Přepravní společnost Uber může od konce července letošního roku opět provozovat svou činnost v Brně. Je to důsledek změny zákona, uvedl ve čtvrtek radní Brna pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).
Proti Uberu v Brně protestovali taxikáři, poukazovali na to, že Uber nesplňuje podmínky jako například označení taxi nebo taxametr. Změnou zákona se však od července změnily podmínky pro provozování běžných taxi i těch alternativních.
Kratochvíl v posledních týdnech absolvoval několik jednání se zástupci společnosti Uber. „Na jejich základě se tato společnost rozhodla na konci července letošního roku vrátit se svými službami do Brna. Tento krok je důsledkem změny zákona, která umožňuje legálně provozovat této společnosti činnost. Město bylo s touto změnou seznámeno a věříme, že společnost bude své služby provozovat v daných mezích,“ uvedl Kratochvíl.
Konec sdílené ekonomiky? Pod vlivem koronaviru se musí změnit, jinak nepřežije
Sdílená ekonomika se stala fenoménem několika posledních let. Technologický pokrok totiž umožnil ve stále větším měřítku užívat různé věci, aniž by člověk musel být jejich vlastníkem. Jenže nástup pandemie koronaviru ukázal, o jak křehký segment ekonomiky se ve skutečnosti jedná. A pokud se provozovatelé platforem jako Airbnb, Uber nebo Home Cook nepřizpůsobí, sdílená ekonomika nemusí koronavirovou krizi přežít.
Uber působil v Brně už v minulosti. Protestovali proti němu taxikáři kvůli neoznačení vozidel jako taxi nebo chybějícímu taxametru. Soud vydal předběžné opatření, které zakázalo Uberu ve městě jezdit. Brno původně podporovalo taxikáře, loni koncem roku ale primátorka Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že by město chtělo učinit kroky, aby Uber v Brně fungoval. Podle pozdějších rozhodnutí soudů mohl Uber v Brně jezdit, společnost toho ale nevyužila.
Nyní se vrátí na základě změny zákona. Od července platí, že vedle klasických taxi se svítilnou a taxametrem lze snadněji provozovat přepravní službu objednávanou a placenou výhradně přes mobilní aplikace.