Chce Rusko zaútočit na Ukrajinu ze severu
Rusko v posledních dnech ještě přiostřilo svůj narativ směrem ke svým občanům. V tamních médiích samozvaní experti hovoří o tom, že je nutné i nadále přímo ostřelovat a bombardovat i civilní ukrajinské objekty, od čehož si slibují vítězství ve válce. Oficiální představitelé Ruska pak cílí i na země Evropské unie, v nichž se podle nich lidé kvůli nedostatku plynu a dalších artiklů „už ani nemyjí a neperou“.
Před několika dny se Rusové chtěli Ukrajincům pomstít za explozi na Krymském mostě přes Kerčskou úžinu tím, že začali ostřelovat i města daleko za frontou. Při útocích na Kyjev, Lvov, Žytomyr a mnohá další města zahynulo několik civilistů a desítky utrpěly zranění.
Krátce po dopadu raket se ukázalo, že Rusové pálili takřka výhradně do obydlených oblastí nebo na náměstí. Podle expertů bylo patrné, že se Kreml snaží cílit na civilisty. V návaznosti na to některé země označily Rusko za teroristický stát.
Navzdory tomu, že raketovými útoky na bezbranné civilisty okupanti dosáhli pouze ještě vyšší odhodlanosti Ukrajinců, a navíc de facto zbytečně spotřebovali část svých zásob střeliva, volají někteří Rusové po tom, aby podobné útoky pokračovaly. „Musí nějakou dobu pokračovat, aby došlo ke zničení veškeré infrastruktury,“ prohlásil ve vysílání ruské televize Rossija 1 expert věrný Kremlu Bogdan Bezpalko.
Podle něj by ukrajinská města měla být konstantně pod palbou, a to klidně po dva až pět týdnů tak, aby Kyjev přišel o veškerou infrastrukturu spjatou s dopravou, energií a podobně. „Pak se Ukrajina ponoří do chladna a temna. Nebudou moci převážet palivo ani munici a ukrajinská armáda se pak promění v obyčejný dav ozbrojený kusy kovu.
Meanwhile on Russian TV: everyone was rejoicing about the latest strikes against Ukraine, but some demanded more, complaining there wasn't enough devastation. Irritated State Duma member complained that they ruined the fun for tens of millions of Russians.https://t.co/InttKZrScT pic.twitter.com/481j9BWFPK
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) October 12, 2022
Co zaútočit na NATO?
Ve svých myšlenkách není ani zdaleka jediný. Podobné nápady mají i jiní Rusové. Kupříkladu známý propagandista a moderátor Vladimir Solovjov, který je proslulý svojí ostrou a vulgární rétorikou proti Ukrajině a Západu, dokonce přišel s myšlenkou, že by Kreml mohl zaútočit i na Ukrajince, kteří se nachází v zahraničí. Konkrétně zmínil rekruty, kteří se cvičí ve státech Severoatlantické aliance (NATO).
„Možná bychom chlapcům na Západě, kteří jsou čím dál drzejší, mohli vysvětlit, že základny, ve kterých aktuálně cvičí ukrajinské nacisty, tedy například ve Francii, Polsku, Německu a samozřejmě Velké Británii, považujeme za legitimní cíle. Třeba základny v Polsku, kde letadla přistávají s americkou a britskou pomocí,“ prohlásil ve vysílání ruského státního kanálu Solovjov. Následně dodal, že podobně by se cílem mohla stát i letiště v Rumunsku.
Zde ho kupodivu musel krotit jeden z pozvaných hostů ve studiu, který mu řekl, že takový úder by znamenal válku s členskými státy NATO. Solovjov dále ve vysílání prohlásil, že „Američané posílají rakety na Belgorod“, tedy na ruské město kousek za hranicemi s Ukrajinou.
An interesting exchange on Russian state TV the other night 1/2
— Francis Scarr (@francis_scarr) October 18, 2022
Host Vladimir Solovyov calls for strikes on military sites across Europe where Ukrainian troops are being trained, but military expert Yevgeny Buzhinsky retorts that this would mean declaring war on Nato pic.twitter.com/OFnjiiBPBB
V EU se už nemyjí a nemají toaletní papír
Olej do ohně se nezdráhají přilít ani oficiální představitelé Ruské federace. Například mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskových konferencích i na svém účtu na sociální síti Telegram pravidelně slovně útočí na Ukrajinu i Západ.
Do úst si vzala například současnou ministerskou předsedkyni Velké Británie Liz Trussovou, pod kterou se i přes krátké období ve funkci značně kýve židle, když mají na její odstoupení tlačit i její vlivní spolustraníci. „Ne, jen to ne. Ona adekvátně reprezentuje režim britské monarchie a perfektně doplňuje anglo-saské duo! Nechte Liz být. Tak dlouho jsme čekali na tvář, která by tak přesně vyjadřovala stav Západu,“ komentovala aktuální krizi Trussové Zacharovová prostřednictvím Telegramu.
Na jejím účtu lze dohledat i další „perly“. Zmiňuje například Elona Muska a jeho vyšetřovaní federálními úřady kvůli akvizici sociální síti Twitter. „Pokud to tak je, tak nám USA dluží omluvu za léta trvající politizující obvinění, že naše vláda ‚vyvíjí tlak na podnikatele‘,“ napsala dále Zacharovová.
Některé její výroky jsou ale již naprosto mimo realitu. „Lidé v Evropské unii se už ani nemyjí, neperou své oblečení, nekupují od nás toaletní papír, nedoplňují (palivem) svá auta a doma se ani nesvlékají,“ napsala tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí svůj pohled na obyvatele států EU.
Kolář: Propaganda slábne, stále je ale velmi silná
Ruskou propagandu a její vliv okomentoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý velvyslanec v této zemi Petr Kolář. Podle něj se Kreml prostřednictvím médií a svých hlásných troub primárně snaží přesvědčit své obyvatelstvo, že se nachází v obranné válce, nikoliv útočné. Zopakoval také častý narativ propagandistů, že Rusové bojují „proti nacistům, banderovcům či zdrogovanému prezidentovi Ukrajiny“.
Podle Koláře vliv této propagandy sice postupně slábne, ale stále je poměrně značný. „U běžných Rusů často vidíme, že Putinův narativ zabírá. Pokud dochází k tomu, že mají oběti na Ukrajině, tak z toho viní Ukrajinu a Ukrajince. Ne svého prezidenta,“ popsal redakci Kolář.
Propagandu má i Ukrajina
Rusové rétoriku tohoto typu mají v podstatě již od začátku války na Ukrajině. Při vršících se nezdarech, které vojáci věrní prezidentu Vladimiru Putinovi zažívají, se však vyjádření propagandistického aparátu čím dál více vyostřují. Slova ruských moderátorů či Zacharovové jsou v podstatě jen špičkou pomyslného ledovce.
Propagandu se ovšem snaží využívat i Ukrajina. Příkladem budiž údajná hrdinská smrt obránců Zmijího ostrova hned zkraje invaze, která začala 24. února. Obránci ostrova se odmítli vzdát ruské válečné lodi, kterou slavně „poslali do p*dele“, a Kyjev oznámil, že vojáci následně padli. Ukázalo se však, že byli v ruském zajetí, ze kterého se později dostali. Stejně tak Kyjev přiživoval legendu o stíhacím esu, které nazývali „Duch Kyjeva“. Zde se po čase ukázalo, že šlo o neexistujícího pilota.