Jediný přeživší atentátník z Paříže roku 2015 Salah Abdeslam u soudu řekl, že útoky, při nichž zahynulo 130 civilistů, nebyly ničím osobním. Teroristé prý cílili na Francii a její obyvatele, protože prezident Francois Hollande nechal bombardovat Sýrii.
Od prvního dne procesu je to téma číslo jedna – promluví Salah Abdeslam po pěti letech mlčení? „Jestli přinese odpovědi, klíč k pochopení toho, co udělal, tím lépe, ale nemyslím si, že bude hovořit,“ uvedla advokátka rodin obětí Virginie Le Royová. „Nic od něj nečekáme. Už tím bychom mu dávali pozici hvězdy, která mu nepřísluší,“ dodal její kolega Gérard Chemla.
Abdeslam, jediný přeživší ze sebevražedných útočníků, k překvapení mnohých mluví. Hned v první den procesu se nazval bojovníkem Islámského státu. „Zaútočili jsme na Francii, na její obyvatele, ale nic osobního v tom není. Francouzská letadla, která bombardují Islámský stát, také nedělají rozdíly mezi muži, ženami a dětmi. Chtěli jsme, aby Francie trpěla stejně jako my,“ konstatoval.
Morálně nepřijatelné
„Při útoku cílili přímo na lidi, takže jeho slova nemůžu přijmout a už vůbec ne u soudu,“ regaloval Franck Taillez, jeden ze zraněných v baru při útoku. „Zabít nevinné lidi úmyslně, to je pro mě morálně zcela nepřijatelné,“ pokračoval otec v Bataclanu zesnulé Loly Georges Salines. „Jestli chtěli válku, měli zaútočit na kasárnu, tam jsou vybavení, ne zabíjet nevinné lidi,“ dodal další otec jedné z obětí José Munoz.
Někteří z obžalovaných, kteří se na činu měli podílet, tvrdí, že jsou nevinní. Jiní vinu uznali, další se omluvili. Ne tak Abdeslam. „Tento proces nesmí být platformou pro jeho fanatismus, nesmí se stát místem pro jeho propagandu,“ apeloval advokát 70 žalujících Mehana Mouhou.
Francie si připouští možnost nebezpečí, které je spojené s procesem. Opatření jsou prý proto nyní na nejvyšší úrovni.
Teroristé provedli v listopadu 2015 v Paříži celkem šest útoků střelnými zbraněmi a čtyři sebevražedné atentáty. Čin si vyžádal 130 mrtvých a dalších několik stovek zraněných.