Kryty z minulého století
S každou další eskalací války na Ukrajině, která je spojena s hrozbou jaderného konfliktu, se Češi ptají, zda jsou v naší republice nějaké protiatomové kryty. Ano, jsou – po celé zemi existuje podle premiéra Petra Fialy asi šest tisíc protiatomových krytů. Jejich kapacita je ale omezená, některé z nich navíc nejsou funkční.
Rusko ve válce na Ukrajině poprvé použilo mezikontinentální balistickou střelu. Znovu se proto množí obavy z jaderné války, která by postihla Evropu a tedy i Česko.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní, dodnes funkční kryt civilní ochrany v Liberci. Pojme dva tisíce lidí
Možná překvapivě existují v Česku tisíce protiatomových krytů. Budovaly se primárně za dob studené války, ne všechny jsou ale dodnes v provozu. Reálně jich tedy může posloužit méně.
„Celková kapacita protiatomových krytů je kolem čtvrt milionu občanů. Podle údajů hasičů se jich na našem území nachází kolem šesti tisíc, nejvíce jich je v Praze,“ řekl premiér Petr Fiala v roce 2022.
Zároveň ale zdůraznil, že v současné době se používají spíše improvizované kryty, které lze budovat ve většině budov. „Jako kryt může sloužit i metro, ale jsou tu i další místa, jako je Strahovský tunel a podobně,“ uvedl s tím, že vše evidují hasiči na svých stránkách.
Hasiči na webu rozlišují úkryty pro případ radiační havárie, únik nebezpečné chemické látky, vojenského ohrožení nebo vichřice a tornáda. Dále také mapují výskyt stálých a improvizovaných krytů. Každý občan Česka si na jejich webu může najít, kde se nachází nejbližší kryt.
Obrněná Praha
„Stálé úkryty jsou tvořeny trvalými ochrannými prostory v podzemní části staveb nebo jde o stavbu samostatně stojící. Většina stálých úkrytů, které máme v dnešní době k dispozici, byla budována v 50. až 80. letech minulého století,“ uvádějí hasiči.
Nejvíce krytů se nachází v Praze. Jejich celková kapacita činí asi 130 tisíc lidí. Hlavní město na svých webových stránkách eviduje všechny, přičemž si je můžete roztřídit podle kapacity (do a nad 150 lidí). Dále mapuje i výskyt všech sirén nebo vstupů do metra.
Správný postup v případě, že zazní poplašné sirény, není ale podle hasičů utíkat do stálého krytu, ale najít úkryt v nejbližší budově, popřípadě se připravit ve svém vlastním příbytku. Měli byste tak například zavřít a zalepit okna či dveře, nebo se ukrýt ve sklepení či naopak ve vyšších patrech.
Kompletní návod pro případ zaznění poplašné sirény najdete rovněž na webu hasičů.
PODÍVEJTE SE: Použili jsme proti Ukrajině raketu středního doletu. Jde o reakci na počínání Západu, řekl Putin