S tím, jak se čím dál tím více států USA barví do modra, propuká v řadách republikánů a příznivců Donalda Trumpa pocit deziluze. Mnozí z nich se chytají stébla a snaží se poukázat na řadu nesrovnalostí, které mohly způsobit zkreslení volebních výsledků. Do čela improvizovaného odboje se kromě prezidenta Trumpa postavil také jeho syn Eric.
Největší problém má Trump s korespondenčními hlasy, které na poslední chvíli rozkývaly jeho sen o znovuzvolení. Na Twitteru několikrát vyslovil přání, že by se měly počítat jen hlasy sečtené v den voleb (v takovém případě by Trump pravděpodobně zvítězil). Jenže většina korespondenčních hlasů jde na konto jeho oponenta Joea Bidena a jejich sčítání se nezastavuje. To je naprosto legitimní, každý stát USA si právní záležitosti kolem korespondenčních lístků řeší sám a například v Pensylvánii se mohou legálně sčítat i tři dny po volbách. Potvrdil to i americký nejvyšší soud.
Volební lístky v plamenech
Trumpův syn Eric zase poukazuje na řadu sporných situací, které mohly ovlivnit průběh sčítání hlasů. Na Twitteru například upozornil na video, na kterém je vidět, jak kdosi zapálil 80 volebních lístků pro Trumpa. Sociální síť už ono video smazala. Proti Ericově nařčení se ohradily úřady ve Virginii, podle nich šlo jen o neplatné vzorky hlasů, jelikož neměly patřičné úřední označení.
What is going on here? #Election2020 #ATL pic.twitter.com/NJi3xmInPT
— Fleccas 🇺🇸 (@fleccas) November 5, 2020
Mimo to Eric retweetoval video, na kterém člen volební komise velmi ledabyle sčítá jednotlivé hlasy a rozčiluje se nad touto činností. Autenticita videa je ale velmi sporná, je klidně možné, že nebylo vůbec natočené v tomto týdnu.
Přemrštěná volební účast
Do hledáčku republikánských skeptiků se dostala také podezřelá volební účast ve státě Wisconsin. Ta byla podle některých republikánů až 90procentní, tedy výrazně nad státním průměrem. Některé okrsky mají podle některých republikánů natolik podezřelé výsledky, že by musela být tamní volební účast vyšší než 100 procent.
Absolute fraud! pic.twitter.com/XHRRX9680y
— Eric Trump (@EricTrump) November 4, 2020
Portál PolitiFact ale napsal, že za těmito zkazkami stojí jen špatné matematické výpočty, ve skutečnosti je podle něj volební účast ve státě Wisconsin kolem 72 procent.
Vzhledem k výše zmíněným obavám chtějí přesto republikáni v čele s Trumpem napadnout výsledky ve většině států. Mimoto se například v Pensylvánii snaží získat přístup do volebních místností, aby mohli dohlížet na akurátní sčítání hlasů.
Dění v USA pro vás podrobně sledujeme v on-line reportáži zde.