V Česku jsou tisíce krytů pro čtvrt milionu lidí. Podívejte se, kde vybudovali ten nejbližší

Protiatomový kryt v Brně zvaný Denis.

Kryty z minulého století

S každou další eskalací války na Ukrajině, která je spojena s hrozbou jaderného konfliktu, se Češi ptají, zda jsou v naší republice nějaké protiatomové kryty. Ano, jsou – po celé zemi existuje podle premiéra Petra Fialy asi šest tisíc protiatomových krytů. Jejich kapacita je ale omezená, některé z nich navíc nejsou funkční.

Rusko ve válce na Ukrajině poprvé použilo mezikontinentální balistickou střelu. Znovu se proto množí obavy z jaderné války, která by postihla Evropu a tedy i Česko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní, dodnes funkční kryt civilní ochrany v Liberci. Pojme dva tisíce lidí

Možná překvapivě existují v Česku tisíce protiatomových krytů. Budovaly se primárně za dob studené války, ne všechny jsou ale dodnes v provozu. Reálně jich tedy může posloužit méně.

„Celková kapacita protiatomových krytů je kolem čtvrt milionu občanů. Podle údajů hasičů se jich na našem území nachází kolem šesti tisíc, nejvíce jich je v Praze,“ řekl premiér Petr Fiala v roce 2022.

Co dělat v případě jaderného útoku. Český úřad zveřejnil návod, stránky spadly

Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v souvislosti s uvedením ruských jaderných zbraní do stavu pohotovosti preventivně zveřejnil základní pokyny pro přípravu ochrany před jaderným útokem. Kvůli velkému zájmu českých občanů spadly webové stránky úřadu. Její zástupci však stejně jako česká vláda veřejnost ujistili, že pravděpodobnost použití jaderných zbraní je v současnosti mizivá.

Zároveň ale zdůraznil, že v současné době se používají spíše improvizované kryty, které lze budovat ve většině budov. „Jako kryt může sloužit i metro, ale jsou tu i další místa, jako je Strahovský tunel a podobně,“ uvedl s tím, že vše evidují hasiči na svých stránkách.

Hasiči na webu rozlišují úkryty pro případ radiační havárie, únik nebezpečné chemické látky, vojenského ohrožení nebo vichřice a tornáda. Dále také mapují výskyt stálých a improvizovaných krytů. Každý občan Česka si na jejich webu může najít, kde se nachází nejbližší kryt.

Obrněná Praha

„Stálé úkryty jsou tvořeny trvalými ochrannými prostory v podzemní části staveb nebo jde o stavbu samostatně stojící. Většina stálých úkrytů, které máme v dnešní době k dispozici, byla budována v 50. až 80. letech minulého století,“ uvádějí hasiči.

Nejvíce krytů se nachází v Praze. Jejich celková kapacita činí asi 130 tisíc lidí. Hlavní město na svých webových stránkách eviduje všechny, přičemž si je můžete roztřídit podle kapacity (do a nad 150 lidí). Dále mapuje i výskyt všech sirén nebo vstupů do metra.

Správný postup v případě, že zazní poplašné sirény, není ale podle hasičů utíkat do stálého krytu, ale najít úkryt v nejbližší budově, popřípadě se připravit ve svém vlastním příbytku. Měli byste tak například zavřít a zalepit okna či dveře, nebo se ukrýt ve sklepení či naopak ve vyšších patrech.

Kompletní návod pro případ zaznění poplašné sirény najdete rovněž na webu hasičů.

PODÍVEJTE SE: Použili jsme proti Ukrajině raketu středního doletu. Jde o reakci na počínání Západu, řekl Putin

Tagy: