reklama

Stovky mongolských dětí se perou s češtinou. Učitelé si s nimi kvůli covidu neví rady

Zhruba každý dvacátý obyvatel České Lípy se hlásí k mongolské národnosti. Tamní komunita je nejpočetnější v Česku, čítá téměř dva tisíce lidí. Do tamních škol a školek chodí čtyři stovky mongolských dětí. Učitelé si lámou hlavu, jak je vzdělávat za současné situace. Naprostá většina mongolských rodičů totiž neumí česky a jejich děti na tom nejsou o moc lépe.

reklama

„Na dálku přes počítač to nejde, to si nemůžeme dovolit, to bychom je ztratili,“ řekl ředitel Základní školy Špičák v České Lípě Libor Šmejda. Mongolských žáků má ve všech třídách sedm desítek. Ti teď chodí několikrát týdně na individuální konzultace. To předpisy povolují.

K tématu

„U českých žáků se můžeme spolehnout na nějakou míru spolupráce ze strany rodičů. V těchto případech to ale nejde, naprostá většina rodičů nerozumí, nedokáže svým dětem pomoci,“ tvrdí ředitel.

Kde se vlastně tolik Mongolů v České Lípě vzalo? „V regionu jsou hned dvě továrny, které se věnují zpracování kůže do interiérů automobilů. A právě v práci s kůží jsou Mongolové dobří, je to tradiční řemeslo, takže je firmy do Česka zvou a zařizují jim tu zázemí,“ vysvětlila Žaneta Kaprasová z Centra na podporu integrace cizinců.

Při procházce Českou Lípou přitom příliš nepoznáte, že tu tak silná komunita sídlí. Dospělí pracují na dlouhé směny a zbytek času obvykle tráví doma. Zpočátku přicházeli jednotlivci bez rodin, postupně ale mohli své děti a partnery pozvat do Česka.

Všichni se museli hodně učit

Školy v České Lípě se v podstatě najednou musely vyrovnat s nezvyklou situací. „Přišly nejen malé děti, které se obecně jazyku učí velmi rychle, ale i puberťáci, kteří neuměli ani slovo česky. V tomhle věku to není jednoduché ani s českými dětmi, natož s cizinci. Museli jsme se všichni hodně učit,“ usmívá se při vzpomínce ředitel největší základní školy ve městě.

Podle Petra Nováka, který s malými cizinci piluje několikrát týdně češtinu, se Mongolové od svých českých vrstevníků nijak neliší. „Jsou mezi nimi takoví, kteří by do školy chodili každý den, učení je baví. A pak jsou tu ti, kteří to až tak vážně neberou,“ dodal Novák.

K tématu

Tagy: učení školy přistěhovalci Česká Lípa děti čeština distanční výuka koronavirus COVID-19 Mongolové

Další hlavní zprávy

Brazilské trápení s covidem. Nemocnice kolabují a prezident točí ministry zdravotnictví
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ve třech krajích bude moct do školek více dětí. V pondělí vláda rozhodne o druhém stupni
Další články
reklama
reklama