reklama

USA zastavily financování WHO. Podle Trumpa neříká pravdu o koronaviru

Americký prezident Donald Trump naplnil své výhrůžky z minulého týdne a uzavřel přívod peněz pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Podle Trumpa WHO v případě koronaviru nepostupovala nezávisle a přijímala slova čínské propagandy bez jakéhokoliv ověření, i když už v té době existovaly důkazy, že se nemoc COVID-19 přenáší z člověka na člověka. Vlády jednotlivých zemí tak nedostaly pravdivé informace o skutečném nebezpečí, což znamenalo, že se Spojené státy americké nemohly na pandemii dostatečně připravit.

reklama

„Dnes jsem nařídil své administrativě, aby pozastavila financování Světové zdravotnické organizace, dokud nebude dokončeno přezkoumání role WHO ohledně jejího špatného vedení a skrývání pravdy v souvislosti s šířením koronaviru. Každý ví, co se tam děje,“ uvedl na tiskové konferenci Trump. Prezident obviňuje WHO zejména z toho, že je „číno-centrická“ a neobjektivní. Organizaci také osočil, že „nadřadila politickou korektnost nad záchranu lidských životů,“ když Trumpa kritizovala za uvalení cestovních restrikcí na Čínu.

Server South China Morning Post přišel s informací, že první případy pacientů nakažených nemocí COVID-19 se datují již k 17. listopadu minulého roku. Začátkem prosince měl zdravotnický personál v čínském městě Wu-chan podezření, že se nemoc šíří z člověka na člověka. Čtvrtého ledna mikrobiolog z hongkongské univerzity Ho Pak-leung upozornil, že „by město mělo zavést co nejpřísnější monitorovací systém kvůli nové záhadné virové pneumonii, která infikovala desítky lidí na pevnině, protože je vysoce pravděpodobné, že se šíří z člověka na člověka.“

K tématu

K tématu

WHO přesto zopakovala 14. ledna prohlášení čínské vlády, že „čínské úřady nenašly žádné jasné důkazy o mezilidském přenosu koronaviru.“ Čínská vláda mezitím cenzurovala příspěvky na sociálních sítích. Mimo jiné zadržela doktora Li Wen-lianga, který se jako jeden z prvních pokoušel varovat mezinárodní komunitu na nebezpečí nemoci. Wen-liang nakonec sedmého února na následky nemoci zemřel.

Vyšetřování WHO by podle amerického prezidenta mělo trvat mezi šedesáti až devadesáti dny. Během této doby nehodlají USA organizaci poslat žádnou platbu. WHO i OSN se proti Trumpovu rozhodnutí ohradily. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric odmítl kritiku amerického prezidenta. Podle něj generální ředitel WHO Tedros Adhanom „odvedl ohromný kus práce“. Generální tajemník OSN António Guterres v prohlášení uvedl, že momentálně „není vhodná doba na snížení finančních zdrojů pro operace WHO.“ Organizace má být podle jeho slov naopak „podporována“ v boji proti koronaviru.

Rozpočet WHO, ze kterého organizace financuje své programy, se skládá z členských příspěvků a darů. Od určité výše se členský poplatek, vypočítaný podle počtu obyvatel a hospodářského výkonu země, platí v amerických dolarech a švýcarských francích. K dvouletému finančnímu období 2020 a 2021 udává WHO, že od USA očekává na příspěvcích 116 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) a 118 milionů franků (tři miliardy korun). U Číny je to asi 57 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a 59 milionů franků (1,5 miliardy korun).

Dosavadní příspěvky jednotlivých států za rok 2020:

V případě darů má WHO na webu dostupné údaje za rok 2017. Podle tohoto přehledu USA darovaly nad rámec příspěvků 401 milionů dolarů (deset miliard korun) a Čína 10,5 milionu dolarů (259 milionů korun). Druhým největším sponzorem po USA byla tehdy s 325 miliony dolarů (osm miliard korun) Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama