Zákon o předjíždění pomáhá, míní Kreuziger. Upozornil na hlavní důvody nehod aut s cyklisty

Na napjatý vztah mezi motoristy a cyklisty upozorňuje nová reklamní kampaň BESIP. Ta se zaměřuje na vzájemný respekt na silnicích. Profesionální cyklista Roman Kreuziger ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil, proč dochází k tragickým nehodám. Podle něj pomohlo snížit jejich počet i nové pravidlo o předjíždění, které nařizuje dodržet rozestup jeden a půl metru.

Profesionální cyklisté Roman Kreuziger a Peter Sagan založili ve spolupráci s BESIP iniciativu Dám respekt, která se zaměřuje na vztahy cyklistů a motoristů. „Můj blízký kamarád byl zabit při nehodě, takže to pak vedlo k tomu, že jsme zahájili iniciativu Dám respekt a začali jsme pracovat na zlepšení respektu mezi řidiči a cyklisty,“ uvedl Kreuziger ve vysílání CNN Prima NEWS.

Od 1. ledna platí pro řidiče povinnost předjíždět cyklisty v rozestupu jeden a půl metru. Hlavním podporovatelem pravidla byl i Kreuziger. „Soudní znalci došli k tomu, že jeden a půl metru je ideální vzdálenost, aby řidič neohrozil cyklistu. Ve spoustě zemí po celém světě je to uzákoněné a nikoho to nezdržuje. Je to o vzájemné ohleduplnosti a respektu,“ podotkl Kreuziger.

Ne vždy je ale jednoduché nařízení dodržet. Zvláště ve velkých městech, kde jsou leckdy úzké silnice. „I cyklista, když vidí, že je silnice opravdu úzká, by měl být ochoten zastavit a nechat auta projet,“ řekl Kreuziger s tím, že města by měla na infrastruktuře zapracovat.

Zákon o předjíždění cyklistů podle Kreuzigera pomohl. „Ze statistik víme, že ze čtyř tisíc nehod cyklistů ročně bývalo usmrceno i 40 lidí. Za letošní prázdniny jich ale opět ubylo, a to z loňských 14 na devět,“ popsal Kreuziger. Hlavní důvod nehody je podle něj takzvaný „pravý hák“. „Řidiči nedávají blinkr a přehlédnou cyklistu. U cyklistů by pak měla být přilba povinnou součástí výbavy a měli by být vidět,“ sdělil Kreuziger a zdůraznil, že by samozřejmě neměli být pod vlivem alkoholu.

O povolení určitého množství alkoholu v krvi u cyklistů se přitom vedou diskuze. „Jsem jednoznačně proti. Je to zakázané v autě, proč by to mělo být povolené na kole,“ řekl Kreuziger a upozornil, že cyklisté mnohdy jedou rychlostí kolem 30 kilometrů v hodině. „Na cyklostezkách se pohybují i rodiny s dětmi, běhají tam psi, cyklista musí reagovat rychle a alkohol tomu určitě nepomáhá,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:58

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

12:35

Ruský raper zvolil smrt místo mobilizace

12:02

V Rusku se demonstruje proti mobilizaci

11:42

Zelenskyj: Ukrajina ve válce proti Rusku převzala iniciativu

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.