reklama

V Česku trpí 40 tisíc lidí žloutenkou typu C. Běžte se otestovat, radí lékaři

Při příležitosti Světového dne hepatitidy, který připadá na 28. července, se lékaři rozhodli nabádat k testování ty, kteří by mohli být nakaženi žloutenkou typu C. Podle nejnovějších průzkumů totiž v Česku tímto chronickým virovým onemocnění trpí na 40 tisíc lidí, aniž by o tom věděli.

reklama

Podle lékařů mohli chronickou virovou hepatitidou C (HCV) kromě drogově závislých onemocnět i ti, kteří dostali krev či krevní deriváty před rokem 1992. „Kdysi se krevní transfuze netestovaly, protože neexistovalo vyšetření protilátek proti hepatitidě typu C. V té době byli také ohroženi například pacienti na dialýze, dlouhodobě hospitalizovaní či hemofilici,“ vysvětluje lékařka IKEM Soňa Fraňková.

K tématu

Chronická HCV infekce probíhá často bez problémů, pozvolna a řada nemocných o svém onemocnění do poslední chvíle neví. Prvním takovým typickým příznakem je až selhání jater. Do stadia jaterní cirhózy nebo rakoviny jater se pacient s hepatitidou C dostane za 20 let od nákazy, transplantaci pak potřebuje až třetina z nich.

Pan Richard se z hepatitidy C naštěstí po tříměsíční léčbě úplně vyléčil. S nemocí si ovšem předtím užil své. „S touto žloutenkou je problém i v zaměstnání, nikdo vás nechce. Mohl jsem mít výborná zaměstnání, ale nevzali mě. Na vstupní prohlídce jsem se vždy přiznal,“ vzpomíná Richard.

Vyléčit se může každý. Léčba trvá osm týdnů a nebolí. Léky se již nepodávají nitrožilně jako dříve, ale v tabletách. Lékaři proto nabádají rizikové skupiny, aby se nechaly otestovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama