Virus HPMV v Číně
Rostoucí počet případů lidského metapneumoviru (HMPV) v severní Číně vyvolává obavy z další pandemie. Podle odborníků je ale riziko globálního rozšíření nemoci podobného jako u covidu nízké, píše web The Guardian. Jaké má virus příznaky, jak se šíří a na co je potřeba dávat pozor?
Lidský metapneumovirus (HMPV) je respirační onemocnění, které se vyznačuje příznaky podobnými chřipce nebo nachlazení. Mohou se ale vyskytnout i závažnější komplikace, jako je bronchitida nebo zápal plic, a to zejména u starších osob, malých dětí a osob s oslabenou imunitou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pět let s covidem. Miliony mrtvých a rozeštvaná společnost. Připomeňte si drtivé dopady nákazy
Onemocnění patří do stejné rodiny jako respirační syncytiální virus (RSV). Mezi lidmi se vyskytuje od roku 2001, kdy bylo poprvé identifikováno v Nizozemsku. Ohniska se koncentrují v chladnějších obdobích roku. Informace o šířícím se HMPV přicházejí pět let poté, co se objevil koronavirus, který se zvrhl v celosvětovou pandemii, jež zabila miliony lidí.
Proč HMPV vyvolává obavy?
V severní Číně se podle místních úřadů prudce zvýšil počet případů, a to zejména u dětí. Britský web Daily Star informoval, že se objevily zprávy o alarmující úmrtnosti a že se v některých krematoriích v zemi „kouřilo celé dny“. Videa na sociálních sítích ukazují přeplněná nemocniční oddělení s kašlajícími dětmi, píše web Mirror.
Videos circulating on social media show hospital units in China overwhelmed with patients wearing face masks and parents holding sick children in long lines at pediatric units, reportedly due to an HMPV outbreak. pic.twitter.com/XEni3ZDIXd
— 🅽🅴🆁🅳🆄 🆈🅰🅳🆅🅸🅲🆃 (@Nerdy_Addict) January 4, 2025
Pekingští úředníci prozatím vývoj HMPV spíše bagatelizují. Centrum pro kontrolu nemocí v zemi sice varovalo, aby lidé dbali na zdravotní a hygienická opatření, ale zároveň se ohradilo proti tvrzením o zahlcení nemocnic a obavám z další pandemie podobné koronaviru.
„Respirační infekce mají tendenci vrcholit v zimním období,“ uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. Podle něj se zdá, že nemoci jsou méně závažné a šíří se v menším rozsahu než v předchozím roce.
Nárůst počtu případů je pravděpodobně způsoben i novou technologií, která snadněji odhaluje HMPV, uvedli odborníci pro web The Guardian. „Také si myslím, že jsme nyní prostě opatrnější, pokud jde o ohniska nákazy,“ uvedla Jacqueline Stephensová, vedoucí lektorka veřejného zdraví na Flindersově univerzitě v Austrálii. „Všichni jsou nadměrně ostražití a když slyšíte termín lidský metapneumovirus, zní to trochu děsivě,“ podotkla.
O jak závažné onemocnění jde?
Příznaky HMPV jsou podobné nachlazení nebo chřipce. „Je to jeden z několika virů, které se často zahrnují do široké definice běžného nachlazení,“ řekla Stephensová.
Podle ní se nejedná o onemocnění podléhající hlášení jako Covid-19 nebo chřipka. „Existuje řada dalších, které nepodléhají oznamovací povinnosti, protože jsou velmi časté a onemocní jimi spousta lidí. Několik dní se po nich cítíme hrozně, ale pokud pár dní odpočíváme a zotavujeme se, pak se nám uleví,“ dodala Stephensová.
Jaké jsou příznaky HMPV a jak se přenáší?
Mezi příznaky lidského metapneumoviru patří:
- Kašel
- Horečka
- Výtok z nosu nebo ucpaný nos
- Bolest v krku
- Sípání
- Dušnost (dyspnoe)
- Vyrážka
HMPV se šíří přímým kontaktem s nemocným nebo dotykem věcí kontaminovaných virem. Jde například o:
- kašel a kýchání
- podání ruky, objímání nebo líbání
- dotyk povrchů nebo předmětů, jako jsou telefony, kliky dveří, klávesnice nebo hračky
Kdo je nejvíce ohrožen?
HMPV může vést k závažnějším onemocněním, jako je bronchitida a zápal plic, a to zejména u starších lidí, velmi malých dětí a lidí se sníženou imunitou. „Určitě může způsobit závažná onemocnění, proto si myslím, že je důležité, aby lidé věděli, že existuje,“ popsal ředitel infekčního oddělení Mater Health Services v Brisbane Paul Griffin.
„Problém je v tom, že v současné době toho nemůžeme moc udělat, kromě toho, že lze lidi poučit o tom, že je tady, abychom omezili přenos. Neexistuje žádná vakcína ani antivirotika, i když některé vakcíny jsou ve vývoji,“ dodal Griffin.
„Vědci odhadují, že asi 10 až 12 procent respiračních onemocnění u dětí je způsobeno HMPV. Většina případů je mírná, ale asi u 5 až 16 procent dětí se vyvine infekce dolních cest dýchacích, jako je zápal plic,“ uvádí na svém webu renomovaná americká nezisková zdravotnická organizace Cleveland Clinic.
Je třeba se obávat?
Odborníci podotýkají, že HMPV se v populaci již nějakou dobu vyskytuje, a proto existuje určitá úroveň imunity z minulých infekcí. Oproti tomu koronavirus byl zcela novou nemocí, se kterou se lidé nikdy předtím nesetkali, což způsobilo její rozšíření na úrovni pandemie.
„Nemyslím si, že se u tohoto viru nutně obáváme pandemie, ale nárůst případů a dopad, který má, jsou významné,“ popsal Griffin. „Z pandemie si lze vzít dobré ponaučení, jak šíření omezit, zejména vzhledem k tomu, že proti HMPV nemáme vakcíny ani antivirotika,“ dodal.
Co by lidé měli dělat?
Griffin také zdůraznil, že lidé během pandemie koronaviru po řadu let dodržovali preventivní opatření pro omezení šíření. „Nyní toho děláme méně a vidíme, že dochází k oživení,“ podotkl Griffin.
„Rozhodně nenavrhuji, abychom se vrátili k tvrdým omezením z doby pandemie koronaviru, ale zůstat doma, dodržovat správnou etiketu při kašli a kýchání a hygienu rukou je v zimním období velmi důležité,“ řekl.
Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc zároveň ve svém prohlášení vyzvala Čínu, aby pět let po vypuknutí pandemie koronaviru poskytla více údajů. „Nadále vyzýváme Čínu, aby sdílela údaje a přístup k nim, abychom mohli pochopit původ. Je to morální a vědecký imperativ. Bez transparentnosti, sdílení a spolupráce mezi zeměmi nemůže svět adekvátně předcházet budoucím epidemiím a pandemiím a připravit se na ně,“ uvedl zdravotnický orgán.
K nejnovějším zprávám o nákaze na území Číny se ale zatím nevyjádřil. Dvě potvrzená onemocnění oznámily vládní úřady i v Indii.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?