Mají lidovci trvat na nominaci Petra Hladíka na ministra životního prostředí? Ve vládní koalici se o tom vede vášnivá debata. Názory politiků se různí – někteří nechtějí prezidentovi Miloši Zemanovi ustupovat, další mlží, a jiní by resort chtěli co nejdříve obsadit odborníkem na plný úvazek. Aby lidovci místo Hladíka našli někoho jiného, jim doporučuje například poslanec hnutí STAN Josef Flek. Některé zákonodárce ale spíše znepokojilo jednání dosluhující hlavy státu Miloše Zemana. „Svým zdůvodněním/nezdůvodněním nejmenovat pana Hladíka ministrem si asi dělá ze všech p*del,“ kroutil hlavou zástupce TOP 09 Ondřej Kolář.
„Osobně se domnívám, že KDU-ČSL by měla svoji nominaci přehodnotit a najít jiného odborníka na problematiku životního prostředí. Petr Hladík je jistě kompetentním kandidátem, ale myslím si, že další průtahy spojené s jmenováním nového ministra jsou nežádoucí,“ řekl redakci CNN Prima NEWS poslanec Flek.
„Marian Jurečka je aktuálně vicepremiérem, ministrem práce a sociálních věcí a ‚zastupujícím‘ ministrem životního prostředí a bude jen na něm, zda bude chtít za Petra Hladíka ‚krvácet‘. Pokud budu upřímný, nám ve STAN by to neprošlo. Problematika životního prostředí není a nesmí být na druhé koleji – proto potřebujeme schopného ministra, jako byla například paní Hubáčková, co nejdříve,“ zdůraznil poslanec. Dodal, že v rámci poslaneckého klubu STAN to ale ještě neřešili.
Jurečka stojí za Hladíkem. Není jediný důvod, proč by neměl být ministrem, řekl v 360°
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dál stojí za nominací Petra Hladíka (KDU-ČSL) na ministra životního prostředí. V pořadu 360° uvedl, že nevidí jediný relevantní důvod, proč by jeho stranický kolega neměl být ministrem. O dalším postupu bude jednat celostátní výbor KDU-ČSL, který Jurečka svolal na páteční odpoledne.
Anna Hubáčková opustila ministerstvo životního prostředí na konci října. Od té doby jej vede šéf lidovců Marian Jurečka, který má ale na starosti zároveň i resort práce a sociálních věcí. Po dvou měsících váhání minulý týden premiér Petr Fiala (ODS) navrhl prezidentovi, aby Jurečku na životním prostředí vystřídal bývalý náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.
Ten ale po středečním jednání s Milošem Zemanem na Pražském hradě novinářům řekl, že prezident má k jeho jmenování výhrady a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Měl dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil. Podle Jurečky se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.
Že za Hladíkem i nadále stojí, se ve středu večer shodlo lidovecké předsednictvo. O dalším postupu bude jednat v pátek odpoledne celostátní výbor KDU-ČSL.
Zda mají lidovci na jmenování Hladíka trvat, nebo najít jiného kandidáta, řeší ale i další členové vládní pětikoalice. „Někdy se v politice dějí věci, které nemají dobré či méně dobré řešení a už vůbec ne jednoduché řešení. Nominantem na post ministra životního prostředí je dle koaličních dohod kandidát KDU-ČSL a musím říct, že je to jejich politická odpovědnost tento post obsadit věrohodným kandidátem,“ dávala od Hladíka ruce pryč i místopředsedkyně Sněmovny za hnutí STAN Věra Kovářová.
„Na druhou stranu vnímám, že navrhli opětovně pana Hladíka, protože podle dostupných informací se ničeho nedopustil. Ale je to politické riziko jak pro KDU-ČSL, tak pro celou koalici,“ upozornila.
Dvě možnosti
Lidovci mají dvě možnosti – buď místo Hladíka nominují někoho jiného, nebo počkají na 8. března, kdy Miloše Zemana na Hradě vystřídá nová hlava státu. O té Češi rozhodnou v lednových volbách. Podle slov Jurečky mu kandidáti potvrdili, že oni by Hladíka ministrem jmenovali. Je ale otázka, zda resort může být ještě dva měsíce bez plnohodnotného vedení.
„Ministerstvo je složitý resort, který mimo jiné pro některé stěžejní oblasti života v Česku bude získávat finanční prostředky z evropských zdrojů. To vše se musí připravovat. Resort z našeho pohledu potřebuje plnohodnotné vedení, proto teď bude záležet na KDU-ČSL jak si s tou situací poradí,“ komentoval neurčitě ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Dodal, že jeho hnutí prezidentův postoj respektuje. Na řešení od lidovců čeká i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Podobně zdrženlivě situaci pro CNN Prima NEWS komentovali i další zástupci vládní koalice. „O věci jedná v první řadě vedení KDU-ČSL a následně budou situaci diskutovat s panem premiérem. Do té doby je předčasné další možný postup komentovat,“ napsala CNN Prima NEWS místopředsedkyně dolní komory za Piráty Olga Richterová. „Čekáme na zprávu od lidovců, pak se to bude řešit v koalici,“ dodal její stranický kolega a šéf pirátských poslanců Jan Michálek. „Teď je to na lidovcích. Uvidíme, s jakým návrhem řešení přijdou,“ podotkl i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Petr Hladík se ministrem zatím nestane. Zeman má k jeho jmenování výhrady
Prezident Miloš Zeman má výhrady ke jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Hladík to řekl po jednání s hlavou státu. Zemanovy výhrady nejprve sdělí předsedovi lidovců Marianu Jurečkovi a také předsednictvu KDU-ČSL.
Kolář: Zeman si dělá p*del
Některé zákonodárce ale spíše znepokojilo jednání dosluhující hlavy státu Miloše Zemana. „Popravdě, prezident, kterému nevadí premiér, kterého stíhají pro dotační podvod, a navíc takového člověka podpoří v boji o Hrad (naráží na Andreje Babiše, pozn. red.), si svým zdůvodněním/nezdůvodněním nejmenovat pana Hladíka ministrem asi dělá ze všech p*del,“ kroutil hlavou zástupce TOP 09 Ondřej Kolář.
„Pokud vím, tak pan Hladík není ani vyšetřován, ani stíhán, ani obviněn, ani obžalován. ‚Nepřipravenost‘ Miloše Zemana je podivný alibismus nehodný hlavy státu. Lidovci se teď musí sami rozhodnout, zda počkat do března, kdy se Miloš Zeman bude tak maximálně moct vztekat ve svém bungalovu nad tím, že nový prezident návrhu vyhověl, nebo hledat nějakou alternativu, aby měl rezort opravdu výlučně svého ministra, což je jistě žádoucí. Umím najit pochopeni pro obě varianty a osobně bych Zemanovi neustupoval. Politika ale není o egách, proto věřím, že KDU-ČSL najde to nejlepší řešení jak pro MŽP, tak i pro ně samotné,“ dodal poslanec.
Bývalý ministr školství a poslanec ze STAN Petr Gazdík je k Zemanovi ještě přísnější. Navrhuje, aby vláda zvážila možnost kompetenční žaloby. „Aby se jednou provždy výklad Ústavy v tomto bodě vyjasnil. Premiér někoho navrhl a Ústava mluví jasně – v tom případě jej prezident jmenuje,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS.
Za Hladíkem stojí i poslankyně největší vládní strany ODS Eva Decroix. „Jmenováni pana Hladíka ministrem nebrání žádná právní překážka, jen osobní, ničím nepodložené rozhodnutí prezidenta. Není důvod nominaci měnit. Naše Ústava předpokládá jmenování na návrh premiéra, ne potřeb a přání prezidenta,“ řekla redakci.
Premiér Fiala ve středu uvedl, že vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí. O situaci bude s Jurečkou jednat.