reklama

V Česku chybí 300 tisíc řemeslníků. Kvůli covidu může upadat i jejich kvalita

V Česku chybí skoro 300 tisíc řemeslníků a jejich nedostatek se v době koronavirové pandemie prohlubuje. Vyplývá to ze zjištění Střední odborné školy Jarov v Praze. Největší zájem je o zedníky a řemesla spojená s rekonstrukcemi. Mnozí ředitelé škol a učilišť navíc varují, že na trh mohou přijít špatně kvalifikované posily. Kvůli koronavirovým restrikcícm už totiž dlouhou dobu přicházejí žáci o praktickou výuku, která je pro získávání dovedností zásadní.

reklama

„Zákazníci poptávají především všechna řemesla spojená s rekonstrukcemi a stavbami rodinných domů. Nejvytíženější a nedostatkovou profesí je zedník, a to už třetí rok po sobě“ řekl CNN Prima NEWS Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz. Nedostatek zedníků se podle něj dále prohlubuje s odlivem zahraničních pracovníků vlivem pandemie.

Jestliže člověk uvažuje o domluvě řemeslnické práce, je vhodné plánovat předem, upozorňuje Ekrt. „Pokud se rozhodnete v plné sezoně, ten nejlepší vám asi domů nedorazí,“ řekl. Komplikované je podle něj také sehnat specialistu na drobné práce. „Tím, že mají plné diáře, drobné zakázky řeší spíše hodinový manžel než specialista,“ vysvětluje.

Ekrt doporučuje vybírat si řemeslníka na základě kladných referencí. „Ideálně pokud znáte práci řemeslníka u někoho ve vašem okolí, což ve městech většinou možné není. Důležité je vidět na fotografiích, jak je práce odvedená,“ radí. Ředitel serveru sdružujícího řemeslníky také nabádá k uzavírání smlouvy o dílo u větších zakázek. „Pro řemeslníky, kteří to dělají dobře a dlouho, je to standardní postup,“ tvrdí.

Učňům chybí výuka

Nedostatkoví zedníci si podle Ekrta mohou v dnešní době vydělat velmi zajímavé peníze, pokud práci odvádějí kvalitně. Situace se však podle informací z učňovských oborů v nejbližší době nezlepší. Do budoucna může navíc utrpět také kvalita řemeslné práce. Studentům totiž chybí praktická výuka, která tvoří okolo 50 procent všech hodin.

Podle ředitelů škol by se přitom dala zařídit v souladu s dodržováním protiepidemických opatření. „Každý žák prý pracuje samostatně u svého pracovního stolu nebo u stroje přímo v dílně či v případě zahradníků venku,“ popsala možnou aplikaci praktické výuky reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama