reklama

V Jáchymově se tvořily světové dějiny, přesto se na něj zapomnělo

Město se poprvé zapsalo do světové historie před 501 lety. Tehdy místní mincovnu pod bedlivým dohledem zakladatele Štěpána Šlika opustil první jáchymovský tolar. O století později se už tolary razily po celé Evropě a dobývaly kolonie. Na Jáchymov se ale pomalu zapomínalo, přestože se tu světové údálosti odehrávaly dál…

reklama

Kdybyste se dnes nějakého Američana zeptali, jestli tuší, že dolar pochází z Česka, asi by se na vás díval dost nevěřícně. A Australané, Novozélanďané anebo třeba obyvatelé ostrovů v Karibiku, kteří všichni také používají dolarový systém, by na tom asi nebyli lépe.

Ono se vlastně není čemu divit. Jáchymov, který vyrostl doslova a do písmene na stříbře z místních dolů, měl v době své největší slávy neuvěřitelných 18 000 obyvatel. Stalo se z něj na čas dokonce druhé nejlidnatější město české země. Tím prvním byla samozřejmě Praha.

Poté, co Ferdinand I. odebral rodině Šliků veškerá majetková práva na Jáchymov a přilehlé pozemky, město sice prospívalo dál. Zlaté, nebo spíš stříbrné časy mu už ale pomalu končily. Do světových dějin sice ještě přidalo několik zářezů, jeho historie ale rozhodně nebyla vždycky tak růžová, jako na začátku. Ba naopak. Joachimsthal zažil i pěkně temné časy.

Na počátku 17. století Jáchymov málem zanikl

Bohatá naleziště působila jako magnet nejen na horníky, ale také na různé umělce a význačné učence. Město se stalo jedním z center renesance a humanismu, což dodnes připomíná knihovna latinské školy s řadou cenných tisků. Jenže místní nerostné bohatství nebylo nekonečné. Jakmile se největší naleziště stříbra vyčerpala, ztratilo na atraktivitě i město.

Počet obyvatel klesl ke dvěma tisícům, provizorní hornické domky zmizely a zůstalo jen kolem pěti set budov. Město tehdy málem přestalo existovat, nakonec ale těžké období překonalo; stříbro totiž nebylo to jediné, co se zde dalo těžit. Do Jáchymova se vrátil život, když se v jeho okolí během 18. století dobývaly ze země suroviny jako nikl, arsen, kobalt, olovo nebo cín.

S novými surovinami se ve městě blýskalo na časy

Založili zde první báňskou školu svého typu v Habsburské monarchii. Přesunula se sem sídla okresní správy, soudu a horní a hutní správy. Vznikla tu tabáková továrna, výrobna rukavic, korkovna… Málokoho by ovšem napadlo, že další osud Jáchymova nakonec rozhodne nerost, kterému se mezi horníky trefně přezdívalo smolinec, protože ho nacházeli tam, kde už nebylo stříbro. Dnes mu říkáme uraninit a v 19. století se používal k výrobě barev.

Právě z jáchymovského smolince Marie Curie Skłodowská, která Jáchymov sama později i navštívila a sfárala do jednoho z dolů, izolovala úplně nový prvek – radium.

Dostala díky tomu i Nobelovu cenu za chemii. Jáchymov získal na výrobu radia monopol a objevili tu i radioaktivní důlní vody, díky kterým ve městě vznikly vůbec první radonové lázně na světě.

Temné časy a Jáchymovské peklo

Se světovým objevem ale tím pádem nakonec samozřejmě přišly do Jáchymova i světové problémy. Uranovou rudu tu těžili nacisté i komunisté.

Dohromady se tu ze země získalo okolo 8 000 tun uranu. Za druhé světové války město patřilo samozřejmě k Německu a lázeňské budovy se přeměnily na lazaret. V padesátých letech už byli zase Němci dávno vysídlení, město ale zabrali komunisté. Ti používali místní uranové doly jako pracovní tábory – známé a hrůzné Jáchymovské peklo pro muže určené k likvidaci neboli mukly; vězně, které více než z poloviny generovaly vykonstruované politické procesy.

Nejenže podmínky v těchto táborech byly nelidské a krušnohorské počasí extrémně kruté, vězni ale také museli v dolech pracovat bez jakýchkoli ochranných prostředků. Uranová ruda je samozřejmě radioaktivní. Její negativní dopady na zdraví lidí byly dobře známé už od počátku 20. století, v Jáchymově toho ale nikdo nedbal. Drtivá většina ze 65 000 lidí, kteří táborem prošli, si odnesla zdravotní následky, mnozí zemřeli na rakovinná onemocnění.

Jáchymovské peklo zažili například i někteří hráči československého národního hokejového týmu, který v roce 1949 vyhrál zlatou medaili na mistrovství světa. Na příští mistrovství do Londýna jim už režim nedovolil vycestovat a po setkání v pražské hospodě U Herclíků bylo jedenáct hráčů zatčeno. Mezi nimi například i brankář Bohumil Moudrý. Ten dostal trest nejdelší, 15 let. Uranové doly si na jeho životě vybraly obrovskou daň; odsloužil si sice jen třetinu z původního trestu, osm let po propuštění ale zemřel. Bylo mu jen 46 let.

I tato nelichotivá kapitola Jáchymovských dějin nakonec v 60. letech 20. století skončila, zanechala ale dramatické následky jak na počtu obyvatel, tak na stavu místních historických památek.

Dnes ve městě žije jen 2 500 obyvatel

V současné době lidi do Jáchymova lákají hlavně místní lázně. Možná vás už ani nepřekvapí, když vám řekneme, že i ty jsou naprostým světovým unikátem. K terapii totiž používají radonové vody a ozařování. Klienti do místních léčebných zařízení jezdí hlavně kvůli nepříjemným onemocněním pohybového aparátu, jako je třeba dna, revma nebo záněty nervů.

Historické jádro města naštěstí místní dramatické dějiny přestálo a s ním i některé původní architektonické památky z 16. století, včetně slavné mincovny, ve které zakladatel města Štěpán Schlik nechal roku 1520 vyrazit první tolar. Ta dnes slouží jako muzeum, které určitě stojí za to navštívit.

Údolní městečko, ve kterém v současnosti žije okolo dvou a půl tisíce obyvatel, teď usiluje o zapsání svého historického centra do seznamu UNESCO, na němž už je i hornická krajina v jeho okolí. Pokud se mu to podaří, je možné, že se do města přijede podívat daleko víc zahraničních turistů. Pravda o tom, jak svět přišel k dolarům, se tak možná dostane i k těm, kdo dolary dnes a denně používají jako svou měnu.

Tagy:
dolar Jáchymov tolar Česká mincovna uranové doly Od tolaru k dolaru jáchymovská mincovna jáchymovské peklo
Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky
Počasí

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

 • Aktualizováno
 • Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

  Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě jsou zranění, provoz je přerušen
  Nehody

  Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě jsou zranění, provoz je přerušen

 • Aktualizováno
 • V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, vozy vykolejily. Dva lidé byli zraněni, jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková upřesnila, že v obou případech šlo o lehká zranění.

  Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

  Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

  Napřed nádech senzace, pak dream team zabral. Čeští basketbalisté nestačili na Američany

  Vstup do zápasu s Američany na olympijských hrách v Tokiu byl v podání českých basketbalistů z říše snů. Po první čtvrtině vedli dokonce o sedm bodů 25:18. Jenže pak se velcí favorité pořádně rozjeli a nakonec výběr Ronena Ginzburga porazili o více než 30 bodů 84:119. Tomáš Satoranský a spol. skrze velký rozdíl ve skóre přišli o naději na postup do vyřazovací fáze.

  Živě
  ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bere stříbro, basketbalisté padli s USA

  Aktualizováno

  Jedinou výhru od senzačního zlata byla tenistka Markéta Vondroušová. Ve finále však nestačila na švýcarskou hráčku Belindu Bencicovou. I tak není třeba smutnit, česká výprava má sedmou medaili, třetí stříbrnou. Basketbalisté v závěrečném utkání skupiny hráli se silným výběrem USA, prohráli jednoznačně 84:119. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté.

  Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

  Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

  Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

  Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

  Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

  Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

  V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

  reklama