Rusko na Nord Stream neútočilo, vidím jiného aktéra, říká Švihlíková a varuje před odvetou

ekonomka Ilona Švihlíková

ZPRÁVY PLUS - 29.9. v 13:30

Ekonomka Ilona Švihlíková pro CNN Prima NEWS uvedla, že úmyslné poškození plynovodu Nord Stream může vyvolat odvetné akce po celém světě. Podle ní hrozí i fáze teroristické sabotáže.

„Nastala situace, že někdo poškodil základní strategickou infrastrukturu, což je dost závažná věc. Ať už to byl kdokoliv, může tím vyvolat odvetné akce po celém světě,“ řekla ve Zprávách plus na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. „Můžeme se dostávat i do fáze teroristické sabotáže,“ podotkla.

Podle ní za útoky nemusí stát Rusko. „Poškozoval byste si v cizích vodách potrubí, kterým můžete dodávat plyn? Přijde mi to jako hloupost, vidím jiného aktéra, který by z toho měl prospěch,“ sdělila Švihlíková bez dalšího upřesnění. Ve vysílání na ni navázala ekonomka Jana Matesová. „Souhlasím, že jde o to vyvolat paniku. Někdo má zájem dát signál ‚nebuďte si jistí svou infrastrukturou‘ je to obrovské riziko,“ pronesla Matesová.

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl

Rusové mohli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři poměrně jednoduše sabotovat, dostat se k nim mohly nejen drony, ale i vycvičení potápěči. Říkají to zahraniční experti prostřednictvím některých médií. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá, vody, ve kterých k výbuchům došlo, označuje za ekonomické zóny Dánska a Švédska.

Někteří zahraniční experti naopak naznačují, že za únikem z plynovodu stojí právě Kreml. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá.

Mají se zvýšit úrokové sazby?

Švihlíková a Matesová pak hovořily o nových úrokových sazbách, které projednává Bankovní rada České národní banky (ČNB). Analytici předpokládají, že zůstanou na 7 %. Podle Matesové je ale potřeba jejich zvýšení. „Vidíme to na oslabování koruny vůči euru, bohužel bude třeba jít výš,“ má jasno.

To Švihlíková se domnívá, že by to nemělo smysl. „Při představě, že můžeme úrokovým diferenciálem přetlouct špatná očekávání v případě české ekonomiky a že jsme považováni za zemi, která je v okruhu konfliktu na Ukrajině, bychom se mohli dostat na úrokovou sazbu 20 %, což asi nechceme,“ popsala a dodala, že by šlo o další úder pro české domácnosti a firmy.

„To, co zničí české domácnosti a podniky, bude dlouhotrvající inflace,“ zareagovala Matesová a dodala, že pokud se chceme mít zle, nechť úrokové sazby nezvyšujeme.

Tagy: