Které zbraně by měl Západ Ukrajině zaslat, aby získala rozhodující převahu nad ruským agresorem? I o tom diskutovali ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a politický geograf Vladimír Baar. Shodli se na tom, že by Kyjev jistě uvítal dodávky raket s delším doletem. Díky takovým střelám by Ukrajinci mohli výrazněji narušovat ruskou logistiku, navíc by „měli blíž“ k okupovanému Krymu.
„Ukrajinci potřebují v první řadě – kromě mnoha dalších věcí – zbraně, které umožní přenést válku na území protivníka, konkrétně střely s doletem minimálně 300 kilometrů a víc. Ukrajinci by tak nemuseli pouze opravovat vlastní infrastrukturu, ale mohli by mnohem lépe narušovat ruskou logistiku a ničit ruská letadla ještě dřív, než vůbec odstartují. To je něco, co by tu válku mohlo skutečně posunout, bohužel k tomu ještě západní politici nenašli odvahu,“ řekl Milan Mikulecký ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejkrvavějších sedm dnů pro Rusy. Za týden jsme zlikvidovali 6 180 okupantů, hlásí Kyjev
Podobně se vyjádřil i Vladimír Baar: „Spíš než tanky by ze Západu na Ukrajinu měly přijít rakety delšího doletu, které by byly schopny ničit i cíle na Krymu. Aby bylo Rusko znepokojeno, že ‚jeho‘ území nezůstane stranou bojů a že i Krym je zasažitelný.“
Podívejte se na celý rozhovor s Vladimírem Baarem a Milanem Mikuleckým:
Kyjev již několik měsíců jeví enormní zájem o americké balistické střely ATACMS, jež se pyšní dostřelem až 300 kilometrů. Tyto střely jsou schopny odpálit například americké salvové raketomety M270 a HIMARS, které Spojené státy dodaly na Ukrajinu již začátkem léta. Tehdy však Američané poskytli „pouze“ klasické rakety s dostřelem kolem 80 kilometrů.
Hmotnost hlavice ATACMS je téměř třikrát větší než v případě běžné munice, což pochopitelně přináší ničivější efekt. Podle ukrajinského vojenského analytika Oleksandra Kovalenka by dodávka 100 raket ATACMS na Ukrajinu v krátkodobém horizontu mohla významně ovlivnit rovnováhu sil na bojišti.