SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ, Superdebata: Bitva o Prahu - 21.9. v 21:00
Končící rada hlavního města by neměla na svých zasedáních přijímat žádná zásadní rozhodnutí. Uvedl to lídr pražské koalice Spolu a její nominant na primátora Bohuslav Svoboda (ODS) v otevřeném dopisu úřadujícímu primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Rada podle Svobody po volbách přijala usnesení, která mohla počkat na nové vedení. Hřib však reagoval tím, že ze zákona jasně vyplývá, že do zvolení nové rady řídí město ta stávající. Spory dvojice politiků vedla ještě před volbami.
Svoboda v dopise napsal, že vždy bylo zvykem, že v mezidobí do zvolení nového vedení města dosluhující rada nerozhodovala o věcech týkajících se majetku města, rozpočtu nebo investic. „Standardem vždy bývalo podnikat pouze takové úkony, které nesnesou odkladu a jejichž neuskutečnění by mohlo způsobit hlavnímu městu škodu nebo jiný závažný následek,“ sdělil.
Bohuslav Svoboda a Zdeněk Hřib Zdroj: CNN Prima NEWS
Bohuslav Svoboda Zdroj: CNN Prima NEWS
Bohuslav Svoboda a Zdeněk Hřib Zdroj: CNN Prima NEWS
Bohuslav Svoboda a Zdeněk Hřib Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdeněk Hřib a Bohuslav Svoboda Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdeněk Hřib Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdeněk Hřib Zdroj: CNN Prima NEWS
Končící rada pod vedením Hřiba se tak ale podle Svobody nechová. Jako příklady zmínil schválené zahájení projektových prací k revitalizaci kampusu Dejvice, memorandum s Prahou 5 o rozvoji lokality Jinonice nebo materiály týkající se sociální péče. Nominant na primátora doplnil, že v tuto chvíli nemá stávající vedení města většinu v zastupitelstvu a někteří radní již ani nemají zastupitelský mandát.
„Jako exekutivní kolektivní orgán v tuto chvíli nemáte důvěru Pražanů pro to, abyste mohli přijímat jakákoliv zásadní usnesení. Tím, že tam činíte, ignorujete vůli pražských voličů vyjádřenou výsledky voleb,“ zdůraznil Svoboda.
„Zákon hovoří jasně. Rada města má odpovědnost za vedení města až do zvolení té nové,“ oponoval v reakci Hřib. Dodal, že není pravda, že by bývalá koalice neměla většinu v novém zastupitelstvu, protože strany, které ji tvoří, získaly stejně mandátů, jako v minulém volebním období.
„Naopak ODS má oproti roku 2018 místo třinácti zastupitelů pouze devět. Hlavní rozdíl oproti volbám 2018 je to, že TOP 09 je nyní součástí jiné předvolební koalice než ve Spojených silách pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) v roce 2018,“ uzavřel primátor.
Svoboda: Praha projídá peníze
Do sporů se dvojice politiků dostala už před volbami, například v debatě na CNN Prima NEWS – Boj o Prahu. Svoboda tehdy uvedl, že výdaje v Praze za posledních deset let stouply o desítky miliard, hlavní město špatně hospodaří a projídá peníze.
„Investování je zásadní pro to, jak se bude hlavní město chovat. Praha peníze do investic projídá. Musíme všechny podniky, které máme – Pražská plynárenská nebo PRE – dostat do jiného módu. Firmy by měly vydělávat. To já jsem koupil PRE. Od té doby ji máme a vydělávala. Teď prodělává a město jí muselo dát dvě miliardy,“ pronesl v debatě bývalý primátor Svoboda. Hřib kritiku odmítal.
Sdělil, že platy v Praze od roku 2011 rostly a s nimi i výdaje. „Nedali jsme PRE dvě miliardy, ale půjčili. Tyhle počty, které se tady předvádí, jsou absurdní. Jedná se o výdaje na platy učitelů, na mzdy řidičů MHD, aby jezdila často a kvalitně, výdaje na sociální péči. Mezi lety 2011 a 2022 stoupla průměrná mzda v Praze o 19 tisíc, takže nárůst musí být někde vidět. Jinak by to mohlo být tak, že by řidiči odešli třeba k soukromým přepravcům. Je to jev inflace, který možná znáte,“ oponoval Hřib.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.
O koalici jednají Spolu, Piráti a STAN, jednání však komplikuje pirátský požadavek, že nebudou zasedat v radě s trestně stíhanými politiky. To Spolu odmítá jako nemístné zasahování do personálií.