reklama

V očkování nejsme prioritou. S covidem se asi nesetkáváme, říká dětská lékařka

Praktičtí dětští lékaři nejsou zařazeni v prioritní skupině pro očkování proti koronaviru.
Zdroj: ČTK

Přestože mohou přijít do kontaktu s dětmi, které koronavirus přenáší bez jakýchkoli příznaků, nebyli zahrnuti do prioritní skupiny pro očkování s ostatními zdravotníky. Přednostní očkování si ale mohou zajistit, pokud sami půjdou vakcinovat do očkovacích center. „Musela bych tam jít po pracovní době, nebo zavřít ordinaci a nechat své pacienty bez péče,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Adéla Mořkovská, praktická lékařka pro děti a dorost z Frenštátu pod Radhoštěm.

reklama

Jak očkovací strategie pamatuje na praktické lékaře?
S námi je počítáno ve druhé části první vlny očkování, tedy v té skupině 1B, nikoli 1A. Nejsme tedy ti nejprioritnější, nejsme ve stejné skupině s nemocničními lékaři. Vláda si pravděpodobně myslí, že se s koronavirem tolik nesetkáváme.

A skutečně se s ním nesetkáváte? Vždyť se říká, že děti jsou často bezpříznakoví přenašeči.
Já osobně naštěstí ne. U mě v ordinaci pozitivně testované dítě ještě nebylo. Jsou mezi mými pacienty, ale jsou doma, ale já se zrovna s nimi nesetkala.

K tématu

Když k vám ale přijde takové dítě, tak se asi dozvíte až zpětně, že bylo covid pozitivní, nebo ne?
Ano, to se mohu skutečně dozvědět až zpětně, ale ani toto se mi naštěstí zatím nestalo. Většinou to probíhalo tak, že když byli pozitivní rodiče, nechali dítě otestovat a až pak mohlo přijít do ordinace. Na druhé straně, moje kolegyně, co má svou ordinaci, covidem onemocněla a nyní jsem na celé město pro dětské pacienty sama. Takže si myslím, že bychom měli být v první skupině pro očkování s ostatními zdravotníky.

Může tedy nastat problém, když nebudete očkováni. Praktických pediatrů je obecně málo, a pokud onemocní, problém se ještě zhorší.
Přesně tak to je.

Vláda po vás prý chce, abyste dokonce sami šli vakcinovat do očkovacích center. Za jakých podmínek?
Vláda to nabídla nejen dětským, ale všem praktikům. Co ale vím, tak se do toho nikdo moc nehrne, protože by to bylo na úkor běžné péče. Ledaže bychom šli očkovat po své standardní pracovní době, nikdo totiž nechce omezit své ordinační hodiny. Kdybychom je omezili, asi by nebyli rádi nemocniční lékaři, protože pacienti by se zákonitě nechávali vyšetřovat rovnou v nemocnicích.

Očkování ve volebních místnostech je podle praktické pediatričky Adély Mořkovské těžko proveditelné.
Očkování ve volebních místnostech je podle praktické pediatričky Adély Mořkovské těžko proveditelné.
Zdroj: Archiv

Co vám vláda za účast na očkování v očkovacích centrech nabídla?
Samozřejmě bychom za tu práci dostali zaplaceno, ale jinak jako bonus bychom měli jen přednostní očkování. To znamená, že bychom se ze skupiny 1B dostali do skupiny 1A. Nic dalšího nám vláda nenabídla.

Vy osobně půjdete očkovat do očkovacího centra?
Nepůjdu. Nemůžu si to dovolit s ohledem na své pacienty. Pochopte, teď je období respiračních onemocnění, sama musím také očkovat děti v rámci jejich očkovacích schémat, takže si zkrátka nemohu dovolit ordinaci zavřít nebo nějak omezit její provoz. Navíc, jak jsem zmínila, jsem teď na celé město jediná pediatrička.

K tématu

A kdyby očkování probíhalo přímo v ordinacích praktiků, tak byste se zapojila?
To by pro mě nebyl problém. Muselo by to ale být vakcínou, která nevyžaduje hluboké zmrazení a dá se skladovat v běžné lednici.

Kolik pacientů byste takto stihla za směnu očkovat?
Na jednoho potřebuji tak patnáct minut, čili čtyři za hodinu. Teoreticky to znamená něco přes třicet za směnu. Jenže to bych nesměla dělat nic jiného, a jak už jsem řekla, nechci zanedbávat své pacienty. Očkování proti koronaviru bych mohla věnovat maximálně dvě hodiny denně.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nedávno přišel s nápadem, že by se mohlo očkovat ve volebních místnostech. To vidíte jako reálné?
Vůbec ne. Očkování není jen o tom, že píchnete vakcínu. Musíte mít také zázemí, dezinfekci a podobně. Musíte počítat s tím, že někdo může mít alergickou reakci, takže tam musí být i zařízení pro poskytnutí první pomoci. Tohle mi přijde logisticky daleko náročnější, než když budou očkovat praktici ve svých ordinacích.

Komunikoval s vámi někdo ohledně možnosti očkovat v ordinaci?
Zatím jen krajský úřad zjišťoval, zda bychom měli zájem se zapojit, ale nic bližšího k tomu nevím.

K tématu

Tagy: rozhovor očkování vakcína koronavirus praktičtí lékaři pediatrička vakcinace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama