reklama

V Česku chybí 300 tisíc řemeslníků. Kvůli covidu může upadat i jejich kvalita

V Česku chybí skoro 300 tisíc řemeslníků a jejich nedostatek se v době koronavirové pandemie prohlubuje. Vyplývá to ze zjištění Střední odborné školy Jarov v Praze. Největší zájem je o zedníky a řemesla spojená s rekonstrukcemi. Mnozí ředitelé škol a učilišť navíc varují, že na trh mohou přijít špatně kvalifikované posily. Kvůli koronavirovým restrikcícm už totiž dlouhou dobu přicházejí žáci o praktickou výuku, která je pro získávání dovedností zásadní.

reklama

„Zákazníci poptávají především všechna řemesla spojená s rekonstrukcemi a stavbami rodinných domů. Nejvytíženější a nedostatkovou profesí je zedník, a to už třetí rok po sobě“ řekl CNN Prima NEWS Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz. Nedostatek zedníků se podle něj dále prohlubuje s odlivem zahraničních pracovníků vlivem pandemie.

Jestliže člověk uvažuje o domluvě řemeslnické práce, je vhodné plánovat předem, upozorňuje Ekrt. „Pokud se rozhodnete v plné sezoně, ten nejlepší vám asi domů nedorazí,“ řekl. Komplikované je podle něj také sehnat specialistu na drobné práce. „Tím, že mají plné diáře, drobné zakázky řeší spíše hodinový manžel než specialista,“ vysvětluje.

Ekrt doporučuje vybírat si řemeslníka na základě kladných referencí. „Ideálně pokud znáte práci řemeslníka u někoho ve vašem okolí, což ve městech většinou možné není. Důležité je vidět na fotografiích, jak je práce odvedená,“ radí. Ředitel serveru sdružujícího řemeslníky také nabádá k uzavírání smlouvy o dílo u větších zakázek. „Pro řemeslníky, kteří to dělají dobře a dlouho, je to standardní postup,“ tvrdí.

Učňům chybí výuka

Nedostatkoví zedníci si podle Ekrta mohou v dnešní době vydělat velmi zajímavé peníze, pokud práci odvádějí kvalitně. Situace se však podle informací z učňovských oborů v nejbližší době nezlepší. Do budoucna může navíc utrpět také kvalita řemeslné práce. Studentům totiž chybí praktická výuka, která tvoří okolo 50 procent všech hodin.

Podle ředitelů škol by se přitom dala zařídit v souladu s dodržováním protiepidemických opatření. „Každý žák prý pracuje samostatně u svého pracovního stolu nebo u stroje přímo v dílně či v případě zahradníků venku,“ popsala možnou aplikaci praktické výuky reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová.

Tagy:
Propad sociální demokracie mě mrzí. Šlachta je béčko Babiše, říká Jurečka
360°

Propad sociální demokracie mě mrzí. Šlachta je béčko Babiše, říká Jurečka

Šéf lidovců Marian Jurečka se ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové vyjadřoval k hnutím a stranám, kterým průzkumy přisuzují výsledek kolem pěti procent. Zatímco propad sociálních demokratů Jurečku mrzí, ve Sněmovně by se obešel bez komunistů a Přísahy Roberta Šlachty. Toho vnímá jako „béčko“ premiéra Andreje Babiše (ANO).

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama