reklama

Jak utvořit záchranářskou uličku? Polovina řidičů tápe, přitom může jít i o život

Mnoho řidičů netuší, jak správně vytvořit uličku pro sanitku. Zjistili to policisté na Jičínsku při dopravně bezpečnostní akci. Díky dobré a pohotové reakci přitom mohou šoféři pomoci lékařům v záchraně života převáženého pacienta.

reklama

Policisté kontrolovali řidiče na silnici mezi Jičínem a Novou Pakou. Zároveň zjišťovali, zda lidé za volantem vědí, jak se správně tvoří takzvaná záchranářská ulička. „Do současné chvíle jsme zastavili zhruba dvě desítky řidičů. Asi polovina řidičů ví, jak se má správně zachovat,“ říká mluvčí policistů z Jičína Aleš Brendl.

Návod je přitom velmi jednoduchý. „Když se podíváme na hřbet pravé ruky, palec nám ukazuje na levý jízdní pruh. Řidiči na levé straně by měli situovat vozidlo na levou stranu. Ostatní prsty nám ukazují zbylé jízdní pruhy, to znamená, že ostatní řidiči by se měli se svými vozidly dostat co nejvíce na pravou stranu,“ dodává Brendl.

Ulička pro průjezd záchranných vozidel by měla být minimálně tři metry široká. „Bohužel může docházet k dalším nehodám právě na základě toho, že se někde objeví blikající houkající auto a řidiči nevědí, jak se chovat. Mohou způsobit nehodu jak sobě, tak poškodit vozidlo záchranného systému,“ upozorňují odborníci z BESIP, oddělení ministerstva dopravy koordinující bezpečnost na silnicích. Jednotka se pak nemusí včas dostat k nehodě, při níž někomu půjde o život.

Můžete dostat i pokutu

Řidičům, kteří pravidlo neznají, hrozí trest. „Na místě v příkazním řízení může obdržet pokutu ve výši dva tisíce korun, v případě že bude přestupek řešit správní orgán, hrozí finanční postih až do výše dva a pul tisíce korun,“ uvedl mluvčí policie Jičín.

Ulička je určená pro policii, hasiče a zdravotnickou záchrannou službu, ale využívat ji mohou i vozidla správce silnic a případně vozidla, která odstraňují nehody. Důležité je vědět i to, kdy začít uličku vytvářet. A uličku by měl řidič vytvářet už ve chvíli, kdy vidí kolonu nebo pomalu jedoucí auta v koloně.

Tagy:

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama