Na pohřbívání Ukrajiny je ještě čas, říká expert. Odhalil zásadní data, o kterých se nemluví

Současné mediální pokrytí války na Ukrajině vytváří dojem, že Kyjev každou chvíli padne – to ale podle Michaela O'Hanlona, odborníka z think tanku Brookings Institution, není vůbec pravda. Pro Washington Post představil data, podle kterých se Ukrajině v mnoha ohledech daří.

S pádem Avdijivky se do zahraničních médií referujících o válce na Ukrajině začal vracet narativ, který se v nich neobjevoval od začátku války. Vytváří se dojem, že Ukrajina každou chvíli padne, jelikož Rusko přebírá iniciativu a od Kyjeva dávají ruce pryč západní spojenci v čele USA.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor. Zemřelo asi 60 vojáků, tvrdí armáda

I když jsou výhledy Ukrajiny v některých ohledech chmurné, v celkovém pohledu situace není tak tragická, jak se zdá. Myslí si to vedoucí pracovník a ředitel výzkumu zahraniční politiky v Brookings Institution, který v listu Washington Post představil válečná data, o kterých se tolik nemluví.

Obrana přebíjí útok

Ukrajinské stažení z Avdijivky bylo na frontě jednou z největších událostí posledního roku. To ilustruje, že se fronta příliš nehýbe. V březnu 2022 okupovalo Rusko 22 procent ukrajinského území, nyní už rok stabilně ovládá 18 procent. S uspořádáním sil na frontě nijak nehnula ani dlouho očekávaná loňská ukrajinská protiofenziva. Podle O'Hanlona to ale nebylo nic překvapivého.

„Vzhledem k síle obrany na obou stranách neúspěch nebyl velkým překvapením. Obrana je v této fázi války jednoduše silnější než útok, a proto by Ukrajina mohla být schopna udržet většinu území, které před rokem 2014 držela, a to i s omezenými vojenskými dodávkami,“ myslí si analytik.

Významným problémem může být nedostatek dělostřeleckých nábojů. Na vrcholu protiofenzivy pálila Ukrajina sedm tisíc nábojů denně. Teď si může dovolit vystřelit asi dva tisíce nábojů za den. Rusko pálí tempem 10 tisíc nábojů za den.

Málo vojáků? Nesmysl

Vedle toho Ukrajina hlásí, že má málo vojáků. Žádný akutní nedostatek bojovníků ale podle O'Hanlona na stole není.

„Armádě v nejbližší době lidé nedojdou. Ročně je nyní zabito nebo zraněno asi 100 tisíc ukrajinských vojáků. To je tragická lidská daň. Armáda však čítá asi 750 tisíc vojáků a přibližně 200 tisíc mladých mužů se každoročně stává způsobilými k odvodu. Pokud Ukrajina sníží věk pro odvod z 27 na 25 let, jak zvažuje, bude v příštím roce způsobilých dalších téměř 400 tisíc mužů,“ uvedl expert.

Podle něj se Ukrajině i přes válečné útrapy daří oživovat ekonomiku. Zatímco během první válečné zimy byla energetická infrastruktura neustále pod palbou Rusů, Ukrajina další zimu přečkala s většinou neporušených energetických a topných systémů. Závazky USA a Evropy směrem k Ukrajině navíc znamenají, že ani peníze Kyjevu hned tak nedojdou.

O'Hanlon se v analýze vyjádřil také k údajně slábnoucí podpoře prezidenta Volodymyra Zelenského a rošádám v čele armády. Podle něj zůstává Zelenskyj nadále silným lídrem, za kterým jeho země stojí.

„Ano, politické a vojenské elity na Ukrajině se nyní hádají více než před rokem či dvěma. Zelenskyj vyměnil nejvyššího generála a pohádal se mimo jiné s kyjevským starostou a zástupci médií. Frustrace a tvrdá debata se však v demokracii, která se nachází dva roky v brutální válce, dají očekávat. Celkově Ukrajinci zůstávají jednotní. Zelenského rating už nedosahuje 90 procent, ale zůstává vysoký. Až 77 procent dotázaných Ukrajinců říká, že mu důvěřuje,“ prohlásil O'Hanlon.

Na pohřbívání Ukrajiny je proto podle něj ještě čas. Země se prý nadále dokáže Rusku efektivně bránit.

VIDEO: Vývoj války na Ukrajině

Tagy:
válka fronta vojáci Ukrajina ekonomika Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Avdijivka