reklama

V Česku zemřely na koronavirus už čtyři děti a přibývá i těch nemocných, včetně kojenců

Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem již pět lidí mladších 24 let.
Zdroj: Profimedia.cz

Koronaviru v Česku podlehly již čtyři děti mladší osmnácti let. Po osmileté dívce a jedenáctiletém chlapci se potvrdila další dvé úmrtí u mladíků ve věku šestnáct a sedmnáct let, kteří přišli o život v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Podle pediatra Jana Davida stále platí, že většina dětí nemá při onemocnění příznaky.

reklama

Dosud s nemocí COVID-19 v Česku zemřely čtyři děti. Loni v listopadu podlehl koronaviru šestnáctiletý mladík z Královéhradeckého kraje, letos v lednu o rok starší chlapec z Pardubického kraje. Na konci února zemřela osmiletá holčička z Plzeňského kraje a na začátku března jedenáctiletý hoch z Ústeckého kraje. Dvě z dětí se léčily v motolské nemocnici a podle pediatra Jana Davida měly další přidružená onemocnění, která průběh infekce komplikovala.

Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách eviduje dvě úmrtí u dětí do patnácti let, další tři poté mezi patnáctým a čtyřiadvacátým rokem života. Celkem v Česku covidu podlehlo 22 073 lidí, z toho 9 465 žen a 12 608 mužů.

Data ministerstva zdravotnictví o počtu úmrtí s covidem k 10. březnu 2021
Data ministerstva zdravotnictví o počtu úmrtí s covidem k 10. březnu 2021
Zdroj: CNN Prima NEWS

Jan David podotýká, že většina dětí v populaci nemá příznaky. V motolské nemocnici, jejíž dětská část patří mezi největší v Evropě, měli od začátku pandemie do konce letošního února 46 dětí s diagnózou COVID-19. „Avšak u zhruba poloviny pacientů se jednalo o náhodný nález, tzn. že byly hospitalizovány z jiné příčiny, a tudíž stran COVID-19 byly zcela bez příznaků,“ napsal David. Vážný zápal plic, který vyžadoval léčbu kyslíkem nebo dechovou podporu, mělo pět dětí, což je podle Davida asi jedno promile všech hospitalizovaných dětí v tomto období.

K tématu

Přibývá nemocných dětí ve všech věkových kategoriích

I tak se s příznaky u dětí ale praktičtí lékaři a pediatři setkávají stále častěji. Zatímco loni byla podle nich většina dětí bez příznaků a jejich nákaza se potvrdila až při trasování blízkých kontaktů, nyní trpí více dětí příznaky onemocnění. Roste také počet dětí s multizánětlivým syndromem po prodělání covidu, řekla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. Zda vyšší nemocnost dětí souvisí s rozšířením britské mutace koronaviru, není jasné.

Ze zkušeností z ordinací pediatrů podle Hülleové vyplývá, že přibývá dětí, které mají příznaky onemocnění COVID-19. „Jak to souvisí s šířením britské mutace se asi dozvíme zpětně z vyhodnocení epidemiologů. Nicméně nemocnost dětí narůstá,“ uvedla lékařka. Na vzdělávacích akcích, kde si pediatři vyměňují své zkušenosti, lékaři podle předsedkyně potvrzují, že přibývá nemocných dětí ve všech věkových kategoriích včetně kojenců. Mají příznaky jako jsou teplota, únava, kašel, rýma, nechutenství, objevují se i bolesti na hrudi či ztížené dýchání. Děti s těžším průběhem praktičtí lékaři odesílají do nemocnic.

Horečky, poruchy srdeční funkce nebo bolesti břicha

Lékaři se setkávají u dětí s takzvaným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS), který se obvykle projevuje čtyři až šest týdnů po nákaze koronavirem a je jakousi opožděnou imunitní reakcí. V motolské nemocnici zaznamenali do konce února 23 dětí s touto nemocí. Podle Hülleové praktičtí lékaři hlásí nárůst těchto případů ve srovnání s loňským podzimem.

Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem již pět lidí mladší 24 let.
Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem již pět lidí mladší 24 let.
Zdroj: Profimedia.cz

Děti s tímto syndromem mohou mít horečky, poruchy srdeční funkce, bolest břicha, vyrážku, nateklé nebo zarudlé dlaně a chodidla a toto onemocnění podle Davida vždy vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. „Výskyt tohoto syndromu je stále vzácný, nicméně souvisí s počtem nakažených jedinců v populaci,“ uvedl David.

Také podle Davida nelze říci, zda nemocnost dětí souvisí s britskou mutací koronaviru, protože k tomu nejsou dostupná vědecká data. Obecně podle něj platí, že výskyt projevů u dětí souvisí s vlnou epidemie v celé populaci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Stovka demonstrantů se v neděli sešla před budovou ruské ambasády v Praze a provolávala Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na Twitteru. Příznivců Ruska a odpůrců vyhoštění 18 ruských diplomatů se před ambasádou sešlo krátce po 14. hodině asi deset.

Havlíček: Nedovedu si představit, že by Dukovany stavěli Rusové
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Desítky střeleb za jediný měsíc. V USA umírají lidé na večírcích i v obchodech
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa obrazem: Královna Alžběta v kapli plakala, Harry se usmiřoval

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Další články
reklama
reklama