Co nás v roce 2024 v oblasti HR čeká? Můžeme vyhlížet podobné výzvy jako v posledních několika letech, nebo se už blýská na lepší časy? Předpovědi se různí. Ať už jsou vaše vlastní vyhlídky pozitivní nebo vás čeká další urputný rok, pojďme se podívat, na jaké trendy byste určitě měli vsadit, aniž byste minuli cíl.
Práce s umělou inteligencí
Jde o téma, které zajímá téměř všechny. Na žebříčku globální konzultační firmy Korn Ferry se umístilo jako téma, které mají HR profesionálové v Česku v roce 2024 největší zájem více prozkoumat. Na listopadovém setkání Korn Ferry s manažery z více než stovky českých firem se ukázalo, že definovanou strategii pro AI má pouhý zlomek firem a že implementace se v drtivé většině firem odehrává ze zdola. Zaměstnanci mají možnost AI v kontrolovaném prostředí testovat, ale celofiremní strategie pro tuto oblast chybí.
Pozitivní zpráva z průzkumu konzultační firmy z poloviny roku 2024 mezi 180 HR profesionály přesto je, že až 45 procent z nich má pocit, že zaměstnanci mají k AI kladný vztah a strach vnímá pouhá tři procenta z nich. Na otázku, jak motivujete své zaměstnance k adopci nových technologií?, odpovědělo 43 procent respondentů, že zaměstnancům dává perspektivu nové a zajímavější práce. Celkem 31 procent respondentů dává implementaci nových technologií zaměstnancům do cílů pro daný rok.
Aktivní podpora inovací
V náročném konkurenčním prostředí mohou právě inovace zajistit potřebný náskok. Pokud nechcete čekat, až se nové nápady objeví jako blesk z čistého nebe nebo s nimi přijde konkurence, je třeba jít jim naproti, a to pokud možno svižným krokem. Právě HR má prostor významně přispět k budování prostředí, které bude schopné inovace generovat a kultivovat. Je tím například podpora vizionářského a participativního stylu vedení, které inovacím svědčí. Jde také o rozvoj všech zaměstnanců se záměrem agilně se učit. Patří sem ale také cílené úsilí vytvářet příležitosti k setkávání s cílem propojovat myšlenky. Jako velmi efektivní se jeví různé formy mentoringu od individuálního po skupinový, peer coaching nebo třeba programy pro talenty, ve kterých mohou sdílet výzvy, které právě řeší.
Rozvoj kritických dovedností
Měnící se prostředí a nástup nových technologií bude vyžadovat zcela nové kompetence. A zatímco těch odborných bude celá řada, jaké jsou ty, které budeme do budoucna potřebovat úplně všichni? V globálním průzkumu z konce roku 2023 se společnost Korn Ferry ptala seniorních manažerů, jaké dovednosti jsou podle nich pro budoucnost ty nejdůležitější. Toto je pořadí, které průzkum odhalil:
- Adaptabilita
- Schopnost spolupracovat
- Komunikační dovednosti
- Kritické myšlení
- Empatie
Výběr kandidátů na základě dovedností
Dalším zásadním trendem v oblasti HR, konkrétně náboru, je fakt, že firmy při výběru kandidátů mnohem intenzivněji zajímá, co daný člověk skutečně umí a jakou disponuje úrovní kritických kompetencí. A zatímco v minulosti vzdělání či předchozí role byly významným kritériem v rozhodování, koho nabrat, jsou to právě skutečně osvojené dovednosti, které dnes hrají prim, a které je třeba předem detailně vyhodnotit.
Empatie při práci s partnery
Jednou z lekcí, které nám covid udělil, se týkala práce s partnery. Investoři, dodavatelé, odběratelé, zaměstnanci, veřejné instituce a další partneři se v jednu chvíli najednou objevili a bylo třeba se jim věnovat. Ne všichni manažeři práci s nimi zvládli a dokázali jim empaticky naslouchat a vnímat jejich potřeby. Globální průzkum Korn Ferry mezi třemi tisíci HR profesionály z kraje roku 2023 odhalil, že až 32 procent z nich si myslí, že jejich generální ředitel postrádá empatii.
Zpětná vazba na hybridní způsob práce
Z odpovědí HR manažerů z téměř stovky firem v České republice vyplývá, že většina z nich, pokud to situace umožňuje, podporuje hybridní způsob práce. Nejčastěji byl zmiňován model dva až tři dny Home Office týdně. Co ale zajímavé je, že na otázku: Jak se vám daří zakomponovat pravidelnou zpětnou vazbu, jak hybridní způsob práce funguje a co je třeba zlepšovat?, odpovědělo v již zmiňovaném průzkumu mezi 180 HR profesionály 52 procent respondentů, že se jim to nedaří vůbec (10 procentních bodů) nebo že ji dělají spíše méně často a nechávají to na jednotlivých manažerech (42 procentních bodů). Pokud tedy hybridní model práce umožňujete, zvažte, jak podpoříte, aby model nestagnoval a abyste pomocí efektivní reflexe eliminovali nevýhody, které jsou s tímto způsobem práce spojené.
Text: Veronika Muroňová, Senior Principal a Jana Kupkovičová, Senior Client Partner Korn Ferry
- People Management Forum je největší HR sdružení v ČR.
- Více než 30 let pomáhá měnit přítomnost i budoucnost HR.
- Vydává časopis HR forum plný inspirace, jak rozvíjet a vést druhé i sami sebe.
- Ukázkové číslo časopisu na https://hrforum.munipolis.cz/p/aktualni-cislo