Bezpečnostní kamery v hlavním městě Kyrgyzstánu Biškek zachytily únos 27leté ženy, kterou chtěla trojice mužů pravděpodobně přinutit ke sňatku s jedním z nich. Policie ji později našla mrtvou a vyšetřování ukázalo, že byla zavražděna. Její únosce ale zřejmě spáchal sebevraždu.
Aizada Kanatbekovová se v pondělí vracela z práce, když ji tři muži násilím natlačili do auta. Incident zachytily bezpečnostní kamery. Jeden z násilníků chtěl mladou ženu pravděpodobně přimět ke sňatku, píše deník Daily Mail.
Policistům se vozidlo nedařilo vypátrat. Až ve středu narazil na tělo ženy v opuštěném automobilu za hlavním městem kolemjdoucí pastýř, který zalarmoval kriminalisty. Únosce, který je podezřelý z vraždy Kanatbekovové, byl nalezen rovněž mrtvý. Na těle měl řezné rány, kyrgyzští policisté se domnívají, že šlo o sebevraždu.
Rodina oběti vypověděla, že podezřelého znala. Již dříve ho prý prosila, aby nezpůsoboval Aizadě žádné problémy. Zbylé dva muže, kteří se na únosu podíleli, zadržela policie. Na videu z bezpečnostní kamery je patrné, že jeden muž oběť táhl přes silnici, a když kladla odpor, pomohl ji posadit do auta i spolupachatel. Policie předpokládá, že se jednalo o únos za účelem nuceného sňatku.
Únos předchází jednomu z pěti sňatků
Praktika únosů žen, které násilníci nutí k podpisu souhlasu se svatbou, je v Kyrgyzstánu velmi rozšířená. Počet unesených nevěst se ročně pohybuje v řádech tisíců, právně vymáhat se však daří jen zlomek z nich.
Bishkek, Kirghizistan. Lo scorso lunedì, la 27enne Aizada Kanatbekova è stata rapita da 3 uomini (come risulta dal filmato di una telecamera) per imporle un matrimonio che rifiutava. Oggi è stata trovata morta, strangolata e abbandonata in un'auto https://t.co/A6uaSnG5AO
— Giovanni Fanfoni (@GiovanniFanfoni) April 8, 2021
Někteří zastánci únosů tvrdí, že se jedná o starodávnou středoasijskou tradici, kdy muž unese ženu, kterou si chce vzít. Někteří výzkumníci ale upozorňují, že se zvyk rozšířil teprve před několika dekádami. Muži jej pak často používají jako alibi a ženu přinutí ke sňatku přistoupit. Není výjimkou, že unesenou nevěstu i znásilní a rodina pak se sňatkem souhlasí kvůli strachu ze zahanbení.
Organizace spojených národů (OSN) uvádí, že jednomu z pěti manželství v Kyrgyzstánu předcházel únos, který je od roku 2013 nelegální. Přesto se právně nedaří příliš účinně potírat, ženy se většinou bojí událost nahlásit.
Rodina a příbuzní mladých mužů je zároveň od určitého věku tlačí do sňatku, protože je pro ně společensky nepřijatelné být svobodnými mládenci. Pro některé z nich, zvláště pro ty z chudších rodin, je únos nejrychlejší a nejsnazší cestou, jak se oženit.
Smrt Aizady vyvolala demonstrace
Smrt Aizady Kanatbekovové vyvolala v zemi protesty. Ve čtvrtek se na 500 lidí sešlo před tamním ministerstvem vnitra, požadovali odstoupení šéfa resortu. „Nemůžeme být zticha a sledovat, jak musí naše ženy, které nemají žádná práva, toto trpět,“ řekla pro agenturu AFP tamní novinářka Mahinur Niyazovová.
Prezident země Sapdyr Japarov únos a vraždu popsal jako tragédii nejen pro rodinu ženy, ale i pro celou zemi. Podle něj by mělo jít o „poslední incident související s únosem nevěsty“. Podobná tragédie se však udála i v roce 2018. Žena se tehdy vydala na policejní stanici, aby žalovala svého únosce, a ten ji zavraždil přímo před zraky policistů.