co a jak přesně dělat, a proklikáte se i ke konkrétním tabulkám ohledně cen plynu a elektřiny.
Znát byste měli roční spotřebu v MWh nebo KWh, což zjistíte na elektroměru. Dále si zjistěte tarif – ten se nastavuje podle toho, kolik vás v domácnosti je a jak moc energie spotřebováváte. Na základě těchto informací vám poté nový dodavatel vypočítá novou cenu.
Kdo je dodavatelem poslední instance?
U elektřiny i zemního plynu plní tuto roli tři společnosti, a to podle toho, ve které části České republiky energie odebíráte. V případě elektřiny jde o E.ON (jižní část ČR), Pražskou energetiku (Praha a blízké okolí) a ČEZ Prodej (zbytek ČR). U plynu jde pak o E.ON (Jihočeský kraj), Pražskou plynárenskou (Praha a blízké okolí) a Innogy Energie (zbytek ČR). Přehled dodavatelů poslední instance najdete na webu Energetického regulačního úřadu.
Kolik mám času na sjednání nové smlouvy?
Ze zákona máte šest měsíců na sjednání nové smlouvy u řádného dodavatele. Pokud do té doby neuzavřete standardní smlouvu, o dodávky elektřiny nebo plynu přijdete a riskujete, že z vás bude černý odběratel. Půl roku je sice poměrně dlouhá doba, ale neotálejte. Ceny, za které vám bude dodavatel poslední instance energie poskytovat, budou výrazně vyšší, než jste byli dosud zvyklí, a rovněž vyšší než u standardního kontraktu. Byť i v případě uzavření nové smlouvy je třeba počítat s tím, že si připlatíte.
Plán vlády rostoucí ceny energií nevyřeší. Pomůže leda tak bohatým, varuje Středula
Snížení DPH na energie, jak navrhuje vláda, růst cen nevyřeší. Myslí si to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS řekl, že problém s DPH naopak může být ještě větší, protože pomůže bohatým. V pondělí se kvůli tomu sešla tripartita.
Kterého dodavatele si mám vybrat?
Na to, kterého dodavatele si máte vybrat, nelze jednoznačně odpovědět. Záleží totiž na mnoha okolnostech, které se týkají vaší domácnosti. Používáte elektřinu nebo plyn jen na vaření, nebo i na ohřev vody či vytápění domu nebo bytu? Jak velkou máte spotřebu energií? Na jak dlouho chcete cenu energií zafixovat? Na většinu otázek ale můžete nalézt odpověď na srovnávači nabídek Energetického regulačního úřadu.
Co si připravit k podpisu smlouvy?
Vedle klasických dokumentů, jako je občanský průkaz, by bylo ideální, kdybyste mohli novému zvažovanému dodavateli poskytnout nějaké aktuální vyúčtování za energie. Podle toho se dá totiž zjistit, jakou máte spotřebu elektřiny nebo plynu, a podle toho lze rovněž připravit adekvátní nabídku přímo na míru. Ztraceni ale nejste, ani když takové vyúčtování nemáte. Stačí uvést rozměry vašeho obydlí a potenciálnímu dodavateli sdělit, jaké spotřebiče doma máte.
Zkrachují další menší dodavatelé energií. Záleží, jak tuhá bude zima, varuje ekonom
Situace na trhu s energiemi se vyhrocuje. Po krachu společnosti Bohemia Energy ukončují činnost i další dodavatelé. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je potřeba se připravit na krach dalších menších společností. Záleží ale na tom, jak tuhá bude letošní zima. Kovanda v Novém dni na CNN Prima NEWS varoval budoucí vládu, která to podle něj bude mít z ekonomického hlediska strašně těžké.
Je výhodnější zafixovat cenu na co nejdelší období?
Ani odpověď na otázku, zda je výhodné si zafixovat cenu na delší dobu, není jednoznačná. Obecně záleží na tom, zda očekáváte další růst cen energií, nebo počítáte spíše s jejich poklesem. Někteří dodavatelé umožňují, že v prvním roce trvání kontraktu zaplatíte výrazně více s tím, že v dalších letech se vám cena energie celkem slušně sníží. Jinou variantou je pak víceméně konstantní, avšak o něco vyšší cena po celou dobu trvání smlouvy.
Ještě dodejme, že zafixovat si můžete pouze tzv. cenu za dodávku. Nejčastější fixace jsou na rok, dva až tři. Naopak zafixovat nelze tzv. cena za distribuci. Tu totiž stanovuje Energetický regulační úřad, nikoliv dodavatel, a bude se vám snižovat, či zvyšovat podle toho, jak bude úřad ceny měnit. Jde ale poměrově o nižší částku, než je cena za dodávku.
Co mám dělat, když jsem zrovna k Bohemia Energy přecházel?
Od středy 13. října k Bohemia Energy nelze přejít. Pokud jste to však stihli (smlouvu jste řádně podepsali) před tímto termínem (byť o jediný den), ozve se vám dodavatel poslední instance. Další postup už platí podle výše uvedeného.