Smačnoho, do pobáčeňja, šukáty. Naučte se základní fráze a slova v ukrajinštině

Do Česka dorazilo už kolem 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem. Jedním z hlavních problémů, kterým tu Ukrajinci čelí, je jazyková bariéra. Mnozí z nich mluví o příjemném překvapení v podobě mnoha ukrajinských vlajek, stejně tak pro ně bude příjemné, když se pro komunikaci s nimi naučíte pár frází v ukrajinštině a budete o jejich zemi vědět více než to, že je na východě a zásobuje Evropu levnou pracovní silou.

Ukrajina je nádherná země. Čechům je blízká zakarpatská část, kde najdeme spoustu historických památek, českých nápisů a značení připomínajících doby, kdy toto území bylo nejvýchodnější součástí bývalého Československa.

Ukrajina

Hlavní město: Kyjev

Prezident: Volodymyr Zelenskyj

Počet obyvatel: 44 milionů

Rozloha: 603 548 km²

Počet aktivních vojáků: cca 250 tisíc

Uvidíte zde rozlehlé pastviny a nezapomenutelnou přírodu okolo malebných stavení obývaných starousedlíky, kteří v době míru vždy rádi přivítají české turisty a ochotně je pohostí zdejšími charakteristickými lahůdkami, kterými je ukrajinská kuchyně proslulá.

V této části země není pro nás, Čechy, problém domluvit se – na Zakarpatí zaznívá tzv. rusínština, řeč češtině velice blízká.

Naopak v centrální části země se mluví „opravdovou” tvrdou ukrajinštinou, která se poměrně dost podobá ruštině. Paradoxem je, že místní obyvatelstvo má často problém domluvit se s krajany ze Zakarpatí, v Kyjevě byste rusínštinu hledali marně. Zkuste se pár frází v ukrajinštině naučit.

Základní fráze a slova v ukrajinštině

Česky Ukrajinsky Výslovnost
ukrajinština українська мова ukrajínska mova
fráze фра́за fráza
abeceda алфавіт alfavit
písmo, písmeno шрифт, бу́ква šrift, bukva
azbuka а́збука azbuka
ahoj Привіт pryvít
dobrý den Добрий день dóbryj deň
děkuji Дякую ďákuju
chleb хліб chlib
Kolik to stojí? скільки це коштує? Skilky ce koštuje?
cesta доро́га doróha
zeptat se na cestu спита́ти доро́гу spitáty doróhu
dobrou chuť смачного smačnoho
dobře/špatně Добре/Погано dóbre/pohano
práce Праця/робо́та* prátsa/robóta*
Jak se máš? як справи? Jak správy?
lékař лікар likar
miluji tě я тебе люблю já tebe ljublju
nemocnice ліка́рня likárňa
lékárna апте́ка aptéka
na zdraví Будьмо buďmo
na shledanou До побачення do pobáčeňja
peníze гроші hroši
Vánoce Різдво rizdvo
veselé Vánoce Щасливого Різдвa ščastlivoho rizdva
čerstvý свіжий svižij
zapáchat cмердить smerdyť
vonět (vydávat vůni) смачно па́хнути smačno páchnuty (= pokrm smačno páchne)
hledat шука́ти šukáty
Jak se ukrajinsky řekne…? Як сказати українською...? Jak skazaty ukrajinskoju?
pondělí понеділок ponedilok
úterý Вівторок vivtorok
středa Середа sereda
čtvrtek Четвер četver
pátek П'ятниця pjátnyca
sobota Субота subota
neděle Неділя nedíla
leden Січень sičeň
únor Лютий ljutyj
březen Березень berezeň
duben Квітень kvíteň
květen Травень traveň
červen Червень červeň
červenec Липень lypeň
srpen Серпень serpeň
září Вересень vereseň
říjen Жовтень žovteň
listopad Листопад lystopad
prosinec Грудень hrudeň

Ukrajinština vs. ruština

Není azbuka jako azbuka… Starší generaci sice pomůže kdesi uložená znalost povinné ruštiny a ruské abecedy ještě ze školy, ale zcela se na ni spolehnout nelze.

Ruština má písmena „Ё/ё“, „ъ“, „ы” a „Э/э“, která se v ukrajinštině nepoužívají. Místo toho najdeme v ukrajinštině „Є/є“, „Іі” a „її“. Také výslovnost některých písmen se liší. Dokonce i některá slova, která se píšou v obou jazycích stejně, mají různý význam. Rozdíly azbuk, byť nejsou velké, najdete v následující tabulce.

Ukrajinština Čeština Ruština
А а A a А а
Б б B b Б б
В в V v В в
Г г H h H h
Д д D d Д д
Е е E e Е е
Є є Je je Ё ё
Ж ж Ž ž Ж ж
З з Z z З з
И и Y y Ы ы
І і I i И и
Ї ї Ji ji
Й й J j Й й
К к K k К к
Л л L l Л л
М м M m М м
Н н N n Н н
О о O o О о
П п P p П п
Р р R r Р р
С с S s С с
Т т T t Т т
У у U u У у
Ф ф F f Ф ф
Х х Ch ch Х х
Ц ц C c Ц ц
Ч ч Č č Ч ч
Ш ш Š š Ш ш
Щ щ Šč šč Щ щ
Ь ь ' Ъ, Ь ь
Ю ю Ju ju Ю ю
Я я Ja ja Я я

Ukrajinština (a ukrajinistika) se v ČR vyučuje na FF UK v Praze, FF MU v Brně a na FF UP v Olomouci.

Ukrajinské zajímavosti

Ve srovnání se zakarpatskou Ukrajinou popisovanou v úvodu článku je její centrální část naprosto odlišná. Hlavní město Kyjev mnoho Čechů překvapí vysokými skleněnými mrakodrapy, čistými ulicemi či extrémně hlubokými stanicemi permanentně přeplněného metra, které je zcela zásadní, neodmyslitelnou a spolehlivou součástí metropolitní infrastruktury.

Dopravní špička v hlavním městě neutichá ani pozdě večer a šestiproudá silnice bez dělicích pruhů vzbuzuje respekt i u ostříleného řidiče. Všechna města jsou protkána trasami tzv. maršrutek, k prasknutí přeplněných autobusů, jejichž jízdní řády jsou časově opravdu hlavně orientační.

Ukrajina má také dokonalou železniční síť –⁠ taková jízda nočním vlakem je pro Čecha skutečným zážitkem. Do lůžkového vagónu nastupujete po koberci s vysokým vlasem, stevard v každé stanici vydezinfikuje a přeleští všechna madla a každého cestujícího přivítá na palubě, toalety září čistotou. V neposlední řadě vás ve vaší cílové stanici přivítá vůně poctivé kávy. To vše za pro nás neuvěřitelně nízkou cenu jízdenky. Co se týče letecké dopravy, v Kyjevě jste z Prahy přímým spojem za hodinu a půl.

Málokdo ví, že taková ústřední vánoční melodie z filmu Sám doma je ve skutečnosti ukrajinskou písní. Ve 20. století ji složil ukrajinský skladatel Nikolaj Leontovič pod názvem Ščedryk. Chytlavá píseň s nepopsatelnou vánoční atmosférou byla přeložena do mnoha světových jazyků a často zaznívá v podání sborových souborů.

Prezident: Komik nebo právník?

Ukrajině vládne prezident Volodymyr Zelenskyj. Zatímco do května roku 2019 jej většina ukrajinského obyvatelstva vnímala zejména jako podnikatele, herce, producenta a baviče, hned při příležitosti inaugurace národu ukázal, že budoucnost své země hodlá vzít pevně do svých rukou. V rámci svého prvního prezidentského projevu pronesl několik památných vět, kterými tvrdě kritizoval předchozí vedení země.

„Nechápu, upřímně řečeno, naši vládu, která jen rozhazuje rukama a říká, že nemůže nic dělat. Není to pravda. Může vzít kus papíru a pero a uvolnit místo těm, kdo budou myslet na budoucí pokolení a ne na budoucí volby. Myslím, že lidé by to ocenili,” konstatoval. Za prioritu označil vymýcení korupce, demonopolizaci ukrajinské energetiky a likvidaci vlivu oligarchů na média. Aplikoval tak své právnické vzdělání a potvrdil nepsané pravidlo, že dobrý právník musí být schopen vysvětlit složitou kauzu i obyčejnému člověku.

V návaznosti na svá slova záhy poté rozpustil parlament.

Mluvit o korupci je sice mezi politiky oblíbené snad ve všech zemích, na Ukrajině má ale korupce oproti našim zvyklostem přece jen trochu jiné rozměry.

Korupce na Ukrajině a Ukrajinci v Česku

Korupce je na Ukrajině nechvalně známý a zcela oficiální jev. Ukrajinci si bohužel museli zvyknout na to, že v jejich zemi bez obálky navíc nefunguje vůbec nic. Ukrajina například nezná systém zdravotního pojištění, oficiálně je zdravotnictví financováno ze státního rozpočtu, v praxi to ale vypadá tak, že bez podané nadité obálky, o kterou si lékař předem zcela bezostyšně řekne, není do nemocnice přijata třeba ani akutně rodící žena. Další „všimné” je třeba rozdělit mezi ostatní personál, zadarmo dokonce ani uklízečka nevytře pod postelí.

Proto po příjezdu do ČR nemůže Ukrajinec uvěřit tomu, že u nás stačí platit si zdravotní pojištění, aby pro něj byla běžná zdravotní péče dostupná. Stejně tak pokud přijde do Česka a potřebuje něco zařídit na úřadech, běžně zbytečně zaplatí desítky tisíc zprostředkovateli, neboť jednoduše nevěří tomu, že u nás úřady fungují bezplatně, natož aby bylo jeho žádosti – bez nutnosti onoho připlácení – vyhověno.

Pokud se tak na našich úřadech cizinec v dobré víře zeptá, kolik ho bude běžná byrokracie stát „navíc“, může si naopak nevědomky zadělat na nepříjemný problém, přestože je na tento postup z vlastní domoviny zvyklý.

Život v centrální části Ukrajiny byl ještě donedávna z pohledu Čecha opravdovým rájem nakupování. Ve městě byl vždy k sehnání velký výběr kvalitních produktů, od značkového oblečení za pár hřiven přes farmářské domácí výrobky, levné čerstvé ryby, voňavé ovoce a zeleninu nebo poctivou zabíjačku po nepředstavitelný výběr nám dobře známých značek kosmetiky a drogerie či kávy a mléčných výrobků, ovšem s daleko širší nabídkou (limitované edice pro východní trh). Vše kvalitní a cenově dostupné.

Místní lidé žili kvalitním spokojeným životem, často vlastnili nemovitost, měli dobrou práci a velkou rodinu. Dnes k nám utíkají před apokalypsou opravdové války, kdy jim z toho všeho zbyl vesměs jenom strach o holý život, ani ne tak svůj, jako přeživších blízkých, pokud měli to štěstí.

Tagy:
Evropa Ukrajina Česko Kyjev ukrajinština Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Zakarpatská oblast