31. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: USA ZŮSTÁVAJÍ EPICENTREM PANDEMIE. S VIREM BOJUJE 150 ZAŘÍZENÍ PRO SENIORY
Americký prezident Donald Trump naplnil své výhrůžky z minulého týdne a uzavřel přívod peněz pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Podle Trumpa WHO v případě koronaviru nepostupovala nezávisle a přijímala slova čínské propagandy bez jakéhokoliv ověření, i když už v té době existovaly důkazy, že se nemoc COVID-19 přenáší z člověka na člověka. Vlády jednotlivých zemí tak nedostaly pravdivé informace o skutečném nebezpečí, což znamenalo, že se Spojené státy americké nemohly na pandemii dostatečně připravit.
„Dnes jsem nařídil své administrativě, aby pozastavila financování Světové zdravotnické organizace, dokud nebude dokončeno přezkoumání role WHO ohledně jejího špatného vedení a skrývání pravdy v souvislosti s šířením koronaviru. Každý ví, co se tam děje,“ uvedl na tiskové konferenci Trump. Prezident obviňuje WHO zejména z toho, že je „číno-centrická“ a neobjektivní. Organizaci také osočil, že „nadřadila politickou korektnost nad záchranu lidských životů,“ když Trumpa kritizovala za uvalení cestovních restrikcí na Čínu.
Server South China Morning Post přišel s informací, že první případy pacientů nakažených nemocí COVID-19 se datují již k 17. listopadu minulého roku. Začátkem prosince měl zdravotnický personál v čínském městě Wu-chan podezření, že se nemoc šíří z člověka na člověka. Čtvrtého ledna mikrobiolog z hongkongské univerzity Ho Pak-leung upozornil, že „by město mělo zavést co nejpřísnější monitorovací systém kvůli nové záhadné virové pneumonii, která infikovala desítky lidí na pevnině, protože je vysoce pravděpodobné, že se šíří z člověka na člověka.“
WHO přesto zopakovala 14. ledna prohlášení čínské vlády, že „čínské úřady nenašly žádné jasné důkazy o mezilidském přenosu koronaviru.“ Čínská vláda mezitím cenzurovala příspěvky na sociálních sítích. Mimo jiné zadržela doktora Li Wen-lianga, který se jako jeden z prvních pokoušel varovat mezinárodní komunitu na nebezpečí nemoci. Wen-liang nakonec sedmého února na následky nemoci zemřel.
Vyšetřování WHO by podle amerického prezidenta mělo trvat mezi šedesáti až devadesáti dny. Během této doby nehodlají USA organizaci poslat žádnou platbu. WHO i OSN se proti Trumpovu rozhodnutí ohradily. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric odmítl kritiku amerického prezidenta. Podle něj generální ředitel WHO Tedros Adhanom „odvedl ohromný kus práce“. Generální tajemník OSN António Guterres v prohlášení uvedl, že momentálně „není vhodná doba na snížení finančních zdrojů pro operace WHO.“ Organizace má být podle jeho slov naopak „podporována“ v boji proti koronaviru.
Rozpočet WHO, ze kterého organizace financuje své programy, se skládá z členských příspěvků a darů. Od určité výše se členský poplatek, vypočítaný podle počtu obyvatel a hospodářského výkonu země, platí v amerických dolarech a švýcarských francích. K dvouletému finančnímu období 2020 a 2021 udává WHO, že od USA očekává na příspěvcích 116 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) a 118 milionů franků (tři miliardy korun). U Číny je to asi 57 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a 59 milionů franků (1,5 miliardy korun).
Dosavadní příspěvky jednotlivých států za rok 2020:
The #WHO has lost its biggest financial contributor as @realDonaldTrump has suspended funding after saying the org failed in its handling of the #COVID19 pandemic. https://t.co/hZKefllATG pic.twitter.com/Kyv5pCdnA6
— Statista (@StatistaCharts) April 15, 2020
V případě darů má WHO na webu dostupné údaje za rok 2017. Podle tohoto přehledu USA darovaly nad rámec příspěvků 401 milionů dolarů (deset miliard korun) a Čína 10,5 milionu dolarů (259 milionů korun). Druhým největším sponzorem po USA byla tehdy s 325 miliony dolarů (osm miliard korun) Nadace Billa a Melindy Gatesových.