V severním Německu se šíří vzácná Q horečka. Vyplývá to z informací na webových stránkách okresu Lüneburg v Dolním Sasku. Člověk se jí může nakazit vdechnutím zvířaty kontaminovaného prachu, riziková je zejména pro těhotné ženy a jejich plod.
Aktuální počty nakažených německá média neuvádí. Podle informací deníku Frankfurter Rundschau je celá řada případů bezpříznaková. K nejčastějším zaznamenaným symptomům Q horečky patří zvýšená teplota, silná bolest hlavy, zimnice, anorexie, bolest svalů, malátnost a silné pocení. „Jsou podobné jako u běžné chřipky, v deseti procentech případů se objevuje zápal plic či zánět jater,“ uvádí Kreiszeitung.
Adámek trpí vzácnou formou nemoci motýlích křídel. Trápí ho i srdíčko, říká maminka chlapce
Roční Adámek bojuje se vzácným typem nemoci motýlích křídel, která se projevuje neustálým vznikem ran a puchýřů na kůži. Aby toho nebylo málo, má ještě problémy se srdcem. Přestože mu lékaři po narození nedávali prakticky žádnou šanci, dnes je to usměvavý chlapeček, který ale vyžaduje velkou péči. „Naše začátky byly fyzicky i psychicky hodně náročné,“ popsala pro CNN Prima NEWS Adámkova maminka. Nejen jeho příběh připomínáme v rámci Mezinárodního dne vzácných onemocnění, který připadá na poslední únorový den.
Médium hovoří o nespecifikovaném množství nemocných v obci Amt Neuhaus v okrese Lüneburg. Ačkoliv je tento typ horečky vzácný, lékaři o něm vědí již léta.
Q horečka je podobně jako ptačí chřipka, opičí neštovice či vzteklina zoonotické onemocnění, na člověka se tedy přenáší ze zvířat. Mezi rizikovou skupinu patří zejména pracovníci v zemědělství a těhotné ženy, u kterých podle Spechta může dojít v případě nakažení v prvním trimestru i k potratům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Herec Jelínek potřebuje stálou péči. Museli mi odvrtávat lebku, vzpomíná na hrůzostrašný pád
Nemoc přenáší bakteriální patogen „Coxiella burnetii“. „Bakterie se vyskytují zejména u krav, ovcí a koz, přičemž samotná zvířata často nevykazují žádné příznaky. V prachu bakterie přežívají i roky,“ říká pro RTL lékařský novinář Dr. Christoph Specht.
Člověk se může nakazit vzdechnutím kontaminovaného prachu, nemusí tedy dojít k přímému kontaktu s infikovaným zvířetem. K přenosu z člověka na člověka dochází jen ojediněle. „I proto nehrozí další pandemie,“ dodává Specht.
Skrytá, ale známá nemoc
Severoněmecký okres Lüneburg o nemoci informuje na svých webových stránkách. Příští týden navíc plánuje uspořádat informační seminář za přítomnosti lékařských odborníků.
„Počet hlášených případů Q horečky je proměnlivý, zatímco v roce 2016 bylo registrováno 275 případů, v roce 2020 bylo hlášeno pouze 55 infikovaných,“ píše RTL. Podle serveru Kreiszeitung je za posledních osm let v Německu evidováno průměrně 150 případů Q horečky ročně.