40 tisíc lidí trpí žloutenkou typu C
Při příležitosti Světového dne hepatitidy, který připadá na 28. července, se lékaři rozhodli nabádat k testování ty, kteří by mohli být nakaženi žloutenkou typu C. Podle nejnovějších průzkumů totiž v Česku tímto chronickým virovým onemocnění trpí na 40 tisíc lidí, aniž by o tom věděli.
Podle lékařů mohli chronickou virovou hepatitidou C (HCV) kromě drogově závislých onemocnět i ti, kteří dostali krev či krevní deriváty před rokem 1992. „Kdysi se krevní transfuze netestovaly, protože neexistovalo vyšetření protilátek proti hepatitidě typu C. V té době byli také ohroženi například pacienti na dialýze, dlouhodobě hospitalizovaní či hemofilici,“ vysvětluje lékařka IKEM Soňa Fraňková.
Chronická HCV infekce probíhá často bez problémů, pozvolna a řada nemocných o svém onemocnění do poslední chvíle neví. Prvním takovým typickým příznakem je až selhání jater. Do stadia jaterní cirhózy nebo rakoviny jater se pacient s hepatitidou C dostane za 20 let od nákazy, transplantaci pak potřebuje až třetina z nich.
Pan Richard se z hepatitidy C naštěstí po tříměsíční léčbě úplně vyléčil. S nemocí si ovšem předtím užil své. „S touto žloutenkou je problém i v zaměstnání, nikdo vás nechce. Mohl jsem mít výborná zaměstnání, ale nevzali mě. Na vstupní prohlídce jsem se vždy přiznal,“ vzpomíná Richard.
Vyléčit se může každý. Léčba trvá osm týdnů a nebolí. Léky se již nepodávají nitrožilně jako dříve, ale v tabletách. Lékaři proto nabádají rizikové skupiny, aby se nechaly otestovat.