Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna je vakcinace proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, nově je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 až do dovršení 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se tělo s infekcí nevypořádá, může vypuknout rakovina. Jak experti zdůrazňují, důsledným očkováním proti HPV lze vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.
„Očkování proti lidskému papilomaviru je nejúčinnější prevencí HPV onemocnění. Viry napadají různá místa na těle žen i mužů a u obou pohlaví mohou vést k rozvoji závažných onkologických onemocnění,“ popsala Dr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.
ČTĚTE TAKÉ: Riziku rakoviny šlo předejít očkováním, Tereza ho nevyužila. Po porodu ji zřejmě čeká operace
HPV infekce má na svědomí až 98 % případů rakoviny děložního hrdla a 90 % případů genitálních bradavic. Je příčinou i dalších HPV asociovaných rakovin, jako jsou některé nádory řitního otvoru, pochvy a zevních rodidel. „Proti HPV by se proto měly nechat naočkovat nejenom dívky, ale i chlapci. Ideálně před zahájením sexuálního života. Ochrání sami sebe a výrazně sníží riziko přenosu viru,“ zdůraznila Hülleová.
Rakovina děložního čípku (hrdla)
Ročně v Česku onemocní rakovinou děložního hrdla přibližně 750 žen, zhruba 300 z nich na toto onemocnění zemře. Jedná se o třetí nejčastější nádorové onemocnění u žen v produktivním věku (15 až 44 let) v Česku, přičemž incidence i úmrtnost na karcinom děložního hrdla jsou v tuzemsku horší, než je průměr v Evropské unii.
Rozvoji nejen tohoto nádorového onemocnění, které způsobuje HPV (lidský papilomavirus), lze předejít očkováním – nejúčinněji v době před zahájením sexuálního života – a docházením na pravidelné gynekologické prohlídky. HPV má na svědomí nejen 98 procent případů rakoviny děložního hrdla, ale z 90 procent je příčinou například i velmi nepříjemných genitálních bradavic.
Rakovinou děložního hrdla, nejčastějším karcinomem způsobeným HPV infekcí, v České republice ročně onemocní přibližně 750 žen a asi 300 z nich na ni zemře. V tuzemsku se jedná o třetí nejčastější nádorové onemocnění žen v produktivním věku.
„V některých zemích, například v Austrálii nebo severských státech, rakoviny děložního hrdla významně ubývá. Proočkovanost proti HPV se v těchto státech totiž vyšplhala až na 90 procent. K takovému číslu chceme směřovat také,“ vysvětlila Dr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.
Proočkovanost u chlapců roste
Podle posledních oficiálních dat z roku 2021 dosáhla v tuzemsku proočkovanost u dívek téměř 70 %, u chlapců to bylo téměř o třicet procentních bodů méně. Na základě předběžných dat za rok 2022 by se měla proočkovanost u dívek pohybovat na podobné úrovni. U chlapců se odhaduje, že vzrostla asi na 48 %.
Aktuální rozdíl v datech u obou pohlaví by tedy měl být zhruba dvacet procentních bodů. „Téměř polovina dětí tak není při zahájení sexuálního života proti HPV infekci chráněna,“ dodala lékařka.
HPV infekce se šíří převážně intimním kontaktem. K přenosu dochází nejenom při pohlavním styku, ale i při orálním sexu, mazlení nebo přes kontaminované předměty, například ručníky. Podle odborníků se HPV „naivita“ – období, v němž ještě u dívek a chlapců nedošlo ke kontaktu s HPV – posunuje do nižších věkových skupin. „Rozšíření věkového rozpětí pro hrazené očkování proti HPV je proto velmi rozumným krokem,“ říká MUDr. Alena Šebková.
Vakcíny jsou nově hrazeny všem dětem od 11 let do dosažení jejich 15. narozenin. Změna vyplývá z novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která nabyla účinnosti 1. ledna 2024. Díky rozšíření věkové kohorty pro úhradu očkování budou mít lékaři větší prostor pro komunikaci s rodiči a osvětu. Výrazně jim to také usnadní plánovaní očkování „náctiletých“ dětí.
Stovky milionů dávek
„I když rodiče o možnosti očkování proti HPV informujeme s dostatečným předstihem, často se stává, že si na něj vzpomenou až po 14. narozeninách svých dětí. Na úhradu již v takovém případě nedosáhli, protože očkování dosud bylo zdarma jenom pro třináctileté,“ přiblížila Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
Prymula popsal výhody nosní vakcíny. Může nahradit standardní metody očkování?
Hlavní výhody takzvané nosní vakcíny proti covidu popsal ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Uvedl, že by mohla být vhodnou variantou pro děti či jedince s poruchou srážlivosti krve, a rovněž promluvil i o možnosti celkového nahrazení standardní metody očkování. Odborník rovněž načrtnul možný vývoj v otázce respiračních onemocnění na začátku nového roku.
Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006 a doposud na celém světě aplikovali stovky milionů dávek. Bezpečnost a účinnost očkování proti HPV opakovaně potvrdila nejenom řada odborných studií, ale především aplikace očkovacích látek a počty naočkovaných dávek vakcín na celém světě. Rodiče se tedy nemusí bát ani nežádoucích účinků po očkování – jsou totiž velmi vzácné.
„K očkování proti HPV nabádá i Světová zdravotnická organizace. V současné době je to jediné očkování, které chrání před vznikem onkologického onemocnění,“ doplnila Cabrnochová.
Důležitost očkování proti HPV si pak uvědomuje stále větší množství rodičů. „Očkování proti HPV je výborná prevence, protože o rakovině slyšíme pořád a jakýkoli nádor může způsobit velké problémy. Moje dcery už podstoupily řadu jiných očkování a všechny snesly dobře – s očkováním proti HPV jsem proto vůbec neváhal. Nikde jsem se navíc nedočetl o nějakých zásadních problémech, které by tohle očkování mohlo způsobit. Starší dcera, které bude 14, už naočkovaná je a mladší jedenáctiletou nechám naočkovat také,“ uzavřel 50letý Tomáš Votava z Plzně.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Větší vakcinace by lékařům pomohla, vyzývá Kubek. Odborníci se ale přou o roli protilátek
Mimo očkování proti HPV se od roku 2024 rozšířilo hrazené očkování také proti meningokokům. Proti meningokoku B jsou vakcíny i nadále hrazeny dětem se započatým očkováním nejpozději do dovršení 12. měsíce věku a nově také dospívajícím ve věku od 14 do dovršení 16 let. Dosud ho pojišťovny hradily dospívajícím ve věku 14 až 15 let.