Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

Králíčková připomněla, že si Karlova Univerzita v celosvětových žebříčcích udržuje pozici mezi 1,5 až 2 procenty nejlepších vysokých škol. „Přáli bychom si, aby se i další vysoké školy umisťovaly výše, ale k tomu bychom potřebovali podstatnější financování,“ míní.

Dodala však, že nejde jen o peníze. „Je to celá řada komplexních aspektů. Ve vědeckém výzkumu si však Univerzita Karlova stojí velmi dobře,“ doplnila. Již dříve avizovala, že chce univerzitu modernizovat a digitalizovat. Uvedla, že pro ni tento výraz znamená lepší uplatnitelnost absolventů.

„Že absolventi budou moderně vzdělaní a budou dobře uplatnitelní nejen v době své promoce, ale třeba i deset, dvacet let po promoci. V první řadě to znamená vysokou a trvalou uplatnitelnost absolventů. Budeme univerzita, která bude mít správný ekosystém informačních technologií, který odpovídá 21. století,“ přiblížila.

Dodala však, že na Univerzitě Karlově chybí větší zapojení do výzkumu. „Potřebujeme, aby doktorandi v průběhu svého studia pracovali dennodenně na výzkumu, aby měli možnost se mu plně věnovat. Pokud je zapojení intenzivní, tak se to promítne do kvalitního výsledku a úspěšného dokončení studie,“ domnívá se Králíčková.

Zima byl nestranný

Ještě před svým jmenováním měla budoucí rektorka v plánu vytvořit univerzitního ombudsmana. Právě tento institut se začal skloňovat především s kauzou bývalého poslance Dominika Feriho, který na univerzitě studoval.

„Institut ombudsmana jsem psala do volebního programu ještě před tím, než přišla tato kauza. Velmi toužím po tom, aby díky němu univerzita měla určitý symbol a signál hodnot, které na univerzitě musíme prosazovat. Slibuji si od toho, že bude existovat určitá cesta, která nebude závislá na fakultních hierarchiích, bude nadfakultní,“ přiblížila.

Tato cesta by podle ní měla být nezávislá a otevřená všem, kteří se setkali s projevem nevhodného chování, šikany nebo obtěžování. Ve vztahu k politice na univerzitě se vyjádřila jednoznačně. „Univerzita nemůže být apolitická. Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru. Pokud je ale debata realizovaná na akademické půdě, měli bychom vždy dát prostor oběma hlasům,“ podotkla.

Měly by tak být slyšet i protichůdné názory. Dodala, že tento problém neměl ani její předchůdce Tomáš Zima. „Pan Zima byl vždy schopen otevřít pluralitu názorů. Nemyslím si, že to byl příklad jeho komplikací. Mnohdy jsem byla svědkem, že pokud měl nějaký názor, tak dával prostor i tomu druhému,“ uzavřela.

Tagy: