V noci na čtvrtek začal z indické chemické továrny ve městě Visakhapatnam unikat plyn. Jedovaté výpary zabily nejméně třináct lidí. Indické bezpečnostní složky evakuovaly z místa nehody zhruba tisíc osob a převezly je do nemocnice. V továrně, která patří společnosti LG Polymers, se vyrábí plasty.
Chemička byla od 24. března zavřená kvůli karanténním opatřením, která nařídila indická vláda. Ve středu se do ní poprvé po dvou týdnech vrátili zaměstnanci. Kolem třetí hodiny ranní tamního času začal z budovy unikat jedovatý plyn.
V ohrožení života se okamžitě ocitly tisíce lidí z okolních obydlených oblastí. „Když jsme přijeli na místo, leželo na zemi mnoho lidí v bezvědomí. Evakuovali jsme zhruba tisíc osob a převezli je do nemocnice. Kolem stovky lidí je ve vážném stavu,“ sdělil pro americkou CNN Tej Bharath, zástupce úřadů města Vishakhapatnam.
Při úniku jedovatého plynu z chemického provozu nedaleko města Višákhapatnam v jihoindickém státu Ándhrapradéš zemřelo...
Posted by Zpravodajství FTV Prima on Wednesday, May 6, 2020
Lidé v okolí si stěžovali na pálení v očích a ztížené dýchání. Úřady jim doporučily, aby si navlékli roušky a zdržovali se mimo místo nehody.
Podle místní policie lidé masově ujížděli v autech, další lidé utíkali nebo odnášeli pryč zraněné. V současnosti je situace pod kontrolou. Jedovatou látkou, která z továrny unikala, byl styren. Tato hořlavá kapalina se využívá při výrobě polystyrenu, sklolaminátu, gumy nebo latexu.
„Kvůli karanténě se tam ten plyn hromadil, což vedlo k chemické radiaci a teplota uvnitř nádrží vzrostla. To vedlo k úniku plynu,“ sdělil policista Swaroop Rani pro AFP.
K nehodě se na Twitteru vyjádřil mezi jinými také indický premiér Naréndra Módí. „Modlím se za bezpečnost a zdraví pro všechny z Vishakhapatnamu,“ napsal.
Spoke to officials of MHA and NDMA regarding the situation in Visakhapatnam, which is being monitored closely.
— Narendra Modi (@narendramodi) May 7, 2020
I pray for everyone’s safety and well-being in Visakhapatnam.
Nehoda v chemické továrně Indům připomněla tragédii z prosince roku 1984. Tehdy únik plynu z továrny ve městě Bhópál usmrtil čtyři tisíce lidí. Dalších zhruba deset tisíc Indů zemřelo v průběhu dalších let na následky intoxikace.