Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost varovalo bezpečnostní složky po celých Spojených státech před protesty řidičů kamionů. Ty by mohly být podobné těm, které probíhají v Kanadě, kde řidiči ve snaze zrušit nařízení o povinném očkování proti koronaviru zablokovali klíčové dopravní tepny. Demonstranti mají udeřit již tento víkend v Los Angeles během amerického fotbalového svátku Super Bowl, který se odehraje v neděli. Poté by se konvoj měl postupně přesunout do Washingtonu.
„Přestože věříme v právo na pokojný protest... a ať už je jejich zamýšleným či stanoveným cílem cokoliv, tak potenciální dopad jejich úsilí může mít obrovský vliv na pracovníky a celou americkou veřejnost,“ uvedla na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Potvrdila také, že ministerstvo pro vnitřní bezpečnost dostalo informace o možném narušení nedělního finálového zápasu amerického fotbalu tzv. Super Bowlu.
Za protesty proti opatřením vězení, hrozí kanadská provincie. Vyhlásila nouzový stav
V kanadské provincii Ontario byl vyhlášen nouzový stav. Nikoliv ovšem kvůli pandemické situaci – místní premiér Doug Ford chce tímto krokem zakročit proti demonstrantům, kteří už druhým týdnem blokují důležité dopravní a obchodní tepny mezi Kanadou a USA. Protestujícím proti covidovým opatřením nyní hrozí tvrdé sankce, pokud neukončí „ilegální okupace“, například rok vězení či vysoké pokuty.
Vzhledem k vysoké popularitě tohoto amerického fotbalového svátku proto ministerstvo pro vnitřní bezpečnost vyčlenilo 500 pracovníků, kteří si u stadionu SoFi v Los Angeles zřídili velicí středisko. Pracovníci v součinnosti s kalifornskými policejními složkami mají zabránit případným dopravním komplikacím a potenciálním násilnostem. Do akce zřejmě budou nasazeny i letecké síly, které má ministerstvo k dispozici.
Protesty během Bidenova projevu
Super Bowlem ale protesty řidičů kamionů skončit nemají. Řidiči podle zprávy ministerstva chtějí zablokovat silnice ve většině velkých metropolitních městech po celých Spojených státech. „Konvoj svobody“ se má následně přesunout ze západu Spojených států na východní pobřeží. Část řidičů má údajně v plánu zamířit do hlavního města Washingtonu před projevem amerického prezidenta Joea Bidena v Kapitolu.
Tradiční projev o stavu Unie má prezident před společným zasedáním Kongresu přednést letos 1. března. Je proto pravděpodobné, že v hlavním městě budou už koncem února probíhat rozsáhlé policejní manévry. „Úřady a policisté podnikají všechny nezbytné kroky, aby zajistily, že konvoj nenaruší obchodní přepravu a fungování federální vlády,“ potvrdila Psakiová. Zda budou protesty v USA tak rozsáhlé jako v Kanadě, je však otázkou. Na rozdíl od Kanady totiž očkování amerických řidičů proti koronaviru není povinné a týká se jen řidičů mezinárodní přepravy.